عمارت عالی قاپو |

مدت زمان مطالعه مطلب: 3 دقیقه

عالی قاپو

عالی قاپو

عمارت عالی قاپو یکی از شاهکارهای معماری دوره صفوی و یک بنای تشریفاتی زیبا برای انجام امور حکومتی و غیر حکومتی محسوب می شود که شهرت جهانی دارد.

ساخت این کاخ در اوایل قرن یازدهم ه.ق. در زمان شاه عباس اول، پس از انتقال پایتخت از قزوین به ، شروع شد و ساخت آن حدود هفت سال به طول انجامید. سلاطین صفوی از این عمارت به عنوان مقر و دولتخانه حکومتی اسفاده می کردند.

کاخ عالی قاپو با احتساب طبقه همکف، دارای 6 طبقه می باشد. این عمارت از جهات مختلف، نماهای متفاوتی دارد به طوری که از نمای جلو از میدان نقش جهان 2 طبقه دیده می شود، از پشت بنا 5 طبقه و از طرفین 3 طبقه. این بنا از کف بازار 36 متر ارتفاع دارد که در ارتفاع 28 متری یک ایوان بزرگ دارد که در میان آن حوضی از جنس مس قرار دارد.

عالی قاپو

همانند اکثر بناهای دوره صفوی، هر طبقه این کاخ تزیینات متفاوتی دارد. گچبری ها و نقاشی های این بنا با وجود آسیب های زیادی که داشته اند ولی همچنان شاهکارهای بی نظیری به شمار می آیند. مینیاتوری های نفیس عالی قاپو توسط نقاش معروف شاه عباس یعنی رضا عباسی منقوش شده اند.

ولی شهرت عمده عالی قاپو به گچبری های فوق العاده طبقه آخر می باشد که به اتاق موسیقی یا اتاق صوت نیز معروف است. در این طبقه گچبری هایی به شکل انواع جام ها و صراحی ها در دیوار ها و طاق ها کار شده است که بسیار ظریف و شکننده می باشند. این گچبری ها نه برای قرار دادن جام و ظروف در آنها، که به منظور این که نغمه ها و صداها به صورت طبیعی و بدون انعکاس صوت به گوش برسد، تعبیه شده اند. که این نمایشی از عالی ترین نوع تزیینات گچی و هنر ایرانی می باشد.

عالی قاپو

براساس تحقیقاتی، عالی قاپو به دو صورت تلفظ می شود. تلفظ رایج و متداول همان عالی قاپو است که از دو کلمه عالی و قاپوی ترکی تشکیل می شود و به معنی باب عالی می باشد، همانند باب عالی عثمانی، که نزد ایرانیان شیعه مورد احترام بود. موقع وارد شدن به عالی قاپو خم می شدند و آستانه را می بوسیدند. حتی شاه عباس هم این احترام را حفظ می کرد.

پیشنهاد مطالعه برای شما:   کلوت

تورکام شما عزیزان را به دیدن این مکان زیبا دعوت می کند.

نشانی:

  ، چهار باغ، خیابان سپه، میدان نقش جهان

  اصفهان، خیابان بزرگمهر، خیابان احمد آباد، خیابان حافظ، میدان نقش جهان

  اصفهان، خیابان فردوسی، خیابان استانداری، خیابان پشت مطبخ، میدان نقش جهان


اگر به اصفهان سفر کرده و از این عمارت تاریخی بازدید کرده اید، نطر خود را با ما درمیان بگذارید.

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *