ميدان اميرچخماق

مدت زمان مطالعه مطلب: 2 دقیقه

امیرچخماق

امیرچخماق

میدان تاریخی امیر چخماق شهر ، به همراه مسجد جامع مهم ترین بنای تاریخی شهر محسوب می شود که همه ساله گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می کند.

میدان امیر چخماق بسیار پر قدمت و از لحاظ معماری بسیار پربار است. میدان امیر چخماق یزد در مرکز بافت قدیمی شهر یزد قرار دارد. مجموعه ی تاریخی امیر چخماق یزد شامل تکیه، میدان، حمام، کاروانسراها، خانقاه، قنادخانه، چاه آب سرد و مسجد امیر چخماق توسط حاکم یزد از سرداران شاهرخ تیموری به نام امیر جلال الدین چخماق ساخته شده است.

میدان امیرچخماق یزد در دوره صفوی دوباره احیا شد و در آن زمان نیز به این نام شهرت داشت ، این میدان در دوره پهلوی همچون دیگر بنا ها تبدیل شد به یک گورستان که مردم به یمن حسینیه آن مردگان خود را در آن جا خاک سپاری می کردند ، که بعد ها همه این گورها ویران شده و دوباره این میدان به حالت اولیه خود بر گشت .

امیرچخماق

بنا بر گفته ها میدان چخماق در قرن سیزدهم فقط به عنوان حسینیه استفاده می شد و بر سر در بازار تکیه امیر چخماق را ساختند. مناره های این بنا جزو آثار باستانی محسوب نمی شود و مناره ها عمری در حدود 130 سال دارند .

پیشنهاد مطالعه برای شما:   دره شمخال

در قسمت شرقی میدان امیر چخماق بازار حاجی قنبر وجود دارد ، در قسمت دیگر میدان امیر چخماق نخل بزرگی به نام نخل حیدری ها وجود دارد که عمر آن در حدود 450 سال است در اعتقاد برخی مورخان این نخل کهن ترین نخل در جهان است.البته در نظر برخی مورخان دیگر عمر این نخل در حدود 200 سال است و تاریخ به وجود آمدن درخت را حدود 1193 خورشیدی می دانند.

میدان امیرچخماق

مسجد امیر چخماق در سال 1341 و تکیه امیر چخماق در سال 1330 در فهرست آثار ملی ثبت گردیده است.

نشانی:شهر یزد،خیابان امام، میدان امیر چخماق

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *