باغ وحش وکیل آباد | تجربه واقعی حیات وحش با حضور حیوانات وحشی در مشهد

مدت زمان مطالعه مطلب: 3 دقیقه

باغ وحش وکیل آباد

باغ وحش وکیل آباد

در این نوشته کوتاه سری به باغ وحش وکیل آباد خواهیم زد، با ما همراه باشید.

امام صادق (ع) می فرماید: «هر چند خدا حیوانات را بی ادراک آفرید، اما چهار خصلت را به آن ها عنایت کرد: شناخت خالق خود، شناخت چگونگی پی جویی روزی، شناخت نر از ماده و ترس از مرگ.»
از آیات و احادیثی که وجود دارد کاملاً روشن است که حیوانات دارای شعور، عواطف و احساسات هستند، لذا از این جهت حرمت دارند و کسی که عهده دار حیوانی شود بدیهی است که باید نیازهای حیوان ازجمله آب، غذا، مسکن، دارو، آرامش و امنیت آن را تأمین کند ولی سؤال اینجاست که آیا باغ وحش های امروزی واقعاً چنین شرایطی را ایجاد می کنند و آنها را از خطر انقراض حفظ می کنند؟ یا باغ وحش های موجود، تغییر شکل یافته همان مکان هایی هستند که در زمان باستان، مثل رومیان، حیوانات را برای سرگرمی و نمایش قدرت، نگهداری و شکنجه می کردند؟

“باغ وکیل آباد یا میرطراز” نام یکی از زمین های حاج حسین ملک است که در سال 1348 ه.ش. وقف عام شد و در اختیار شهرداری قرار گرفت. این باغ که یکی از مناطق ییلاقی بود، در غرب شهر قرار دارد و شهرداری وقت این باغ 26 هکتاری را تبدیل به یک پارک جنگلی بزرگ کرد. این پارک بزرگ از بخش های مختلفی مثل استخر ها، شهربازی، محل استراحت مسافران، رودخانه فصلی و وسایل بازی تشکیل شده است. یکی دیگر از بخش های پارک که در جنوب غربی پارک قرار دارد، باغ وحش می باشد. این باغ وحش اولین و تنها باغ وحش و منطقه خراسان است که حیوانات منحصربه فردی در آن نگهداری می شود.

باغ وحش وکیل آباد
این باغ وحش که 4 هکتار مساحت دارد، یکی از پربازدیدترین مکان های تفریحی است و حدود 812 عدد حیوان، در 125 گونه در آن نگهداری می شود که شامل 61 گونه پستاندار و جونده، 49 گونه پرنده، 10 گونه آبزی و 5 گونه از خزندگان می باشد. از حیواناتی که در باغ وحش وکیل آباد وجود دارد می توان به شیر، ببر بنگال، ببر اندونزی، تیزشاخ سفید، قوچ، میش آئوراد، تمساح، لاما، پلنگ آفریقا، سیاه‌گوش ، خرس، گراز، گربه وحشی، انواع پرندگان، چهار نوع گوزن، شامپانزه و… اشاره کرد.

پیشنهاد مطالعه برای شما:   قلعه الموت

یکی از کمیاب ترین گونه های جانوری که در این باغ وحش نگهداری می شود تایگون (ببشیر) است که حاصل پیوند ببر نر با شیر ماده است که حدود 15 سال پیش در آمریکا به وجود آمده است.

باغ وحش وکیل آباد
همچنین در این باغ وحش سالنی برای نمایش حیوانات تاکسیدرمی شده هم وجود دارد. این باغ وحش در انتهای بلوار وکیل آباد، دومین بلوار بزرگ ایران است که هم به وسیله خودرو شخصی، هم به وسیله مترو و هم به وسیله اتوبوس قابل دسترسی است. با استفاده از مترو کافی است در ایستگاه وکیل آباد کنار پارک جنگلی پیاده شوید. اتوبوس های خط 12 که در کنار حرم نگه می دارند نیز شما را تا نزدیکی پارک وکیل آباد می برند. ساعات کاری این باغ وحش از 8:30 تا 16:30 می باشد.

باغ وحش وکیل آباد

تورکام از شما دعوت می کند که از این مکان زیبا دیدن فرمایید.

نشانی:

، مشهد، انتهای بلوار وکیل آباد، باغ وحش وکیل آباد

 


چنانچه از این باغ وحش جذاب دیدن بازدید داشته اید، دیدگاهتان را با ما به اشتراک بگذارید.

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *