لیست ۵ شهر توریستی ایران در ماه محرم+ [دانلود رایگان مداحی ۹۸]

مدت زمان مطالعه مطلب: 19 دقیقه

باز این چه شورش است که در خلق عالم است
باز این چه نوحه و چه عزا و چه ماتم است
باز این چه رستخیز عظیم است کز زمین
بی نفخ صور خاسته تا عرش اعظم است
گویا طلوع می کند از مغرب آفتاب
کاشوب در تمامی ذرات عالم است
گر خوانمش قیامت دنیا بعید نیست
این رستخیز عام که نامش محرم است

محرم کجا برویم؟ کدام شهرها در ماه محرم آداب و رسوم خاصی دارند که برای سفر مناسب می باشند؟ سوالات متداولی از این قبیل سبب شده است که بسیاری از مردم دیندار و غیور کشورمان در محرم الحرام به دنبال یافتن شهری باشند که بتوانند عزاداری را به گونه ای متفاوت از سال های قبل برگزار کنند.

محرم

ما در این مقاله قصد داریم ۵ شهر معروف ایران که آداب و رسوم جالب و خاصی در عزاداری اباعبدالله الحسین دارند را به شما عزیزان معرفی کنیم.

بهتر است این نکته را در نظر داشته باشیم اگر چه از آیین ها و رسوم متنوعی سخن خواهیم گفت که هر قوم و یا شهری بنا به عقیده و نگرش خود آن را برگزار می کنند ولی در همه ی اینها پیغام عاشورا یکی است و آن چیزی نیست جز درس عشق و صبر و آزادگی و دلداگی. عشق در برابر معشوق ، صبر در برابر مصائب، آزادگی در مقابل ظلم و دلدادگی در برابر دلدار…

پیشنهاد مطالعه برای شما:   بلیط هواپیما را از کجا و چگونه آنلاین تهیه کنیم؟ + معرفی سایت

اینک در جدولی کوتاه آیین ها و رسوم هر شهر را مقابل آن آورده و در ادامه به توضیح هر یک از آنها خواهیم پرداخت.

نام شهرآیین ها و رسومات
تبریزدسته های شاخسی واخسی ( شاه حسین گویان ) ، شبیه خوانی
زنجانعزاداری حسینیه اعظم زنجان ، سیاه پوشی زنجانی ها
اردبیلطشت گذاری
یزدنخل گردانی ، کتل بستن ، دسته سقا ، مراسم جغجغه زنی
قزوینطبق کشی

تبریز

الف) دسته ی شاخسی واخسی

محرم

شهر تبریز به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام در سال ۲۰۱۸ از جمله شهر های مذهبی ایران است که با فرا رسیدن ایام سوگواری امام حسین (ع) چهره ی متفاوتی به خود می گیرد. مردم دیندار تبریز از ابتدای محرم و حتی چند روز قبل از آن با سیاه پوش کردن مساجد و حسینیه ها با پارچه های سیاه و پرچم های عزا ارادت خود را به سالار و سرور شهیدان نشان می دهند.

یکی از رسوم باسابقه و منحصر به فرد آذری ها در محرم مراسم “شاخسی واخسی” است که برخی آنرا قسمت تحریف شده ی کلمه ی شاه حسین و وای حسین می دانند. بعبارتی دیگر شاخسی واخسی عبارت ترکی شاه حسین و وای حسین گویان است. در این آیین جمعی از شاه حسین گویان اعم از پیر مرد و میانسال و یا حتی جوانان هم به صورت صف های طولانی شانه به شانه ی هم قرار می گیرند و در فاصله ی زمانی که خیابان را طی می کنند ذکر شاخسی واخسی را با صدای رسا تکرار می کنند. در ابتدای دسته یک نفر به عنوان “دسته باشی” حرکت می کند و اشعار مخصوصی را می خواند ، بقیه شاه حسین گویان اشعار وی را تکرار می کنند و بر سینه می زنند در انتها نیز با گفتن یا حسین به عزاداری پایان می دهند. هم چنین مداح دسته با قرائت نوحه ها و مداحی های دلنشین ، مظلومیت امام حسین (ع) و عظمت عاشورا را در قالب اشعاری جانسوز در مقابل دیدگان تداعی می کند.

استفاده از چراغ ها و فانوس هایی که در دست جمعیت روشن می شود در تاریکی شب جلوه ی خاصی به آیین می بخشد. در برخی از دسته های بزرگ مردان چوب های بزرگی برمی دارند و با حرکت دادن آن آمادگی خود را برای حضور در رکاب امام حسین (ع) اعلام می دارند که یادآور جمله ی “یا لَیتنی کُنتُ مَعهم فَافوز فَوزاً عَظیماً” می باشد.

با نزدیک شدن به تاسوعا و عاشورای حسینی شمار عزاداران این دسته بیشتر می شود بطوریکه در روز عاشورا شاه حسین گویان بعد از طلوع آفتاب کفن پوشیده و به عزاداری می پردازند. بهتر است بدانید که آیین هایی مانند “الله الله حُسینا وایَنا” و علم بندی شهرستان مراغه ، شاخسی واخسی تبریز ، علم گردانی روستای سیه سرای جلفا ، شبیه خوانی شهر بخشایش ، تخته زنی روستای فیروزه سالار آذرشهر ، عزاداری تیمچه مظفریه تبریز و مشعل گردانی روستای شیشوان عجب شیر از جمله آیین های عاشورایی در سطح استان آذربایجان شرقی هستند که همگی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده اند.

پیشنهاد مطالعه برای شما:   بهترین سایت های ایرانی رزرو هتل کدامند؟ (معرفی ۲۷ سایت + ویدیو)

ب) شبیه خوانی

محرم

یکی دیگر از مراسمات معمول تبریز در ایام محرم شبیه خوانی می باشد. شبیه خوانی در برخی از روستاها و شهر های استان آذربایجان شرقی مانند علمدار ، هریس ، مرند ، تبریز ، شبستر ، گرگر ، هشترود و مراغه اجرا می شود. شبیه خوانی مردم تبریز آنچنان حال و هوای وقایع ماه محرم بالاخص روز عاشورا و تاسوعا را در قالب نمایش در مقابل دیدگان به تصویر می کشد که گاه انسان تاریخ و زمانی که الان در آن است را فراموش می کند و خود را در سال ۶۰ هجری می بیند. در واقع شبیه خوانی صورت بازسازی شده از وقایع کربلا و مصائب وارده بر خانواده ی امام حسین (ع) است که در آن دو گروه اشقیا ( گروه باطل ) و امام خوان ها ( گروه حق ) ایفای نقش می کنند. اشقیا در لباس قرمز و بعضاً سیاه با صوتی هولناک و قیافه ای برافروخته و امام خوان ها در لباس سبز وقایعی مانند شهادت علی اکبر(ع) ، شهادت قاسم بن الحسن (ع) ، علی اصغر (ع) ، حضرت ابوالفضل العباس (ع) و مهمترین آن شهادت امام حسین (ع) را شبیه سازی می کنند. مردم مناطقی که شبیه خوانی در آنجا وجود ندارد برای دیدن این نمایش پرشور به تبریز سفر می کنند. این مراسم در آخرین روزهای عزاداری از جمله روز عاشورا اجرا می شود تا شاید اذهان انسان را در وصف صبر امامان و درک عظمت آن وقایع خیره بگذارد.

چنانچه قصد سفر به تبریز داشته باشید پیشنهاد می کنیم همین الان با ورود به سامانه رزرو هتل و بلیط هواپیما تورکام رزرو خود را انجام دهید.

زنجان

الف) عزاداری حسینیه اعظم زنجان

محرم

اگر عبارت “پایتخت شور و شعور حسینی” به گوشتان رسید باید بدانید که منظور از آن بی درنگ شهر زنجان است. ارادت و عشق زنجانی ها به امام حسین (ع) مثال زدنی است به همین جهت افراد زیادی همه ساله از سراسر کشور خود را به پایتخت عشق رسانده و به جمع عزاداران زنجانی می پیوندند. مراسم عزاداری ثار الله در زنجان از اول تا سیزدهم محرم برگزار می شود اما آنچه سبب شده زنجان را در میان ۵ شهر مناسب برای سفر در ایام محرم قرار دهد ، عزاداری پر شور آنها در شب هشتم محرم یعنی تاسوعا می باشد. تمام اهالی زنجان در حسینیه اعظم این شهر که در محله ای به نام “سیدلر”قرار گرفته ، گرد هم آمده و یکصدا ندای لبیک حسین سر میدهند. در عزاداری آنها نه از طبل خبری هست و نه از زنجیر و دهل و … بلکه تنها قرائت مداحی های جانسوز و زمزمه ی آن از سوی خیل عظیم عاشقان حسینی ، سوگواری این شهر را برجسته کرده است. جالب است بدانید در استان زنجان ۱۳۰۰ هیئت مذهبی فعالیت دارند که از این تعداد ۷۰۰ هیئت در خود شهرستان زنجان فعالیت می کنند. حسینیه اعظم و زینبیه زنجان جزء بزرگترین تکیه های این شهر است که همه ساله عزاداران زیادی را جذب خود می کند.

پیشنهاد مطالعه برای شما:   بهترین سایت های ایرانی رزرو هتل کدامند؟ (معرفی ۲۷ سایت + ویدیو)

ب) سیاه پوشی زنجانی ها

محرم

چند روز مانده به ماه محرم ، اهالی زنجان به پیشواز این ماه می روند و با سیاه پوش کردن مساجد ، حسینیه ها ، تکیه ها و موکب ها همه در می یابند که ماه محرم نزدیک است. در اواخر ماه ذی الحجه رخت عزا بر پوشش مردم زنجان از پیر گرفته تا جوان و حتی کودک دیده می شود تا جایی که در روزهای آغازین ماه محرم همه یک رنگ شده و رخت سیاه حسینی را بر تن دارند. این یک سنت تغییر ناپذیر در بین مردم ترک زبان زنجان است.

چنانچه قصد سفر به زنجان داشته باشید پیشنهاد می کنیم همین الان با ورود به سامانه رزرو هتل و بلیط هواپیما تورکام رزرو خود را انجام دهید.

اردبیل

طشت گذاری

محرم

آیین طشت گذاری یکی از قدیمی ترین آیین های عزاداری در بین مردم اردبیل به ویژه اهالی دارالارشاد است. در کتاب “فرهنگ عاشورا” اثر زیبای جواد محدثی در توضیح سنت طشت گذاری آمده است : “مراسم طشت گذاری مراسمی است که در ایام عزاداری اباعبدالله الحسین (ع) در اردبیل و سایر شهرستان های آن برگزار می شود. این سنت یادآور رفتار جوانمردانه امام حسین (ع) در مقابل سپاه حر می باشد. به روایتی آن حضرت در روز ۲۷ ذی الحجه سال ۶۰ هجری آب مشک ها را در طشت ها ریخته و لشکر تشنه ی حر و حتی اسبان آنان را نیز سیراب کردند.” به اعتقاد بسیاری از محققان فرهنگ عاشورایی این آیین به پاسداشت اقدام جوانمردانه ی امام حسین (ع) برگزار می شود که در آن روز قافله ی امام حسین در دمای بسیار سوزان بیابان با لشکر حر مواجه شد. لشکر حر بسیار تشنه بود و آب در کاروان امام تا اندازه ای ذخیره شده بود. امام حسین دستور داد تا آب مشک ها را در طشت ها بریزند تا سربازان و اسب ها سیراب شوند. آنچه سبب شده است این حرکت امام منصوب به عزا شود این است که از همان تاریخ یعنی روز ۲۷ ذی الحجه سال ۶۰ هجری اختیار حرکت آزادانه کاروان امام از ایشان سلب گردید و کاروان ایشان تحت نظر سپاه کوفه قرار گرفت و شاید بتوان گفت از آن روز طوفان مصائب کربلا شروع به وزیدن کرد..
در این مراسم بعد از عزاداری دسته های زنجیرزنی و سینه زنی و ذکر مصیبت ، طشت هایی از جنس برنج و مس که مزین به نقوش مذهبی اند را در محل مخصوص قرار داده و در میان ناله و اندوه عزاداران آب داخل طشت ها می ریزند و دعای مخصوص می خوانند. عزاداران اردبیلی از آن آب به عنوان تبرک می خورند و یا با خود به خانه می برند تا اهالی خانه هم از آب متبرک بنوشند.

پیشنهاد مطالعه برای شما:   بلیط هواپیما را از کجا و چگونه آنلاین تهیه کنیم؟ + معرفی سایت

با وجود اینکه آیین طشت گذاری از دوره صفویه در اردبیل برگزار می شود و قدمتی چندین ساله دارد اما در سال های اخیر برگزاری این مراسم در سایر شهرستان های اردبیل ، استان های همجوار همچون آذربایجان شرقی ، آذربایجان شرقی ، گیلان ، مازندران ، زنجان و حتی برخی کشورهای همسایه مانند جمهوری آذربایجان رواج یافته است. این مراسم در اردبیل همه ساله روز ۲۷ ذی الحجه در مسجد جامع این شهر شروع شده و تا روز سی ام محرم ادامه می یابد. طبق یک رسم قدیمی شهر اردبیل به شش محله بزرگ تقسیم می شود. شروع طشت گذاری در سه روز مانده به محرم طوری برنامه ریزی شده است که هر روز در دو محله بزرگ شهر برگزار می شود. به نظر بسیاری از مورخان احداث جایگاه مخصوص طشت در مساجد اردبیل به دوران صفویه باز می گردد و مساجد این شهر جای مخصوصی برای طشت دارند و سکوهایی را برای این منظور به کار برده اند که از ویژگی های برجسته ی معماری مساجد اردبیل محسوب می شود. این آیین علاوه بر مساجد شهر در برخی منازل نیز اجرا می شود و طشت ها تا پایان ماه صفر در محل مخصوص نگهداری می شوند. قدیمی ترین طشت موجود در مساجد اردبیل متعلق به مسجد “بازار چاقو سازان” است که قدمت آن به عصرشاه عباس اول باز می گردد. در داخل و لبه ی این طشت نقش گیاه و ماهی حک شده و در لبه ی آن نیز عبارت “وقف نمود به حضرت عباس ۱۰۳۸” نقش بسته است.

چنانچه قصد سفر به اردبیل داشته باشید پیشنهاد می کنیم همین الان با ورود به سامانه رزرو هتل و بلیط هواپیما تورکام رزرو خود را انجام دهید.

 

یزد

الف) نخل گردانی

محرم

از دیگر شهرهای دیدنی که شایسته ی سفر در ماه محرم می باشد یزد است. شهر یزد با توجه به قدمت تاریخی و اصالت خود میتواند مقصد متفاوتی برای عزاداری در ماه محرم باشد چرا که رسوم و سننی در عزاداری ابا عبدالله دارد که هر گردشگری را برای سفر به آن دیار وسوسه می کند.
نخل گردانی یکی از مهمترین آداب عزاداری در یزد است. نخل در فرهنگ مردمان دارالعباده همان تابوت و جنازه مطهر ائمه اطهار خصوصا امام حسین (ع) است که مردم با چرخش آن به تشییعش می پردازند. نخل یک سازه از جنس چوب است که قسمت جلو و عقب آن از قطعه های کوچک و مشبک چوب به شکل نخلی بزرگ ساخته شده است و وسط آن با چوب اسکلت بندی شده است. برای پایه های آن چهار تکه چوب به صورت عمودی در چهار سمت آن و برای بلند کردن آن چند قطعه چوب به صورت افقی قرار داده اند تا حمل آن ممکن باشد. برای بستن آن تعدادی از خادمان حسینی از صبح روز هشتم محرم دست به کار می شوند. آنها بر روی نخل پارچه ی مشکی و در جلو و عقب آن خنجر ، آیینه های بزرگ و نیز یک سازه چوبی به شکل سرو نصب می کنند. در گذشته مراسم آذین بندی و آماده کردن نخل ها برای ایام عزاداری با یک فراخوان بین اهل محل یا آبادی انجام می گرفت. نخل ها پس از آذین بندی بسیار سنگین می شوند و وزن برخی نخل ها نظیر نخل میدان امیر چخماق یزد که از جمله نخل های بزرگ استان یزد محسوب می شود ، به چندین تن میرسد. روز عاشورا به هنگام بلند کردن نخل چندین تن از مردان محل با پاهای برهنه زیر پایه های نخل رفته و آن را به حرکت در می آورند و همچون جنازه ای باشکوه آن را از میان خیل عظیم جمعیت عبور می دهند. نخل گردانان نخل را تا مسیری می برند و آن را چندین بار دور حسینیه می چرخانند.مردم یزد برای این مراسم احترام و ارادت خاصی قائل هستند. مردم یزد در گویش محاوره به نخل “نقل” میگویند.
دکتر محمد علی اسلامی ندوشن می نویسد:” با آنکه نخل هیچ شباهتی به درخت خرما ندارد ، آن را به نام این درخت می نامند. شاید به این سبب که اصلش از جنوب غربی و منطقه بین النهرین است.نخل شباهت بسیاری به درخت سرو دارد و سرو در فرهنگ عامه یعنی جاودانگی و رشادت و آزادگی که یادآور حیات و خصایص امام مظلوممان می باشد.

پیشنهاد مطالعه برای شما:   بلیط هواپیما را از کجا و چگونه آنلاین تهیه کنیم؟ + معرفی سایت

ب) کتل بستن

محرم

در این رسم به اسب زین کرده ای که به طور خاص آراسته شده و پیشاپیش دسته ی عزاداری حرکت میکند”کتل” میگویند. در بعضی ایام به گردن اسب چند شال در رنگ های سرخ و سفید آویزان می کنند و سر و صورت اسب را با چند قطعه آیینه کوچک و یا قرآن زینت می دهند. همچنین گاه گاهی پارچه سفید خون آلودی را برپشت حیوان کشیده و چند قطعه چوب قرمز به نشانه ی تیر در پارچه فرو می کنند. محافظ کتل سر و صورت حیوان را نوازش می کند که به این حرکت نمادین “اسب و کتل” می گویند.

ج) دسته سقا

محرم

این آیین به این صورت است که گروهی از جوانان سیاه پوش که بازوبندی از قرآن مزین به پولک های رنگارنگ بر کتف خود می بندند ، لنگ قرمزی بر کمر خود بسته و مشک آب را روی دوش میگذارند. در صفوف مرتبی کنار هم می ایستند و با مداح هم خوانی می کنند. در انتهای دسته چند نفر آب را در جام حضرت ابوالفضل (ع) به مردم تعارف می کند.

د) مراسم جغجغه زنی

محرم

از دیگر رسوم نمادین یزد مراسم جغجغه زنی است که خیل نسبتا عظیمی از عزاداران حسینی در آن شرکت میکنند. در این رسم همه ی عزاداران دو قطعه چوب مخصوص و آماده شده برای این کار و یا دو قطعه سنگ در دست دارند. یک نفر مداحی میکند و عزاداران هم نوا با مداح این چوب ها را به هم میزنند. هدف از این رسم زنده کردن یاد و خاطره ی امام حسین (ع) در ذهن مردم است که دشمن با ایجاد سر و صدا اجازه نمی داد سخنانش در روز عاشورا به لشکریان کفر برسد. بعبارتی مراسم جغجغه زنی میتواند این پیغام را در پی داشته باشد پیروان آن حضرت اگر فقط دو قطعه چوب به عنوان وسیله ی جنگ با دشمنان امام حسین داشته باشند از مبارزه با لشکر کفر دریغ نمیکنند.

ه) جوش دوره

محرم

شاید تاکنون این مراسم را از تلویزیون یا جاهای دیگر دیده باشید به این صورت که عزاداران دایره وار ایستاده و سینه زنی می کنند. سینه زنان به صورت دایره وار می ایستند ، یک پای خود را جلو و پای دیگرشان را عقب می برند سپس پای راست را بلند کرده و به زمین میزنند و به دور علمی که وسط هیئت است میچرخند.مداح اشعار محزون حسینی را می خواند و سینه زنان آنرا تکرار میکنند.

چنانچه قصد سفر به یزد داشته باشید پیشنهاد می کنیم همین الان با ورود به سامانه رزرو هتل و بلیط هواپیما تورکام رزرو خود را انجام دهید.

قزوین

طبق کشی

محرم

آیین طبق کشی مخصوص شهر قزوین است که هر سال باشکوه تر از سال قبل برگزار می شود. طبقی از چوب به ارتفاع یک و نیم متر و قطر یک متر تهیه می کنندکه بیشتر قسمت های آن آیینه کاری شده است. طبق استوانه ای شکل را بر سر گذاشته و حمل می کنند. آرامگاه امامزاده حسین(ع) از فرزندان امام رضا (ع) که در بین مردم قزوین به شاهزاده حسین معروف است ، محل تجمع دسته ها و هیئت های عزاداری در روز تاسوعا و عاشورای حسینی می باشد.

چنانچه قصد سفر به قزوین داشته باشید پیشنهاد می کنیم همین الان با ورود به سامانه رزرو هتل و بلیط هواپیما تورکام رزرو خود را انجام دهید.

در این بخش می توانید گلچین مداحی مداحان اهل بیت را در سال ۱۳۹۸ به تفکیک نام مشاهده کرده و دانلود نمایید.

سیدمجید بنی فاطمه


تا صبح می خونم برات لالایی

دانلود

حسن شکوه حسین

دانلود

خون از چشمام پاک کردم دیدم

دانلود

رقص پرچم تو نسیم

دانلود

روضه

دانلود

زیبا علی

دانلود

زینبم، قافله سالار حسین بن علی منصبم

دانلود

شد شب هشتم و بسه صبوری

دانلود

عازم میدان شده حالا علی

دانلود

ویلی یاحسین

دانلود

از قلب شعله ور حرم

دانلود

العطش

دانلود

بیرق و پرچم سلام

دانلود

تو عشق آتشین و دل من عاشق ترین

دانلود

حر و آزاده ای

دانلود

لالا لالا گل پونه

دانلود

من حسینم

 

دانلود

منو ببخش

دانلود

مورم تویی سلیمانم

دانلود

موهامو شونه کنید

دانلود

می نویسم تو دفترم

دانلود

هرکه را می نگرم شور محرم دارد

دانلود

هنوزم غریب غریبم

دانلود

مهدی اکبری

آقاجون فقط می خوام من ازت
الا و صلی الله علی العطشان
آه ای هلال زینب
بازم تو روضه هواییه چشام
به روم نمیاری حسین بدیهامو
به من امیدی کمکم کن از بهشت رونده نشم
تو حرم برات قیامته
دیره اما حداقل اومدم
زائرتم با تخیلم
سایه ات روی سر رعیته
شبای بدون هیئتت آقا برای ما تاریک و سرده
علمدارم بمون، سپهدارم بمون
کربلا یه دشت گلگونه
من پای شما می مونم حسین
وای وای وای وای شلوغه قتلگاه

دانلود

محمود کریمی


ای حرمت در دل و جان یاعلی

دانلود

بال جبرائیل امین فرش محرم می کند

دانلود

بسم رب النور نور کرب و بلا

دانلود

به سینه هرکه تمنای کربلا دارد

دانلود

بوی حرم گرفتیم

دانلود

از توی یاعلی هرچه می رسد

دانلود

مگر کسی که کشته شد

دانلود

صلح تو قیام کربلا

دانلود

چشم برهم بزنی در دل صحرا مانده

دانلود

دلبرا پیش وجودت همه خوبان عدمند

دانلود

این چهره اگر جلوه کند ماه بگیرد

دانلود

رفتی برادرت تنهاتر شد

دانلود

چقدر بی خبر و بی هوا زدی نامرد

دانلود

روضه – آقا الان کجا عزاداری

دانلود

روضه – وقف اشک است زندگانی من

دانلود

لالایی گلم لالا مهتاب اومده بالا

دانلود

سرتکیه داده

دانلود

کنار علمقه شد غوغا

دانلود

گفتی میان خیمه ها برایت دعا می کنم

دانلود

مستانه برگشته

دانلود

دلم گرفت مرا که قلم گرفت عمو

دانلود

ندیده عالم امکان چنین مرد آفرین بانو

دانلود

وای وا خدایا برادر تشنم

دانلود

سیدرضا نریمانی

محرم

الصلاه الصلاه عجلوا

دانلود

آنکه از عالم ذر، روزی ما را غم داد

دانلود

ای اهل حرم میر و علمدار نیامد

دانلود

ای مشک مریز آبرویم

دانلود

ای یل لشکر ثارالله، حضرت حیدر ثارالله

دانلود

با رفتنت ای اکبرم نور حرم رفت

دانلود

بازم توی روضه ات هوایی چشمام

دانلود

بی تو من کوه دردم دور خیمه می گردم

دانلود

پریده رنگ و روت مادر

دانلود

جان ما مست از عطر ایمان است

دانلود

در جنگ ز دستان عدویش سپر افتاد

دانلود

شب بارون صورتم خیس یکی این حال منو بنویسه

دانلود

طلوع استقامت عاشورا تجلی شهادت عاشورا

دانلود

علمدارم بمون سپهدارم بمون

دانلود

گاهی اگر زیاد و زمانی اگر کمیم

دانلود

گه سرد اگه تاریک دنیا

دانلود

محرمم شد شروع به اسم رب الحسن

دانلود

نوکرها پرچم میزنن از تو فقط دم میزنن

دانلود

هلال ماه ماتم اومد محرم رسیده

دانلود

نریمان پناهی

افتادی از نفس افتادم از پا
ایهاالغریب
برخیز و رحم کن به دل بی امان من
بر لب دریا لب دریادلان خشکیده است
بلندشو عباس ای امیر لشکرم
خون گلوت کرده خضابم
داغ تو صبرم رو سرآورد
دریای تشنه لب آروم جونم
شد راهی فرات تا بیاره برات
مکن تلظی ای نیلوفر مادر
وفتی که دست تو جدا شد

دانلود

میثم مطیعی

محرم

باظهورت درد عالم را مداوا می کنی

دانلود

بسم رب الحسین

دانلود

به اذن فاطمه (س)

دانلود

تو را من چشم در راهم بیا

دانلود

خودتو برسون به خیمه حسین

دانلود

زمزمه

دانلود

سرم فدای امام من

دانلود

شیرین تر از جان حسین جان

دانلود

زمزمه – مولا از این بالا می بینم صحرا رو

دانلود

میگه حسین

دانلود

مهدی رسولی

محرم

آچ او شهلا گوزون

دانلود

الاسلام

دانلود

الصلاه الصلاه

دانلود

این سرو قامت تو

دانلود

ایهاالعشاق هذا مسلم

دانلود

 

باید گذشتن از دنیا

دانلود

بیایید بیایید

دانلود

تاسیس کربلا

دانلود

در دلها جز غم تو

دانلود

سلاح خویش منه بر زمین

دانلود

شبیه زمزمه یه نامه

دانلود

حمید علیمی


الحمدلله که رسیدم به محرم دوباره

دانلود

الهی کم نشه سایه ات یاحسین از سر نوکرها

دانلود

اون که با وفاتر از هر مرده

دانلود

باورش سخته وقتی می بینی

دانلود

تا نقش بیرق تو یا قتیل العبراته

دانلود

کوفه نیا حسین برات نوشتم که بیای آقا

دانلود

مث غروبای مدینه ست غروب کربلا

دانلود

وای وای وای شلوغه قتلگاه

دانلود

سعید حدادیان و محمدحسین حدادیان

محرم

ای ارباب دلم بیتاب دلم

دانلود

به امر مادر دو تا آقازاده

دانلود

حب الحسین یعنی سلام خدا

دانلود

روضه

دانلود

ساقی ساقی علم بالا عباس

دانلود

سوز همیشه جگرم باش یاحسین

دانلود

شبیه اسفند به روی آتشیم

دانلود

قسم به اسم اعظم

دانلود

مثل عباسم هیچ براری نیست

دانلود

مولا حسنه اذن حرم کربلا

دانلود

واااا هوا تیره تار

دانلود

ویلی ویلی علم از دستم علمدار

دانلود

رزرو هتل
دسته بندی ها: بررسی

همیشه در جستجوی بهترین ها هستم. اگر می خواهید خوشبختی را برای یک عمر تجربه کنید یادبگیرید کاری را که انجام میدهید دوست داشته باشید. زمان ما محدود است، آن را با زندگی کردن به روش دیگران هدر ندهیم.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *