چهارباغ عباسی

مدت زمان مطالعه مطلب: 3 دقیقه

چهارباغ عبّاسی

هنر و معماری ایرانیان بسیار تأثیرپذیر از حکمت آنها بود و برایشان خیلی مقدس به شمار می آمد. یکی از این حکمت ها این بود که حیات را متشکل از 4 عنصر می دانستند، بنابراین از عدد 4 زیاد استفاده می کردند.

در این نوشته کوتاه سری به چهارباغ عبّاسی خواهیم زد، با ما همراه باشید.

با توجه به شواهد موجود، استفاده از عدد 4 حتی قبل از اسلام نیز در بین ایرانیان رایج بود و از جمله بناهایی که متأثّر از این عدد ساخته می شدند، باغ ها بودند. به این صورت که برخی از باغ های ایرانی توسط مسیرها و معابر به چهار قسمت مساوی تقسیم می شدند. باغ هایی که با این سبک، احداث می شدند، چهارباغ می نامیدند.
طبق نوشته های موجود، اولین چهارباغی که در ایران بنا شد، چهارباغ پاسارگاد بود که دستور ساخت آن را کوروش کبیر صادر کرد. چهارباغ بالا مربوط به دوره صفوی می شود، در واقع بعد از اینکه رسماً پایتخت ایران شد، شاه عباس اول دستور ساخت آن را داد، اما چهارباغ پایین(عبّاسی) به همان سبک صفوی ولی به دستور رضاشاه پهلوی ساخته شده است.

خیابان چهارباغ عبّاسی

قبل از اینکه به اتفاق هم به چهارباغ عبّاسی بپردازیم، نکته ای که در رابطه با شیوه های ساخت چهارباغ ها باید عرض کنم این است که این باغ ها معمولاً به دو روش ساخته می شوند؛ اول اینکه باغ موجود در اطراف خیابان اصلی توسط معابر فرعی به چهار قسمت تقسیم می شود که چهار باغ عبّاسی نیز به همین روش ساخته شده است.
در روش دوم که کامل تر و دقیق تر هم هست، به این صورت عمل می کنند که کل باغ را با دو معبر عمود بر هم به چهار قسمت کاملاً مساوی تقسیم می کنند سپس در محل تقاطع دو خیابان به عنوان مرکز باغ حوضی را قرار می دهند و مجدداً چهار باغ به دست آمده را به همان روش به چهار قسمت تقسیم می کنند و این کار را تا جایی که امکان دارد ادامه می دهند. باغ گلشن در طبس به همین روش بنا شده است.

خیابان چهارباغ عبّاسی

شاه عباس اول پس از سرکوب کردن عثمانی ها و اوزبکان در سال 1006 ه.ق. ، را پایتخت خود قرار داد و همان سال تصمیم گرفت را تبدیل به پایتختی درخور  حکومت مقتدر صفوی کند لذا کاخ ها، باغ ها و عمارت های فراوانی ساخته شد. در آن زمان مناطق جنوبی شهر، مسکونی نبود و چهارباغ صرفاً برای نمایش شکوه و عظمت پایتخت مملکت و زیباسازی آن، ساخته شد ولی بعدها محور اصلی توسعه قرار گرفت و مردم به مناطق جنوبی متمایل شدند.

پیشنهاد مطالعه برای شما:   شیطان کوه

نقطه اتصال چهارباغ بالا و چهارباغ پایین(عبّاسی)، سی و سه پل معروف است، چهارباغ بالا از سی وسه پل تا دروازه را دربرمیگیرد. چهارباغ عبّاسی هم از سی و سه پل شروع می شود و به سمت شمال شهر ادامه می یابد. با این تفاوت که باغ های چهارباغ عبّاسی متعلق به شاه بود، این باغ ها شامل باغ های تخت، هشت بهشت، تاکستان، بلبل، توت و درویشان بودند که از بین آنها فقط باغ هشت بهشت باقی مانده است. و باغ های بالا برای زیباسازی در اختیار درباریان و بزرگان شهر قرار گرفته بود. البته این باغ ها برای تفریح عموم مردم آزاد بودند.

در زمان ظل السلطان پسر ارشد ناصرالدین شاه، همانند سایر ابنیه تاریخی اصفهان، چهارباغ نیز تا مرز نابودی پیش رفت که با ممانعت مردم کوچه و بازار و دستور عالم برجسته اصفهان حاج آقا نورالله نجفی به طلاب مدارس دینی مبنی بر جلوگیری از این اتفاق، چهارباغ از مرگ حتمی نجات یافت. هرچند با وجود این ممانعت های مردمی، این شاهزاده نالایق خسارت های جبران ناپذیری به چهارباغ وارد کرد. البته امروزه تقریباً چیزی از آن همه شکوه باقی نمانده است ولی همچنان چهارباغ محور اصلی اصفهان از شمال تا جنوب شهر و ستون فقرات آن به حساب می آید.

خیابان چهارباغ عبّاسی

تورکام از شما دعوت می کند که از این مکان زیبا دیدن فرمایید.

نشانی:

اصفهان، سی و سه پل به سمت دروازه ، خیابان چهارباغ بالا

اصفهان، سی و سه پل به سمت میدان شهدا، خیابان چهارباغ عبّاسی

 

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *