دریاچه چورت

مدت زمان مطالعه مطلب: 3 دقیقه

دریاچه چورُت

دریاچه چورت

شاید زمانی که از شمال ایران حرف می زنیم سوای از دریای خزر و سواحل زیبایش، تصویر جنگل های انبوه در ذهن تداعی می شود، ولی لابلای این جنگل های زیبا چشمه ها و حوضچه ها و دریاچه های کمتر شناخته شده ای هم وجود دارد، یکی از این دریاچه های بی نظیر، خواهرخوانده دریای خزر، یعنی دریاچه چورت می باشد.

در این نوشته کوتاه سری به دریاچه چورت خواهیم زد، با ما همراه باشید.

شهر ساری یکی از زیباترین شهرهای شمال ایران است که از طبیعت بکر و بی نظیری برخوردار است که هرساله گردشگران داخلی و خارجی پرشماری را به خود جذب می کند. دریاچه چورت یکی از ده ها منظره به غایت دیدنی و وصف ناشدنی ساری است. نام این دریاچه از نام روستایی به همین اسم که در نزدیکی این دریاچه قرار دارد، گرفته شده است. این دریاچه که میانشه هم نامیده می شود در حدود سال ۱۳۰۰ ه.ش. در اثر زمین لرزه و رانش زمین و بسته شدن مسیر چشمه ای در نزدیکی همین محل، به وجود آمده است.

دریاچه چورت
عمق این دریاچه بسته به میزان بارش های فصلی متفاوت است ولی نکته ای که وجود دارد اینکه این دریاچه در هر حالتی چشم انداز بسیار دیدنی دارد، چه در زمان پرآبی و چه در زمان کم آبی. در مواقع پرآبی که یک دریاچه رویایی، میان درختان انبوه جنگلی در شکاف دره ای پرشیب است، و سکوت منطقه با پس زمینه صدای حیوانات و پرندگان، آرامش عجیبی به آدم می دهد. در مواقع کم آبی هم، درختانی که تمام قد یا نصفه در زیر آب پنهان می شدند، سر از آب بیرون آورده و چهره جدیدی از طبیعت را نمایان می کنند. هرچند که شنا کردن در این دریاچه با خطراتی روبرو است ولی امکان ماهیگیری فراهم است. ماهیان این دریاچه ی ۲٫۵ هکتاری توسط بومیان منطقه در آن رها شده اند.

دریاچه چورت

پیشنهاد مطالعه برای شما:   دریاچه مهارلو

راه دسترسی به این دریاچه، خود تفریحی جدا محسوب می شود، چرا که پیاده روی در میان مسیرهای جنگلی لذت خاص خود را دارد. البته اندک سختی این پیاده روی کوتاه، با تجهیز مسیر به استراحتگاه و سرویس بهداشتی از بین رفته است. این دریاچه مابین شهر ساری و کیاسر است. ۲۵ کیلومتر که از ساری دور شوید، تابلوی روستای چورت را مشاهده می کنید. ۱۵ کیلومتر حرکت در جاده فرعی و آسفالته، شما را به روستای چورت خواهد رساند. بعد از روستا، ۱۰ کیلومتر جاده خاکی، به دریاچه چورت منتهی می شود.

دریاچه چورت

تورکام از شما دعوت می کند که از این مکان زیبا دیدن فرمایید.

نشانی: 

، ۸۰ کیلومتری جنوب ساری، بخش چهاردانگه، ۱۰ کیلومتری روستای چورت


سپاسگذار خواهیم بود اگر نظرات خود را در مورد این بهشت گم شده با ما به اشتراک بگذارید.

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *