دریاچه پریشان | زیباترین و بزرگترین دریاچه آب شیرین ایران

مدت زمان مطالعه مطلب: 2 دقیقه

دریاچه پریشان

دریاچه پریشان

در کشور ایران دریاچه های متعددی وجود دارد ولی برخی از آنها به دلیل شرایط ویژه ای که دارند بیشتر به چشم می آیند. مثلاً همین دریاچه پریشان یا دریاچه فامور لقب بزرگترین دریاچه آب شیرین ایران را یدک می کشد.

در این نوشته کوتاه سری به این دریاچه زیبا خواهیم زد، با ما همراه باشید.

دریاچه پریشان که در بین مردم منطقه، دریاچه فامور یا مور نیز نامیده می شود، نه تنها در ایران بلکه در خاورمیانه، جزء زیباترین دریاچه های آب شیرین است. این دریاچه در 12 کیلومتری شهرستان کازرون در بخش جره و بالاده قرار دارد. این دریاچه جزء مناطق حفاظت شده است و در کنوانسیون رامسر در فهرست تالاب های بین المللی قرار گرفت.

مساحت دریاچه  4300 هکتار است که در فصل بارش به ویژه اردیبهشت ماه مساحت آن به بیشترین مقدار خود می رسد، البته در اثر بی توجهی و عملیات های مختلف راه سازی، بخش هایی از آن در معرض نابودی است. دریاچه فامور 820 متر از آب های آزاد ارتفاع دارد.

دریاچه پریشان
اطراف این دریاچه به وسیله کوه ها احاطه شده، همچنین چندین روستا و آبادی پیرامون آن دیده می شود، مثل روستای مالکی، روستای عرب فامور، روستای سی سخت در شمال دریاچه فامور و در قسمت شرق قلعه نارنجی، جروق و در جنوب قلعه نرگس زار و در غرب دریاچه روستای شهرنجان، زوالی و ایازآباد.

پیشنهاد مطالعه برای شما:   شاهچراغ | بارگاه باشکوه و زیارتگاهی مقدس برای مسافران شیراز

این دریاچه با وجود تغییرات فراوان در پوسته زمین در طول میلیون ها سال یا به اصطلاح زمین شناسان، تکتونیک، توانسته اکوسیستم پایدار خود را حفظ کند. در این دریاچه یا تالاب، 4 گونه ماهی شناسایی شده که نام های آنها ماهی زردک، ماهی سرخه، ماهی پرک و مار ماهی آب های شیرین است، هرچند در سال 1368 تلاش هایی برای افزایش تعداد گونه های این دریاچه صورت گرفت ولی از چند گونه وارداتی مثل کپور، فیتوفالک و آمور، تنها ماهی کپور توانست خود را با شرایط دریاچه سازگار کند و بقیه گونه ها با مشکلاتی مواجه شدند.

همچنین برای بهره مندی بیشتر از زیبایی های این دریاچه، متولّیان امر قایق هایی را در نظر گرفته اند تا گردشگران بتوانند از نزدیک زیبایی های طبیعت آن را مشاهده کنند.

دریاچه پریشان

تورکام از شما دعوت می کند که از این مکان زیبا دیدن فرمایید.

 

نشانی:

استان فارس، شهرستان ، ۱2 کیلومتری شرق ، بخش جره و بالاده

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *