قلعه فلک الافلاک

مدت زمان مطالعه مطلب: 2 دقیقه

فلک الافلاک

قلعه فلک الافلاک خرم آباد

در این نوشته کوتاه می خواهیم با هم سفری به قلعه فلک الفلاک استان لرستان داشته باشیم. قلعه فلک الافلاک یکی از آثار تاریخی و گردشگری مهم لرستان محسوب می شود که در مرکز شهر خرم آباد و در بالای تپه باستانی قرار دارد.

قلعه فلک الافلاک از قسمت غربی به خیابان امام خمینی و از شمال به خیابان فلک الافلاک وشرق و جنوب شرقی به رودخانه خرم رود محدود می شود.

مساحت قلعه حدود 5300 مترمربع می باشد، قلعه فلک الافلاک دارای 8 برج و 2 صحن و 300 جانپناه است، داخل قلعه به 4 قسمت بزرگ که شامل تالار و اتاق می شود تقسیم می شود. در قلعه فلک الافلاک ورودی در سمت شمال و  بدنه برج جنوب غربی تعبیه قرار دارد که پس از گذشتن از راهروی ورودی، به حیاط اول متصل می‌گردد.در کنار حیاط اول یک چاه آب وجود دارد که برای استفاده ساکنان قلعه می باشد.

پیشنهاد مطالعه برای شما:   قره کلیسا

همان طور که مشاهده می کنید قلعه بر دره تاریخی خرم آباد اشراف دارد و در طول تاریخ قلعه فلک الافلاک با نام های مختلفی داشته  که از این ها می توان به دژ شاپور خواست، سابرخاست، دزبر و قلعه خرماباد اشاره کرد. نام کنونی قلعه از زمان قاجاریه تا به حال بر روی آن گذاشته شده است ، معنای فلک الافلاک سپهر سپهران می باشد که علت این نام گذاری شاید به دلیل 12 برج موجود در قلعه و ارتباط آن با 12 برج فلکی باشد و یا شاید استعاره ای از دست نیافتنی باشد.

فلک الافلاک

در این قسمت می خواهیم اطلاعات مختصری در مورد تاریخچه بنا در اختیار شما عزیزان قرار دهیم، سازه اولیه این بنا مربوط می شود به قرن سوم میلادی زمان شاپور اول ساسانی که ساسانیان در این منطقه شهری به نام شاپور خواست ساختند و این قلعه در آن زمان به عنوام مرکز حکومت و مرکز نظامی استفاده می شد. شهر شاپور خواست در طول تاریخ بر اثر عوامل تاریخی ویران شد و در قرن هفتم هجری قمری خرم آباد کنونی به جای آن ساخته شد.

در حال حاضر قلعه فلک الافلاک به موزه تبدیل گشته است و این موزه از سه بخش هنرهای سنتی ، مردم شناسی، باستان شناسی تشکیل شده است.
تورکام شما را به دیدن این مکان تاریخی دعوت می کند.

نشانی: لرستان ، خرم آباد ، خیابان امام خمینی (ره) ، دوازده برجی

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *