غار شاپور

مدت زمان مطالعه مطلب: 3 دقیقه

غار شاپور

غار شاپور

در گذشته اکثر غارها محل هایی بودند که مردمان بومی مراسمات مذهبی و آیینی برگزار می کردند، یکی از همین غارها، غار شاپور است، که یکی از غارهای معروف ایران می باشد.

در این نوشته کوتاه سری به این غار خواهیم زد، با ما همراه باشید.

غار شاپور

بی شک همه شما نام نیشابور را شنیده اید که یکی از شهرهای استان خراسان رضوی است. در استان نیز شهری باستانی وجود دارد به نام بیشاپور، که در نزدیکی می باشد، در مقابل بیشاپور دره ای به نام تنگ چوگان است و در مجاورت آن کوهی وجود دارد که غار زیبای شاپور در ارتفاع ۸۰۰ متری، روی آن شکل گرفته است. با توجه به نقش برجسته ها و کتیبه های موجود در غار و اطراف آن، قدمت این غار حداقل به دوره ساسانی برمی گردد. موضوع این نقش برجسته ها عبارتند از غلبه شاپور اول بر پادشاه روم و اسیر گرفتن او، غلبه بهرام دوم بر اعراب بیابانگرد، غلبه بهرام دوم بر یاغیان و دریافت حلقه پادشاهی توسط بهرام دوم از اهورامزدا. در این کوه علاوه بر غار شاپور، دو غار دیگر به نام های غار مادر شاپور و غار مرمر نیز وجود دارد که البته کوچکتر از غار شاپور هستند. دهانه غار شاپور، ۳۰ متر طول و ۱۵ متر ارتفاع دارد، که بعد از ورود به غار، وسعت آن بیشتر می شود و هر چه به انتهای غار نزدیکتر می شویم  عرض آن کاهش می یابد.

 

علت نام گذاری این غار به این نام، وجود مجسمه ۷ متری شاپور اول، دومین پادشاه ساسانی پسر اردشیر بابکان درون آن است، که حدود ۱۵ متر بعد از ورودی قابل مشاهده است. گفتنی است، شاپور برای از بین بردن اعتقادات و مراسمات مردم منطقه، دستور ساختن این مجسمه را در این غار صادر کرده است. هرچند که بیش از ۱۷ قرن از عمر این مجسمه می گذرد ولی همچنان پابرجاست.

پیشنهاد مطالعه برای شما:   مسجد امام تهران

البته این مجسمه به مدت هزار سال، به دلیل زلزله، روی زمین افتاده و دست ها و پاهای آن نیز شکسته بود، که در سال ۱۳۳۶ ه.ش. به دستور رضا میرپنج نیاز (رضا شاه)، این مجسمه توسط نیروهای ارتش سرپا شد. در این مجسمه که ساخت آن در سال ۲۲۶ میلادی به اتمام رسیده است، به جزئیات بسیار پرداخته شده است. مثلاً لباس شاه ساده و لطیف، کمربند به دور کمر و شمشیر حمایل، ریش آرایش کرده، موهای بلند و تاج کنگره دار.

غار شاپور
بخش اول این غار ۸۰ متر طول دارد و به یک پرتگاه ختم می شود. درون این بخش دو منبع آب با عمق یک متر و ابعاد ۳*۴ و ۱٫۵*۲ متر وجود دارد که آب هایی که از سقف غار چکه می کنند، درون آنها جمع می شد و آب مورد نیاز اهالی غار را تأمین می کرد.  این حوض ها ۰٫۵ متر از هم فاصله دارند. بعد از این بخش گودال عمیقی به اندازه ۳۰ متر و قطر دهانه ۱۰۰ متر وجود دارد که در بخشی از این گودال قسمت مسطحی وجود دارد که محل قربانی و برگزاری مراسمات بوده است. بعد از این بخش به دالان عریضی می رسیم که ما را به انتهای غار می رساند. طول این غار حدود یک کیلومتر است.
در گذشته مسیر رسیدن به غار دشوار بود و ۱٫۵ ساعت کوهنوردی از میان سنگلاخ های خطرناک لازم داشت ولی در چند دهه اخیر مسیر آن به وسیله پله های سنگی تراشیده شده و نرده های آهنی، صعود به این کوه و رسیدن به این غار خیلی راحت تر از قبل شده است.

غار شاپور

تورکام از شما دعوت می کند که از این مکان زیبا دیدن فرمایید.

نشانی:

فارس، ، ۱۲ کیلومتری جاده ، شهر بیشابور، روستای تنگ چوگان، غار شاپور

 


چنانچه به این غار پرماجرا سفر کرده اید، نظرات خود را بیان کنید.

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *