گنبد سرخ

مدت زمان مطالعه مطلب: 2 دقیقه

گنبد سرخ

گنبد سرخ

گنبد سرخ یکی از بناهایی در می باشد که همزمان با ورود دوره اسلامی به منطقه در این شهر بنا گردید. گنبد سرخ به دوره سلجوقیان مربوط می شود، این بنای تاریخی در جنوب غربی قرار دارد. در این نوشته می خواهیم با هم سفری به گنبد سرخ واقع در شهر ، استان داشته باشیم، ما را در این سفر همراهی کنید.

کتیبه هایی در این گنبد وجود دارد، که از کتیبه جبهه ی شمالی نام بانی و تاریخ احداث بنا را دید و نام سازنده را از کتیبه غربی ملا حظه کرد، علاوه بر این ها بر روی کتیبه های شرقی و جنوبی آیات قرآن نوشته شده است. می توان ملاحظه کرد. بر اساس اطلاعاتی که روی کتیبه ها وجود دارد بنای ذکر شده در سال 542 هجری قمری به دستور عبدالعزیز بن محمود بن سعد یدیم حاکم وقت منطقه آذربایجان در دوره حکومت سلجوقیان و توسط بنی بکر محمد بن بندان بن محسن معمار ساخته شده است.

گنبد سرخ

سبک معماری گنبد سرخ به شیوه ی رازی می باشد، می توان گفت این بنا پایانی بوده است بر سبک معماری رازی و این بنا نقطه شروع معماری آذری می باشد. معماری آذری تلفیقی از آجر کاری در کنار کاشی کاری است. معماری این بنا به قدری زیبا و منحصر به فرد است که علامت گروه خودرو سازی سایپا از کتیبه های فیروزه ای روی سر در این بنا برداشته شده و همچنین طراحی پشت اسکناس یکصد هزار ریالی، پشت آرامگاه سعدی محرابی وجود دارد که طرح آن از معرق کاری درب ورودی گنبد سرخ الهام گرفته شده است.

پیشنهاد مطالعه برای شما:   کاخ آپادانا

پلان گنبد سرخ به صورت مربع شکل و 4 ضلعی است، گنبد شامل سردابه و اتاق اصلی که بر روی سکوی سنگی قرار دارد می شود و برای ورود به آن 7 پله تعبیه شده که 5 پله در جلوی سکو و پله ششم و هفتم قسمتی از آستانه ی درگاه به حساب می آید.

مورخان و کارشناسان تاریخ بر این باورند که گنبد سرخ پیش از رصدخانه مراغه برای مشخص کردن ماه های سال و ساعات روز کاربرد داشته و این امر از روی سوراخ هایی که بر ضلع های این بنا ایجاد شده آشکار است. این اثر تاریخی ملی در 15 دی ماه 1310 هجری خورشیدی با شماره ی 134 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

تورکام شما عزیزان را برای دیدن از این مکان تاریخی دعوت می کند.

نشانی: استان ، شهر مراغه، خیابان ارجمندی، پارک گنبد سرخ

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *