گنبد غفاریه

مدت زمان مطالعه مطلب: 2 دقیقه

گنبد غفاریه

گنبد غفاریه

دارای 5 مزار تاریخی می باشد که گنبد غفاریه یکی از این مزارهاست. در این نوشته کوتاه می خواهیم با هم سفری به گنبد غفاریه داشته باشیم با ما همراه باشید. گنبد غفاریه در شمال غربی شهر در مجاورت رودخانه صافی چای قرار دارد، این گنبد در  سال 725 هجری قمری بنا شد و 3 سال طول کشید تا این گنبد ساخته شود.

گنبد غفاریه پلانی مربعی شکل دارد و از آجر ساخته شده و این بنا بروی سکویی سنگی و سردابه دخمه ای عمیقی قرار دارد، تمام خطوط این بنا ریحان است. در چهار گوشه گنبد غفاریه ستون هایی با طرح لوزی ساخته اند و جلوخان بنا به سوی شمال و پهنای طاق زیرین به سمت شرق می باشد، چنانچه از مشخصات گنبد غفاریه مشخص است معماری این بنا از گنبد سرخ الهام گرفته شده است.

گنبد غفاریه

پیشنهاد مطالعه برای شما:   کوه خضر نبی | محل عبادت عارفان و سالکان

گنبد غفاریه در به دوره ایلخانیان مربوط می شود، این گنبد به وسیله ی سلطان ابوسعید بهادر خان ساخته شده است.گاشی کاری ها و کتیبه ها تنها تزیینات بنا می باشد که رنگ کاشی ها فیروزه ای بوده و رنگ حروف کتیبه ها سیاه است. در بالای طاق نمای مرکزی کتیبه ای 3 خطی و در بالای درگاه کتیبه دو سطری که در اثر گذشت زمان تقریبا نامفهوم است اما به احتمال فراوان نام صاحب بقعه باشد و هم چنین در بالای جلوخان یک طاق نما وجود دارد که در سردر آن کتیبه ای دو خطی دیده می شود.

 

 

دلیل نامگذاری این بنا با توجه به متون تاریخی، فرد سالکی به نام  نظام الدین احمد بن حسین الغفاری در زمان فرمانروایی سلطان یعقوب بن حسن بیگ آق قویونلو، هنگام بازگشت از سفر حج باغ و عمارتی در مجاورت این مکان احداث کرد و تمام این املاک را وقف نمود، به همین علت باغ و عمارت و همچنین این گنبد به غفاریه شهرت دارد.

تورکام شما عزیزان را به دیدن از این مکان تاریخی و زیبا دعوت می کند.

نشانی: استان ، شهر مراغه، خیابان شهید صدوقی، جنب رودخانه صوفی چای

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *