گنبد کبود

مدت زمان مطالعه مطلب: 2 دقیقه

گنبد کبود

گنبد کبود

شهر از شهر های قدیمی و تاریخی منطقه آذربایجان محسوب می شود که گنبدهای کبود، مدور ، غفاریه، سرخ، رصدخانه، غار هامپوئيل، نیایشگاه مهر، آرامگاه اوحدي اي و موزه سنگ نگاره ها از جمله آثار تاریخی و باستانی شهر هستند.

در این نوشته می خواهیم با هم سفری به شهر داشته باشیم و از گنبد کبود دیدن کنیم، با ما همراه باشید. درباره زمان تاریخ ساخت گنبد کبود روایات متفاوتی وجود دارد، برخی مورخان معتقدند این بنا متعلق به دوره سلجوقیان می باشد و برخی دیگر آن را مربوط به‌زمان مغول می‌دانند و عده‌ای تاریخ بنای برج را مربوط به قبل از هلاکوخان ذکر کرده‌اند.

گنبد کبود ده وجه دارد و گنبد آن مخروطئ شکل بوده که در اثر گذر زمان تخریب گشته است. در حال حاضر این گنبد از دو قسمت اتاق اصلی و سردابه تشکیل شده است. با توجه به کتیبه ای که در سردابه وجود دارد این بنا به عنوان یک مقبره ساخته شده و به همین علت این اثر را سومین مزار از قبرهای پنج گانه مراغه می دانند بر اساس این شواهد قبر مادر هلاکو در زیر این گنبد واقع شده است، در فاصله گنبد کبود گنبد مدور دیگر اثر تاریخی مراغه قرار دارد.

پیشنهاد مطالعه برای شما:   بوستان جمشيديه

گنبد کبود ساختمانی 10 ضلعی است، که هر ضلع آن بیش از شش متر می باشد. بر روی دیواره های سردابه با خطوط کوفی و طراحی های گوناگون کلمه هایی مانند «الله»، «والحمد» و … نقش بسته است. بدنه ی بیرونی گنبد کبود با طرح های هندسی و مقرنس کاری گچبری های زیبا تزیین شده است و دیوار های داخلی بنا هم با نقاشی ها و کاشی کاری های فیروزه ای رنگ آراسته شده اند.

گنبد کبود

در زیر گنبد یک حاشیه از کتیبه گچبری دور تا دور بنا وجود دارد و هم چنین بر روی حاشیه پهن از گچ آیه اول سوره ملک قرآن کریم درج شده است. گنبد زیبا و تاریخی کبود با شماره 135 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده، این مکان از جمله اماکن پربازدید در مراغه می باشد که سالانه گردشگران خارجی و داخلی فراوانی از آن دیدن می کنند.

تورکام شما را به دیدن از این مکان تاریخی دعوت می کند.

نشانی: ، شهر مراغه، خیابان موسوی

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *