حمام وکیل | گرمابه تاریخی با کاشی کاری و نقش و نگارهای بینظیر

مدت زمان مطالعه مطلب: 3 دقیقه

حمام وکیل

حمام وکیل

یکی از بناهایی که از دوره پرفروغ زندیه بر جای مانده است، حمام وکیل می باشد. این حمام بزرگ توسط کریم خان زند در سال 1178 ه.ق. ساخته شده است. این بنا که مساحتی حدود 1350 مترمربع دارد، دارای فضاهای مختلف از جمله دو قسمت اصلی سربینه و گرمخانه و همچنین بخش های خدماتی متعدد می باشد.

در این نوشته کوتاه سری به حمام وکیل خواهیم زد، با ما همراه باشید.

حمام وکیل

حمام وکیل ، همانند دیگر بناهای تاریخی ایران که از یک تقارن زیبا در معماری خود تبعیت می کند، از زیبایی خاصی برخوردار است. همچنین در ساخت این حمام بزرگ اصول معماری پیشرفته ای رعایت شده است. برای مثال برای جلوگیری از ورود سرما به داخل حمام، ورودی حمام را کوچک و پایین تر از سطح زمین ساخته اند.

در این بنا از شکل هشت ضلعی منتظم در قسمت های مختلف استفاده شده است، به طور مثال سربینه حمام هشت ضلعی منتظم است، حوضی که در آن قرار داد نیز به همین شکل ساخته شده است.

حمام وکیل

در این حمام تاریخی بسیای از جزئیات در نظر گرفته شده است. مثلاً جایگاه قرار گرفتن کفش ها، که به صورت حجاری شده در اطراف حوض قرار گرفته، و یا در کف گرمخانه جهت زود گرم کردن سنگ فرش های کف حمام، کانال های باریکی به نام “گربه رو” در نظر گرفته بودند که حرارات آتش از آنها منتقل می شد همچنین دود آتش نیز از همین طریق به دود کش های تعبیه شده در دیوارهای شمالی خانه منتقل و از آن خارج می شد.

پیشنهاد مطالعه برای شما:   بازار تجریش

در دوره زندیه داخل حمام با اشکال اسلیمی و نقوش زیبایی از طبیعت تزیین شده بود که در دوره قاجار به جای این نقوش از داستانهای قرآنی و اسطوره ای نظیر معراج حضرت محمد(ص)، یوسف و برادرانش، خسرو و شیرین، بیژن ومنیژه و … به صورت آهکبری شده سامان دهی شده اند.

در حمام های صده های قبل افرادی با وظایف مشخصی وجود داشتند مثل تونتاب که وظیفه نگهداری از حمام و گرم کردن آن را بر عهده داشت و یا دلاک برای کیسه کشی، مشتمال چی برای ماساژ دادن، جامه دار که مسئول تحویل و دریافت لنگ از مشتریان بود و …

حمام وکیل

تورکام از شما دعوت می کند که از این مکان زیبا دیدن فرمایید.

نشانی:

استان فارس، شهرستان شیراز، خیابان لطفعلی خان زند، خیابان طالقانی، موزه حمام وکیل

 


چنانچه از این حمام تاریخی بازدید کرده اید، از تجربیات خود ما را آگاه سازید.

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *