بقعه امامزاده هلال علی

مدت زمان مطالعه مطلب: 3 دقیقه

امامزاده هلال علی(ع)

” بقعه امامزاده هلال علی(ع)، چهل و هشتمین نقطه دنیا که ارزش دیدن دارد.” این جمله و پیشنهاد مجله تراول “travel” فرانسه است.

در این نوشته کوتاه سری به بقعه امامزاده هلال علی(ع) خواهیم زد، با ما همراه باشید.

بقعه امامزاده هلال علی(ع) از مکان های مذهبی یکی از شهرستان های استان ، به نام آران و بیدگل است که پتانسیل تبدیل شدن به یکی از قطب های توریسم مذهبی ایران را دارد. شهرستان آران و بیدگل با قدمت نه هزار ساله با چهار شهر تابعه خود یعنی آران و بیدگل، نوش آباد، ابوزیدآباد و سفید شهر، یکی از قدیمی ترین مناطق مسکونی بشری در شمال استان به حساب می آید. آران و بیدگل در حاشیه کویر مرکزی ایران است که با شهر 6 کیلومتر فاصله دارد. تعداد زیادی قنات ها، قلعه ها و صدها اثر تاریخی دیگر اعم از بقاع متبرکه، مساجد، حمام، آب انبار، کاروانسراها و… همه و همه، پیشینه کهن عمران و آبادی در این ناحیه را نشان می دهد.

حضرت محمدهلال (ع)، یکی از فرزندان بلافصل حضرت امیرالمؤمنین علی(ع) و مادرش امامه است. امامه نوه رسول خدا و حاصل ازدواج ابوالعاص و زینب(دختر پیامبر(ص)) است لذا محمد هلال (ع) با دو واسطه از طرف مادر به رسول اکرم (ص) می رسد. نام این امامزاده بزرگوار “محمد اوسط” و لقب ایشان “هلال علی” است. محمد هلال در اولین شب ماه مبارک رمضان سال 14 ه.ق. در مدینه منوره به دنیا آمد و از همین رو پدر بزرگوارش لقب هلال را به او داد. ایشان در سال 64 ه.ق. در آران و بیدگل از دنیا رفت.

پیشنهاد مطالعه برای شما:   جنگل دوهزار

محمد هلال(ع) به هنگام واقعه عاشورا در سال 61 ه.ق. به همراه برادرش عون بن علی(ع) در طائف بودند. پس از شهادت امام حسین (ع) و تنگ شدن عرصه بر شیعیان، به شهر طوس در خراسان که دوستدار اهل بیت (ع) بودند، رفتند. حاکم طوس نیز با مطلع شدن از این جریان، برای جلوگیری از هرگونه تجمع شیعی با سپاهیانش به آنها حمله کرد. محمد هلال(ع) پس از به شهادت رسیدن عون و تعداد زیادی از یارانش، آنجا را ترک و روانه شد و از آنجا به و در نهایت به آران رفت. در آران یکی از صحابه پیامبر(ص) به نام بابایعقوب، پس از اینکه فهمید محمدهلال یکی از اولاد علی بن ابی طالب (ع) است، به دست وپای او افتاد و زیرزمین خانه خود را که آبی در آن جاری بود برای ایشان مهیا کرد. حضرت سه سال در آنجا بود و سرانجام در شب جمعه آخر ماه مبارک رمضان دار فانی را وداع گفت. ایشان وصیت کرده بودند که پس از مرگ در همان مکان ایشان را دفن کنند. بابا یعقوب نیز پس از سه روز به ایشان ملحق شد و در پایین قبر آن حضرت به خاک سپرده شد.

هلال علی

بقعه امامزاده محمدهلال بن علی(ع) با 3000 مترمربع مساحت یکی از بزرگترین و باشکوه ترین بقعه های آران و بیدگل است که ساخت آن به دوره های قبل از صفویه برمی گردد. این بقعه همواره مورد توجه حاکمان بود برای مثال آینه کاری های سقف حرم مطهر به نذر و دستور کریم خان زند انجام شده است. این بارگاه گلدسته های متعددی دارد که 2 گلدسته کنار گنبد 25 متر و گنبد بسیار زیبای آن که کاشی کاری شده، 24 متر ارتفاع دارد. به گفته سیدجواد تکیه، مدیر اجرایی حرم مطهر، روزانه 50 تا 70 گردشگر که غالباً اروپایی هستند، از این امامزاده دیدن می کنند.

تورکام شما را به دیدن این مکان زیبا دعوت می کند

نشانی: ، آران و بیدگل، بلوار آیت الله آملی، میدان امام حسین(ع)، خیابان محمد هلال، امامزاده محمد هلال

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *