دریاچه نمک حوض سلطان

مدت زمان مطالعه مطلب: 3 دقیقه

دریاچه نمک حوض سلطان

شاید اولین تصویری که بعد از شنیدن “” در ذهن تداعی می شد، حرم حضرت معصومه(س) و یا مسجد جمکران باشد، ولی شهر با آب و هوایی گرم و خشک، شکل دیگری از طبیعت ایران را به تصویر کشیده است و روی دیگری از زیبایی را نشان می دهد.

در این نوشته کوتاه سری به دریاچه حوض سلطان خواهیم زد، با ما همراه باشید.

دریاچه نمک حوض سلطان

در 40 کیلومتری شمال دریاچه حوض سلطان قرار دارد که به دریاچه شاهی نیز معروف است، البته این دریاچه به قدری شور و پرنمک است که دریاچه نمک نیز خوانده می شود ولی دریاچه نمکِ اصلی در جنوب شرقی قرار گرفته است و وسعت آن خیلی بیشتر از دریاچه حوض سلطان می باشد. مساحت تقریبی حوض سلطان 240 کیلومترمربع است، البته وسعت و شکل این دریاچه در طول سال متغیر است و به میزان بارندگی ها و آب های ناشی از ذوب برف ارتفاعات البرز که در شمال دریاچه واقع شده اند، بستگی دارد. در مواقع پرآبی معمولاً دریاچه ای به ابعاد 18 در 16 کیلومتر ایجاد می شود.

دریاچه نمک حوض سلطان
این دریاچه که 820 متر از سطح دریا ارتفاع دارد، از دو چاله جدا از هم تشکیل می شود، چاله غربی “حوض سلطان” و چاله شرقی “حوض مره” نام دارد که حوض سلطان در اثر احداث جاده شوسه تهران –  قم ایجاد شده است. در ایام پرآبی ابتدا حوض مره پر می شود و سپس سرریز آن توسط یک آبراهه به حوض سلطان می ریزد. این دریاچه علاوه بر بارش های آسمانی، توسط رودخانه های متعددی مثل رودهای “رودشور” و “قره چای” نیز تغذیه می شود. این دریاچه بسیار شور است و سالانه مقدار زیادی نمک از آن استخراج می شود، نمک هایی نظیر سدیم کلرید، سدیم سولفات، منیزیم کلرید و منیزیم سولفات، که در صنعت کاربرد دارند. لازم به ذکر است که این دریاچه منبع غنی و عظیم منیزیم محسوب می شود که میزان این فلز در این دریاچه حدود 14% است که تقریباً 50 برابر میزان منیزیم موجود در آب دریاهاست.

دریاچه نمک حوض سلطان
حوض سلطان با وجود شوری بسیاری که دارد، زیستگاه گیاهان، حیوانات و موجودات متنوعی است. بیش از 40 گونه گیاهی در این منطقه شناسایی شده که می توان به درمنه بیابانی، اشنان، تاغ زرد و سیاه، سودا و اسفناج اشاره کرد. حیات وحش این منطقه نیز شامل پرندگان، پستانداران، خزندگان، حشرات و ریز موجودات میکروسکوپی است که از پرندگان می توان به هوبره، انواع کبوتر و … و پرندگان مهاجری نظیر غاز خاکستری، آنقوت، لک لک، انواع عقاب و … از پستانداران، خرگوش، موش صحرایی، روباه و آهو، خزندگانی نظیر مارها و سوسمارها، حشراتی مثل انواع عنکبوت، رتیل، موریانه و مورچه های کمیاب در اطراف دریاچه و بیش از 240 گونه از ریزموجودات هوازی مانند جلبک‌ها، باکتری‌ها و قارچ‌ در این دریاچه زیبا مشاهده شده اند.

پیشنهاد مطالعه برای شما:   پل معلق آمل | یکی از پل های مدرن و بزرگ کشور

برای رسیدن به این دریاچه که مانند یک آینه بزرگ در مرکز ایران خودنمایی می کند، دو مسیر وجود دارد، اولین مسیر برای افرادی است که از قم قصد رفتن به دریاچه را دارند، جاده ای خاکی است که در 95 کیلومتری تهران به سمت دریاچه جدا می شود و نشانه این جاده هم تابلوی “تهران 95 کیلومتر” می باشد. مسیر دوم از سمت تهران است که بعد از 70 کیلومتر در سمت چپ اتوبان قرار دارد که نشانه آن تابلوی “اطلاعات گردشگری” است که به سمت روستای “چشمه شور” می رود.

دریاچه نمک حوض سلطان

تورکام از شما دعوت می کند که از این مکان زیبا دیدن فرمایید.

نشانی: قم، 40 کیلومتری شمال قم، حاشیه بزرگراه تهران قم، دریاچه حوض سلطان

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *