اصفهان | تاریخ فرهنگ و تمدن ایران

مدت زمان مطالعه مطلب: 10 دقیقه

اصفهان

اصفهان

از جمله شهر هایی است که شهرت جهانی در گردشگری دارد و همه ساله مسافران زیادی به سفر می کنند، در این نوشته می خواهیم به معرفی بپردازیم با ما همراه باشید.

هر ساله یکی از پر طرفدار ترین مقاصد برای سفر در ایام نوروز و تابستان به شمار می رود، این شهر به قدری اماکن دیدنی دارد که باید حداقل یک هفته در این شهر بمانید تا شاید بتوانید قدری از زیبایی های را ببینید.

آب و هوا

اصفهان دارای آب و هوای  معتدل خشک است، بالاترین دمای این شهر 6/40 درجه سانتیگراد و پایین ترین دمای آن در یک روز سرد 6/10 درجه سانتیگراد و متوسط دما در طول سال حدود 17 درجه سانتیگراد ثبت شده است. تعداد روزهایی که یخبندان است 76 روز و متوسط میزان بارندگی سالانه 9/116 میلی متر گزارش شده است. این شهر از جمله شهر های ایران می باشد که 4 فصل است.

اصفهان

پیشنهاد مطالعه برای شما:   قم

تاریخچه

در طول تاریخ، اصفهان را به عنوان شهر نظامی و سیاسی می شناسند. قلعه های متعددی در آن وجود دارد، این شهر در زمان اشکانیان به عنوان پایتخت ایران شناخته شد و در زمان ساسانیان تحت‌ نفوذ اسپوهران‌ یا اعضای‌ هفت‌ خانواده‌بزرگ‌ ایرانی‌ قرار داشت‌. اصفهان بعد از اسلام تا اوایل قرن چهارم توسط حاکمان اعراب اداره می شد و زمان منصور خلیفه عباسی این شهر مورد توجه قرار گرفت.

در سال‌ 319 هجری قمری مردآویج‌ زیاری‌ این‌ شهر را پایتخت خود انتخاب کرد و بعد از او نیز در سال‌ 327ه.ق‌ ركن‌ الدوله‌ دیلمی‌ نیز اصفهان‌ را به‌ پایتختی‌ انتخاب‌ كرد. این شهر در سال 443 هجری قمری توسط طغرل سلجوقی فتح شد، در این دوره مساجد و عمارات زیادی در اصفهان بنا شد پس از این دوره کم کم دوره افول اصفهان شروع شد چرا که مغول در سال 639 هجری قمری سلطه شهر را در اختیار گرفت و می توان گفت بیشترین آسیب در زمان تیمور لنگ به این شهر وارد شده است.

در سال 1000 هجری قمری در زمان شاه عباس صفوی دوباره اصفهان رفته رفته به دوران شکوه و عظمت خود برمی گشت، شاه عباس در اولین اقدام خود این شهر را پایتخت خود برگزید، حاکمان بعد از او در اصفهان کاخ و باغ‌های‌ سعادت‌آباد و شهرك‌ فرح‌آباد راایجاد كردند. در دوران زندیه و قاجاریه پایتخت از اصفهان به و منتقل شد

این امر سبب شد تا اصفهان کمی از ساخت و سازش کاسته شود تا این که در سال 1276 هجری قمری با حاکم شدن ظل السلطان پسر ناصرالدین شاه قاجار دوباره این شهر مورد توجه قرار گرفت. در زمان پهلوی هم شهر اصفهان در زمینه صنعت پیشرفت هایی داشت و بعد از انقلاب نیز توسعه یافته و زیر ساخت های شهر به خوبی ساخته شد و نوسازی های فراوان و قابل توجهی در آن صورت گرفت.

بیشتر آثار فاخر از جمله کاروانسراها، مساجد، پل ها، خیابان ها و سایر بناها در اصفهان به دوره سلجوقی و صفوی مربوط می شود. نام اصفهان از آنجا که در زمان ساسانیان مرکز جمع شدن سپاهیان بوده است اسپهبان می گفتند که بعدها به مرور زمان در با تغییرات زبانی به اصفهان معروف شد.

اصفهان

خواهر خوانده های اصفهان

شهر اصفهان به منظور تبادل اطلاعات و تجارب و توسعه مناسبات فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، شهری و فنی میان خود و شهرهای دیگر با 10 شهر پیمان خواهر خواندگی برقرار کرده است. اصفهان با شهرهای فرایبورگ در آلمان،‌ کوآلالامپور در مالزی،‌ ایروان در ارمنستان،‌ فلورانس در ایتالیا،‌ شیان در چین،‌ سنت پترزبورگ در روسیه،‌ هاوانا در کوبا، یاش در رومانی،‌ شهر کویت و بارسلون در اسپانیا خواهرخوانده است.

خواهرخواندگی پیمان همکاری بلند مدت و رسمی دو شهر است که بین شهرداران دو شهر برای ایجاد همبستگی و اتحاد بیشتر انسانی و فرهنگی منعقد می شود.

فرهنگ و زبان

مردم این شهر از مردمان پاک دیار ایران محسوب می شود، استان اصفهان از استان هایی است که ترکیب قومی فراوانی دارد، بیشتر مردم استان فارسی زبان اند اما بختیاری‌ها، ارمنی‌ها، یهودی‌هاو تا حدودی‌ آذری‌ها نیز در قسمت‌هایی‌ از آن‌ اسكان‌ دارند. انسان های بزرگی در آن زیسته اند و آرامگاه بسیاری از شخصیت ها در اصفهان می باشد.

حمل و نقل

برای رفت و آمد در این شهر وسایل نقلیه فراوانی وجود دارد. این شهر با توجه به روند روبه رشد جمعیت و مسافرانی که وارد شهر می شوند، از سیستم حمل و نقل عمومی مناسبی برخوردار است. اصفهان تمام وسایل حمل و نقل عمومی اعم از دوچرخه، موتورسیکلت، اتوبوس درون شهری، تاکسی و مترو یا همان قطار درون شهری دارد. متروی اصفهان دارای 5 ایستگاه است که عملیات ساخت مسیر های دیگر نیز در حال اجرا است، تمام گردشگران می توانند با استفاده از نقشه از محل ایستگاه ها آگاه شوند و از تمام این وسایل نقلیه استفاده کنند.

پیشنهاد مطالعه برای شما:   شیراز

سوغات و صنایع دستی

اصفهان

اصفهان از لحاظ صنایع دستی بسیار غنی می باشد، مهم ترین صنایع دستی آن عبارتند از: قالی‌ بافی‌، زری‌ بافی‌، قلم‌ كاری‌، میناسازی‌، خاتم‌سازی‌، منبت‌ كاری‌، قلم‌ زنی‌، نقره‌ كاری‌، زیورآلات‌ زنانه‌، كاشی‌، سرامیك و … می باشند. گز و سوهان از مهمترین سوغاتی های اصفهان است، حتما طعم این دو سوغاتی شیرین را بچشید.‌

اصفهان

مراکز خرید

اصفهان

نقش جهان یکی از مهم ترین مراکز خرید اصفهان محسوب می شود ( در ادامه مطلب توضیح جامعی در مورد نقش جهان خواهیم داد) ، در کنار این مجموعه قدیمی و بزرگ امروزه مراکز خرید دیگری در اصفهان وجود دارد، سیتی سنتر یکی از این مراکز خرید می باشد. سیتی سنتر با معماری مدرن بنا شده این مجتمع تجاری تفریحی دارای 7 طبقه که دو طبقه آن پارکینگ است.

از 5 طبقه دیگر 3 طبقه واحد های تجاری و دو طبقه شامل مجموعه های فود کورت، سینما، سالن ورزش و شهر بازی می شود. سیتی سنتر در اتوبان دستجردی، رو به روی ورودی جنوبی سپاهان شهر واقع شده است.

پیشنهاد مطالعه برای شما:   مشهد

اصفهان

یکی از بزرگترین پاساژهای اصفهان مجتمع تجاری اداری پارک است. این مجتمع دارای 400 واحد تجاری، ساختمان پزشکان، مشاور املاک و غیره و یک پارک می باشد. گردشگران محترم می توانند همه ی اجناس مورد نیازشان را از این مجموعه فراهم کنند، مجتمع پارک در خیابان چهار باغ بالا واقع شده است.

اصفهان

یکی از بزرگترین و قدیمی ترین بازار های اصفهان بازار بزرگ اصفهان است، شما می توانید از این بازار کیف و کفش، مانتو، لباس و سایر اقلام مورد نیازتان را تهیه کنید، بازار بزرگ در خیابان عبدالرزاق می باشد.

اصفهان

در زیر نشانی اکثر مراکز خرید اصفهان را در اختیارتان قرار می دهیم :

مرکز خرید جلفا – نشانی: خیابان خاقانی، کوچه چهار سوقی ها

مجتمع تجاری مارتین – نشانی: چهارراه حکیم نظامی، ابتدای نظر شرقی، کوه کلیسای وانگ

مجتمع تجاری کوثر – نشانی: سی‌وسه پل، ابتدای خیابان چهارباغ بالا

مجتمع تجاری تفریحی ارگ جهان نما – نشانی: میدان امام حسین

بازار سپاهان – نشانی: میدان انقلاب، روبه‌روی سی وسه پل

فروشگاه دنیل تیسو – نشانی: بوستان ملت، حدفاصل پل فلزی و پل آذر

مجتمع تجاری-اداری ارکیده – نشانی: حکیم نظامی، نبش خاقانی

مجتمع تجاری اوسان – نشانی: خیابان چهارباغ بالا، کنار کاخ سعادت آباد

مجتمع تجاری نوژان – نشانی: چهارراه توحید، خیابان نظر میانی

بازار بزرگ حکیم – نشانی: خیابان حکیم

بازار هنر اصفهان – نشانی: خیابان چهارباغ عباسی

مجتمع موبایل گلستان – نشانی: خیابان احمدآباد

سرای هنرمندان اسپادانا – نشانی: میدان نقش جهان

پیشنهاد مطالعه برای شما:   تهران | شهر ۷۲ ملت

هتل ها و مهمانسراها

اصفهان

اصفهان دارای هتل های بسیاری می باشد که شما عزیزان می توانید هر کدام را دوست دارید انتخاب کنید اما در این بین یک هتل بسیار معروف وجود دارد که شما نیز قطعا دوست دارید در این جا اقامت داشته باشید، نام این هتل، هتل عباسی است. هتل 5 ستاره عباسی کهن ترین هتل جهان و از عظیم ترین هتل های ایران در خیابان چهار باغ عباسی واقع شده است. این هتل در سال ۱۱۰۶ هجری قمری به دستور شاه سلطان حسین صفوی با  سبک معماري شكوهمند ايراني طراحي و بنا گرديده است.

اصفهانشاه سلطان حسین صفوی این بنا را به مادرش تقدیم کرد، به این علت هتل عباسی را در گذشته کاروانسرای مادر شاه می نامیدند. معماری و نوع تزیینات هتل عباسی به سبک قرن 18 می باشد و از معماری دوره صفویه الهام گرفته است. یکی از مهمترین ویژگی های هتل عباسی نزدیک بودن به اکثر جاهای دیدنی شهر اصفهان می باشد.

اصفهان

یکی دیگر از هتل های خوش نام اصفهان هتل پارسیان كوثر نام دارد، هتل پارسیان کوثر در سال ۱۳۴۷ تاسیس شد، هتل مساحتی در حدود 11000 متر مربع را اشغال کرده است. هتل کوثر در نزدیکی رودخانه زاینده رود در مجاورت سی وسه پل ساخته شده است. نام اولیه این هتل شرایتون بوده که زیر نظر هتل های زنجیره ای شرایتون اداره می شد؛ پس از یک سال نام هتل به هتل کوروش تغییر یافت. این نام تا سال 1357 بر روی هتل بود، بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران هتل کوروش به هتل قدس تغییر نام داد و بعد از یک سال به هتل کوثر تغییر یافت.

اصفهاناین هتل زیر نظر مجموعه شركت هتل‌هاي بين المللي پارسيان متعلق به سازمان سياحتي و مراكز تفريحي بنياد مستضعفان مي‌باشد. در سال 1383 برای ارائه ی خدمات بهتر به مشتریان و گردشگران هتل مورد بازسازی بزرگی قرار گرفت. در حال حاضر این واحد اقامتی با ظرفیت 194 اتاق و سوئیت های لوکس در خدمت مشتریان می باشد.

اصفهان

برای مشاهده جزئیات بیشتر ، تصاویر و رزرو هتل و همچنین مشاهده هتل های دیگر اصفهان بر روی عبارت ورود به سامانه رزرواسیون تورکام کلیک نمایید.

جاذبه های گردشگری

میدان نقش جهان

اصفهان

وقتی که می خواهید در اصفهان گردش کنید نخستین جایی که به فکر یک گردشگر می رسد میدان نقش جهان است، این میدان از نظر ابعاد و بناهای تاریخی بسیاری که در خود جای داده بسیار مهم است. در میدان نقش جهان کاخ عالی قاپو و بازار قیصریه و مسجد شیخ لطف الله و مسجد جامع در چهار طرف میدان بنا شده اند.

بر اساس منابع تاریخی روزانه مراسم و آیین هایی از قبیل رژه‌های نظامی، چوگان‌ بازی، قپق‌اندازی، شاطردوانی و جشن‌ها و اعیاد ملی و مذهبی و گاه تعزیر محکومان حکومتی در این میدان برگزار می شد. میدان نقش جهان در کنار تخت جمشید و چغازنبیل جزء اولین آثاری می باشند که در فهرست میراث جهانی ثبت شده اند، این امر گواه آن است که میدان نقش جهان بیانگر دانش بشریت در زمان های گذشته بوده است.

سی و سه پل

اصفهان

دومین مکانی که می خواهیم از آن دیدن کنیم سی وسه پل یا پل الله وردی خان است، سی وسه پل مابین خیابان چهار باغ عباسی و خیابان چهار باغ بالا قرار دارد. سی وسه پل دارای 33 دهنه و 295 متر طول است، این پل از آثار دوره صفویه می باشد، پل توسط الله وردی خان بر روی زاینده رود بنا خواهد شد. این پل دو خیابان چهار باغ عباسی و چهار باغ بالا را به هم وصل می کند.

این پل از جمله آثاری است که مورد ستایش گردشگران داخلی و خارجی می باشد و از مکان هایی است که همیشه شلوغ است.

پل خواجو

اصفهان

در شرق سی و سه پل، پل زیبای دیگری به نام پل خواجو وجود دارد. پل خواجو به نام های بابا رکن‌الدین، پل شاهی، تیموری و حسن آباد معروف است، در وسط این پل ساختمانی بنا شده که برای اقامت موقتی شاه و خانواده اش بوده است، در مواقع لازم با بستن چشمه ی پایین، نقش دریاچه یا سد را دارد.

منار جنبان

اصفهان

منارجنبان یکی دیگر از آثار دیدنی اصفهان است. مهندسی این ساختمان حیرت آور می باشد که در اواخر دوره ی ایلخان مغول، “محمد خدابنده الجایتو” بنا شد. منارجنبان در خیابان آتشگاه واقع شده، همان طور که از نامش پیداست منار ها در جای خود تکان می خورند. منار جنبان دارای دو منار به ارتفاع 17 متر و پهنای 9 متر است. در این مکان شخصی به نام عمو عبدالله کارلادانی دفن شده است،

وی از عارفان قرن هفتم و هشتم هجری بود است (که برخی تکان خوردن این بنا را از کرامات و الطاف وجود این پارسا می دانند). در منار جنبان با تکان دادن یک مناره، مناره دیگر هم در جای خود تکان می خورد. بر اساس مطالعات صورت گرفته چندین بنا همانند منار جنبان در دنیا وجود دارد. بنای عمارت منار جنبان به واسطه کاشی های فیروزه ای و لاجوردی زیبایی پیدا کرده است.

کاخ چهل ستون

اصفهان

بنای دیگری که می خواهیم از ان دیدن کنیم چهل ستون است. چهل ستون در خیابان استانداری در نزدیکی میدان نقش جهان واقع شده و این کاخ مساحتی در حدود 67000 متر مربع دارد و در دوره شاه عباس اول صفوی بنا شده است. کاخ چهل ستون با داشتن آیینه کاری و نقاشی ها و تزیینات بسیار زیبا یکی از منحصر به فرد ترین عمارات اصفهان محسوب می شود.

هنگام ورود به کاخ ابتدا حوض را در مرکز می بینید که در چهار طرف حوض مجسمه شیر قرار دارد، وقتی وارد عمارت اصلی کاخ می شوید مشاهده می کنید که کاخ تنها از یک سالن تشکیل نشده بلکه اتاق ها، تالار ها، راهرو ها و ایوان هایی نیز در این عمارت تعبیه شده است. 20 ستون در ایوان کاخ وجود دارد که انعکاس آن بر روی آب حوض بزرگ جلوی عمارت موجب شده تا نام چهل ستون بر این عمارت گذارده شود.

در دوره ظل السلطان یکی از پادشاهان قاجار ظل بسیاری به این بنا شد، وی بسیاری از تابلوهای نقاشی در کاخ را نابود کرد و سقف های کاخ را تخریب نمود اما با این همه باز هم با اقدامات مناسب در سالهای اخیر کاخ مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت. می توان گفت این کاخ از زیباترین نقاط اصفهان است.

کلیسای وانک

اصفهان

کلیسای وانک از جمله مهمترین بناهای ارمنیان اصفهان می باشد، این کلیسا از معماری و تزیینات و نقاشی های دیواری شگفت آوری برخوردار است. یک کتیبه باستانی بر سردر کلیسا وجود دارد که نام شاه عباس دوم صفوی و خلیفه ارامنه و سال اتمام آن، 1664 میلادی درج شده است.

کاخ هشت بهشت

اصفهان
اثر دیگری که می خواهیم توضیح مختصری در مورد آن بدهیم باغ هشت‌ بهشت است، هشت بهشت در زمان شاه سلیمان صفوی در میان باغی به نام باغ بلبل ساخته شد. هشت بهشت ایجاد شده و یکی از بناهای زیبای این دوره است. عمارت  هشت بهشت در دو طبقه، در باغی وسیع قرار دارد و بعضی از مورخان معتقدند که این مکان محل اقامت هشت سوگلی سلیمان صفوی بوده است. باغ هشت بهشت در غرب خیابان چهارباغ عباسی واقع شده و این باغ یکی از آثاری است که مورد توجه گردشگران اروپایی و آمریکایی می باشد.

آثاری که در مطالب بالا معرفی شد، تنها قسمتی از زیبایی های شهر اصفهان است.

تورکام از شما دعوت به عمل می آورد تا از این شهر زیبا دیدن کنید.


 

چنانچه تا به حال به این شهر زیبا سفر کرده اید دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

  1. Klara Taverner
    1:54 2019/02/14

    Pretty great post. I just stumbled upon your weblog and wanted to mention that I have truly loved browsing your weblog posts. After all I’ll be subscribing on your feed and I am hoping you write once more soon!