کاخ شهرداری رشت

مدت زمان مطالعه مطلب: 2 دقیقه

کاخ شهرداری رشت

کاخ شهرداری رشت

عمارات و کاخ های شهرداری ها در اکثر شهر های ایران از قدیمی ترین و زیباترین بناها در شهر است که با توجه به معماری و قدمتی که دارند در حال حاضر اکثرا به عنوان موزه مردمی و مورد بازدید عموم قرار گرفته اند.در این نوشته کوتاه ما را همراهی کنید تا با هم به شهر زیبا و خوش آب وهوای برویم و از کاخ شهرداری دیدن کنیم.

کاخ شهرداری در کنار میدان شهرداری واقع شده این میدان همه ساله در روز های خاص (راهپیمایی 22 بهمن و … ) محل گرد آمدن مردم است.

کاخ شهرداری رشت

ساخت عمارت شهرداری رشت 9 سال طول کشید و از سال 1286 شروع و 1305 خورشیدی به پایان رسید. این عمارت به دستور بلدیه رشت بنا شده و معماری آن به سبک معماری سن پترزبورگ توسط  آرتم سرداراف معمار ارمنی-آلمانی مقیم رشت ساخته شد، در حال حاضر نیز این ساختمان کاربری اداری خود را دارد و امروزه با تقسیم شهر رشت به ۵ منطقه، این بنا به عنوان شهرداری مرکزی شهر رشت محسوب می‌شود.

پیشنهاد مطالعه برای شما:   دشت لاله های واژگون

این کاخ شامل یک برج ساعت می باشد که گذر زمان را به مردم اطلاع می دهد. کاخ بلدیه یا شهرداری رشت در روز چهارم اردیبهشت 1305 به مناسبت تاجگذاری پهلوی اول افتتاح شد. در سال 1369 زمین لرزه ای در شهر رشت روی داد که موجب تخریب قسمت هایی از این ساختمان شد و به همین علت یک دوره بازسازی و مرمت بر روی این بنا توسط روبرت واهانیان انجام گرفت.

کاخ شهرداری رشت

در سال 1386 جشن یکصد سالگی کاخ شهرداری یا بلدیه سابق برگزار شد و همزمان با این جشن مراسم کلنگ زنی ساختمان جدید شهرداری مرکز در میدان گیل انجام شد در این راستا قرار بر ایجاد موزه بلدیه و مرکز اسناد شهرداری رشت در کاخ شهرداری شد.

تورکام شما عزیزان را برای دیدن از این مکان زیبا دعوت می کند.

نشانی:

استان ، شهر رشت،  خیابان سعدی روبه روی کوی فلاحتی جنب کوچه شهید فرقان بین

 


اگر از این کاخ تاریخی بازدید کرده اید، دیدگاه خود را در قسمت نظرات بیان کنید.

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *