کاخ سعدآباد

مدت زمان مطالعه مطلب: 6 دقیقه

 

کاخ سعدآباد

کاخ سعدآباد

تهران که امروزه مدرن ترین شهر ایران است، روزگاری فقط یک روستای کوچک از توابع شهر ری با آب و هوای مطبوع و ییلاقی بود و همین دلیل باعث جلب توجه پادشاهان به ویژه پادشاهان قاجاری، جهت انتخاب برای اقامت های تابستانی خود شد. یکی از این مناطق خوش آب و هوای که یادگار پادشاهان قاجار و پهلوی است، مجموعه کاخموزه سعدآباد یا کاخ سعدآباد می باشد.

در این نوشته کوتاه سری به کاخ سعدآباد خواهیم زد، با ما همراه باشید.

کاخ سعدآباد

شمالی ترین منطقه ، دره سرسبز دربند، که چسبیده به کوهپایه های البرز و توچال است، با مساحتی حدود 110 هکتار مجموعه عظیم پادشاهی قدیم کاخسعدآباد را تشکیل می دهد که این اراضی سرسبز از سمت شرق به گلابدره، از سمت غرب به ولنجک و از جنوب به تجریش محدود می شود. این منطقه در ابتدا خارج از شهر قرار داشت و محل اسکان تابستانی شاهان قاجار بود.

ولی پس از کودتای 1299 ه.ش. توسط رضا میرپنج (رضاشاه) و به دست گرفتن امور مملکت، این منطقه را به مبلغ 400 هزار تومان از سردار ابوالفتح خریداری کرد و از آن زمان به بعد ساخت و سازها شروع شد و کاخ ها و عمارت های سلطنتی یکی پس از دیگری با معماری های گوناگون سر از زمین برآوردند.

کاخ سعدآباد
مجموعه کاخموزه سعدآباد تهران در کل 18 کاخ دارد که بعداز انقلاب، به غیر از چند کاخ آن که در اختیار نهاد ریاست جمهوری است، بقیه آنها تغییر کاربری داده و عموماً تبدیل به کاخ موزه هایی در حوزه های مختلف شده اند. در ادامه با برخی از این موزه ها آشنا می شویم.

موزه کاخ سبز:

اولین عمارت ساخته شده در دوره پهلوی، کاخ سبز است که اقامتگاه رضا میرپنج بود. این کاخ که روی تپه ای بلند بنا شده است، یکی از زیباترین کاخ های کشور محسوب می شود. دلیل نامگذاری این کاخ به این نام، استفاده از سنگ های معدنی سبزرنگ خمسه زنجان است و چشم انداز جنوبی این کاخ زیبا به سمت شهر تهران می باشد. گچبری ها، آینه کاری ها و سایر تزیینات داخلی آن، بسیار هنرمندانه کار شده اند. این کاخ در سمت شمال غرب سعدآباد قرار دارد.

موزه ملت(کاخ سفید):

این کاخ که بزرگترین عمارت سعدآباد است دارای نمایی سفیدرنگ است و به همین دلیل کاخ سفید نامیده می شود. این کاخ به دستور رضا میرپنج در سال 1310 ه.ش. ساخته شد و ساخت آن 5 سال به طول انجامید. این کاخ هم کابرد اداری داشت و هم اقامتگاه محمدرضا و زن سومش فرح دیبا بود. از قسمت های مختلف این کاخ می توان به 10 تالار تشریفاتی اشاره کرد که بزرگترین آنها 220 مترمربع وسعت دارد.

موزه هنرهای زیبا(کاخ اسود):

یکی دیگر از بناهای ساخته شده در زمان رضا میرپنج، کاخ اَسود است که به دلیل سنگ های مرمر سیاه رنگ، به این نام خوانده می شود. کاخموزه سعدآباد که دارای سه طبقه است، از سال 1346 ه.ش. تا پایان دوره پهلوی دوم به عنوان محل وزارت دربار استفاده می شد، که بعد از انقلاب در سال 1361 ه.ش. تبدیل به “موزه هنرهای زیبا”، شده است. این کاخ با 3600 متر زیربنا، جنوبی ترین ساختمان سعدآباد محسوب می شود.

موزه مردم شناسی:

رضا میرپنج در سال 1314 ه.ش. دستور ساخت ساختمان این موزه را داد که ساخت آن 4 سال به طول انجامید. معماریِ این کاخِ دو طبقه که یک زیرزمین هم دارد، به سبک اروپایی به خصوص سبک آلمانی است البته در تزیینات بالایی نمای ساختمان از معماری دوره ساسانی هم استفاده شده است.

کاخموزه سعدآباد با 2600 مترمربع مساحت، در ابتدا محل اقامت شمس پهلوی، خواهر بزرگتر محمدرضا بود، ولی امروزه به عنوان موزه مردم شناسی بهره برداری می شود که آداب و رسوم، فرهنگ و هنر و سبک زندگی انسان ها در دوره های مختلف را نشان می دهد.

پیشنهاد مطالعه برای شما:   آبشار گورگور

موزه صنایع دستی(کاخ اشرف پهلوی):

از دیگر یادگارهای رضا میرپنج در شرق مجموعه کاخموزه سعدآباد، کاخی دو طبقه است که مساحت آن 2600 مترمربع بوده و زیربنایی حدود 1800 مترمربع دارد. این کاخ در سال 1315 ه.ش. توسط مهندس فرمان فرمائیان در طول سه سال ساخته شد. در ابتدا نمای کاخ از سنگ تیشه ای بود که در سال 1350 به دستور اشرف، خواهر دوقلوی محمدرضا، با سنگ مرمر سفید تعویض شد. در 1372 این کاخ به موزه ظروف تبدیل شد و امروزه نیز به عنوان موزه صنایع دستی استفاده می شود.

موزه مینیاتور استاد فرشچیان:

در بخش مرکزی کاخ سعدآباد کاخی وجود دارد که از زمان قاجار به جا مانده است. این ساختمان محل اقامت رضا میرپنج نیاز و زن چهارمش به نام عصمت بود که بعد از آن، این ساختمان محل سکونت علیرضا پهلوی، برادر محمدرضا، شد و سپس سرآشپز مخصوص شاه در آن اقامت می کرد تا اینکه بعد از مدتی تبدیل به انبار شد. بعداز انقلاب نیز این ساختمان که دارای 5 سالن است، به محل نمایش 70 اثر بی نظیر استاد فرشچیان تبدیل شد که در صدها نمایشگاه داخلی و خارجی نمایش داده شده بودند.

موزه مینیاتور استاد بهزاد:

یکی دیگر از ساختمان های بخش مرکزی کاخ سعدآباد که یادگار اواخر دوره قاجار است، کاخ کرباسی یا کاخ ولیعهدی است که دفتر کار و محل استراحت رضا میرپنج بود. این کاخ که 5 سالن و یک زیرزمین دارد، در سال 1373 پس از بازسازی و تعمیر، در صدمین سالگرد تولد استاد حسین بهزاد، به نام وی بازگشایی شد و در سالن های آن آثار نفیسش به نمایش گذاشته شده است.

 

کاخ سعدآباد

موزه خط و کتاب میرعماد:

یکی دیگر از ساختمان های کاخ سعدآباد که مربوط به اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی بوده، ساختمان موزه خط است که سبک معماری آن ایرانی- اروپایی است. این ساختمانِ دو طبقه، تا قبل از انقلاب محل اقامت فرحناز و علیرضا پهلوی، از فرزندان محمدرضا بود ولی در سال 1376 ه.ش. به نام استاد میرعماد الحسنی سیفی قزوینی، نامی ترین استاد خوشنویسی ایران در قرن 11 ه.ق. نامگذاری شد و آثار نفیس خطی را در آن به نمایش گذاشتند.

کاخ سعدآباد

علاوه بر این موزه ها، کاخ های دیگری نیز در این مجموعه وجود دارد که به معرفی نام آنها اکتفا می کنیم.
موزه نظامی (کاخ شهرام پسر اشرف پهلوی)
موزه نگارستان (کاخ فریده دیبا)
موزه سلاح های دربار (کاخ غلامرضا)
موزه اسناد و آلبوم های سلطنتی (ساختمان گارد جاویدان)
موزه آب (ساختمان تیمسار کسرایی)
ساختمان ریاست جمهوری (کاخ ملکه مادر)
کاخ اختصاصی (موزه تاریخ طبیعی سابق در حال حاضر در اختیـار نهاد ریاســت جمهوری)
ساختمان عبدالرضا ( در اختیار نهاد ریاست جمهوری )
کاخ جدید ولیعهد رضا پهلوی (موزه دفینه سابق و در اختیار نهاد ریاست جمهوری)
کاخ لیلا پهلوی (مرکز هدفمندی برنامه ریزی کودکان و نوجوانان)
موزه آشپزخانه سلطنتی (آشپزخانه مخصوص کاخ سفید)
موزه برادران امیدوار (کالسکه خانه و استراحتگاه سورچی ها متعلق به دوره قاجار)
و…

کاخ سعدآباد

مجموعه بزرگ کاخ سعدآباد علاوه بر کاخ های کوچک و بزرگ، قسمت های دیگری دارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد، سالن های مرغداری و گاوداری، گلخانه ها، استخرها، چشمه سارها، زمین های تنیس و سالن بولینگ، سینما و آمفی تئاتر روباز. کاخموزه های سعدآباد به جز دوشنبه ها و تعطیلات رسمی، در بقیه ایام سال به روی بازدیدکنندگان باز است. ساعات کاری این موزه های کاخ سعدآباد به شرح زیر می باشد:

در شش ماهه اول سال از ساعت 8:30 تا 17:30 و در نیمه دوم سال از ساعت 9 تا 16:30.

تورکام از شما دعوت می کند که از این مکان زیبا دیدن فرمایید.

نشانی:

استان تهران، شهر تهران، در خیابان ولیعصر، خیابان سرلشگر فلاحی (زعفرانیه)، انتهای خیابان شهید کمال طاهری، کاخ سعدآباد تهران


چنانچه از این کاخ زیبا بازدید کرده اید، نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *