خانه تاریخی زند

مدت زمان مطالعه مطلب: 4 دقیقه

خانه تاریخی زند

خانه تاریخی زند

“خداوند از آثار گذشتگان برای شما عبرتها باقی گذاشت… آنها هنگام تندرستی توشه ای تهیه نکردند و در اول جوانی عبرت نگرفتند… بنابراین دلها سخت است برای بدست آوردن نصیب و بهره ی خود و غافل از هدایت و رستگاری است.” حضرت علی(ع) در خطبه ۸۳ نهج البلاغه که یکی از عجیب ترین خطبه های آن حضرت می باشد، دلیل بدبختی قشر وسیعی از جامعه را بی اطلاعی و عبرت نگرفتن از تاریخ گذشتگان می داند و عدم درک درست از تاریخ را موجب بروز فساد در قلب و تفکر فرد و جامعه عنوان می کند. شاید برای شروع یادآوری تاریخ، موزه ها بهترین و جالب ترین گزینه باشند. خانه تاریخی زند یکی از این موزه های مردم شناسی در است.

در این نوشته کوتاه سری به خانه تاریخی زند خواهیم زد، با ما همراه باشید.

خانه تاریخی زند

یکی از بناهای تاریخی به جا مانده از اواخر دوره قاجار، خانه تاریخی زند می باشد که شاید کمتر اسم آن را شنیده باشیم. این خانه تاریخی که به همت مسئولان به یک موزه مردم شناسی تبدیل شده است، در محله “گذر قلعه” که جز بافت قدیمی است، قرار دارد که بنا به نوشته های باقی مانده این خانه از آنِ دو برادر به نام های حاج علی و حاج خان است که ریشه و تبار آنها به قاجارها می رسد. این خانه که دارای ۶۰۰ مترمربع وسعت است، بیش از ۱۳۰ سال قدمت دارد. هرچند که در طول این زمان چندین بار بازسازی و مرمت شده است ولی همچنان معماری اصیل دوره قاجار را حفظ کرده است.

خانه تاریخی زندسازه

آجر، خشت و گچ که از فاکتورهای اصلی معماری قاجار است، در این بنا فراوان استفاده شده و علاوه بر آن از مصالحی چون سنگ و چوب هم استفاده شده است. این خانه تاریخی متشکل از ۱۴ اتاق، ۳۶ درب و پنجره چوبی، ۱۴ ستون، راه پله ها، راهروها، حیاط و … است که جنس چوب های به کار گرفته شده از گردو و ون می باشد، همچنین همه مصالح استفاده شده متناسب با شرایط منطقه است.
اولین چیزی که هنگام وارد شدن به حیاط توجه شما را به خود جلب می کند، یک حوض هشت ضلعی است که چهار ضلع فرعی آن دارای قوس هایی می باشد. همچنین کف آن با کاشی های فیروزه ای پوشیده شده و فواره ای در مرکز آن تعبیه شده است. پس از آن یک ردیف سراسری از خشت آبی رنگ مشاهده می شود که زیرطاق ساختمان کارشده اند. جالب است بدانید که این رنگ آبی از ویژگی های خاک آن می باشد که در درجه حرارت خاصی از کوره آجرپزی به این رنگ درمی آید. حیاط خانه نیز با سنگ های مربعی و بسیار منظم سنگ فرش شده اند. در چهار گوشه آن نیز چهار باغچه یک متری وجود دارد که حوضِ وسط حیاط را احاطه کرده اند.

خانه تاریخی زند
از بخش بیرونی خانه به وسیله یک راه پله پنج تایی که روبروی ورودی خانه است، به بخش درونی آن ارتباط پیدا می کند. اتاق ها به گونه ای ساماندهی شده اند که هریک بیانگر گوشه ای از فرهنگ، هنر و سبک زندگی مردم در گذشته هستند. البته برخی از اتاق ها نیز به بخش اداری موزه اختصاص داده شده اند. در دو طرف ایوان یک متری در ضلع میانی حیاط، ۱۶ درب چوبی دیده می شود که به ۴ اتاق باز می شوند، که در این اتاق ها ابزار و سلاح های مفرغی، ظروف مسی و مفرغی و اشیائی از این دست به نمایش گذاشته شده اند. اتاق آخری کوچکتر و اندکی نامتقارن است و به شکل ذوزنقه می باشد. در این اتاق عکس هایی از روزگار کهن قم، روی دیوارهای آن مشاهده می شود.

پیشنهاد مطالعه برای شما:   غار سهولان | دومین غار آبی ایران در مهاباد

در سایر اتاق ها مجسمه های انسان نمایی وجود دارند که سبک زندگی و کارهایی را که به آنها اشتغال داشتند، نشان می دهد. مثلاً زنی با دستهای پینه بسته در حال آسیاب گندم، یا مردی در حال دوختن گیوه، مردی دیگر درحال شخم زدن زمین به وسیله گاوآهن چوبی و … در ضلع دیگر بنا دو اتاق متصل به هم وجود دارد که دارای ۸ درب کوچک چوبی هستند. در یکی از این اتاق ها دو اثر بسیار قدیمی نگهداری می شود، اولی دو لنگه درب امامزاده باوره کهک که قدمت آن به ۴۰۰ سال می رسد و دیگری منبر ۶۰۰ ساله مسجد روستای وشنوه است. در گوشه این اتاق نیز ماکت بنای خانه قرار داده شده است.
در زیرزمین خانه نیز صحنه ای از قهوه خانه های قدیم ایجاد شده است و با تخت هایی برای نشستن و گلیم های نصب شده به دیوارها فضاسازی صورت گرفته است. در یکی از راهروهای ورودی خانه نیز ۴ خمره سفالی با قدمتی بیش از ۸۰۰ سال به چشم می خورد. در اتاق های دیگر نیز نسخه های خطی قاب شده، لباس های اصیل و قدیمی زنان، گیوه، کف پوش و پارچه های قدیمی، لحاف و کرسی که ابزار گرمایش در زمستان بود، به نمایش گذاشته شده است. در یکی از اتاق های خانه نیز، مجلس قرآن زنانه وجود دارد که زن ها در آن به قرائت قرآن و سوادآموزی می پردازند. و در انتها نیز صحنه ای از مکتب خانه های قدیمی بازسازی شده است که معلم در حال فلک کردن طفل خطاکار است!

خانه تاریخی زند

تورکام از شما دعوت می کند که از این مکان زیبا دیدن فرمایید.

نشانی: قم، محله گذرقلعه، خانه تاریخی زند(موزه مردم شناسی)

 


چنانچه از این خانه تاریخی بازدید کرده اید، دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

  1. ک
    7:52 2018/11/03

    قدیمی ها آن قدردرک و فهم داشتندکه مثلا موقع خشم و تنبیه کردن یادر زمان عصبانیت ،آسیبی به نقاط حساس بدن مثل صورت یاچشم وبینی و لب وارد نمیکردند وجهت تنبیه به دور ترین نقطه بدن نسبت به سروصورت چوب میزدند مثل همین فلک کردن و چوب زدن به کف پای نوجوانان خاطی یا درس نخوان