کلاه فرنگی رشت

مدت زمان مطالعه مطلب: 3 دقیقه

 

کلاه فرنگی

کلاه فرنگی به عمارت هایی گفته می شود که در وسط باغ ها، کاخ ها یا تفریحگاه ها ساخته می شود که گنبد مخروطی شکل و اطاقکی مسقف دارند. کلاه فرنگی یکی از این بناهاست.

در این نوشته کوتاه سری به کلاه فرنگی رشت خواهیم زد، با ما همراه باشید.

شاید به نظر این چنین بیاید که پارک در شهرهای شمال کشور، به دلیل وجود جنگل های سرسبز و دار و درخت های فراوان زیاد به چشم نیاید ولی اینطور نیست و پارک های این شهرها نیز کارکردهای خود را دارند. کلاه فرنگی رشت، عمارتِ قدیمی ترین پارک رشت یعنی “پارک شهر رشت” یا “باغ محتشم” است. این باغ متعلق به اکبرخان بیگلربیگی از مالکان و ثروتمندان به نام ایران در زمان سلطنت ناصرالدین شاه قاجار و اجاره دار گمرکات شمال ایران بود. وجه تسمیه این باغ این است که پس از فوت اکبرخان، این باغ به تنها دختر او و شوهرش، صادق خان اکبر محتشم الملک که پسرعمویش بود، رسید و ازین زمان به بعد این باغ به باغ محتشم معروف شد.

کلاه فرنگی رشت

باغ محتشم در گذشته خیلی بزرگ تر از وسعت کنونی اش بود ولی با گسترش شهر و نیز افزایش خیابان های اطراف آن، به مرور کوچک شده و به شکل امروزی درآمده است. این عمارت در قسمت جنوبی باغ محتشم قرار دارد و در کنار رودخانه گوهررود زیبایی خاصی را به باغ داده است. این باغ و این عمارت در گذشته جزء محیط های دنج و کم رفت و آمد رشت بود و اکثراً محل اقامت تابستانه حاکمان و فرمان داران بود ولی به مرور به یک پارک و تفرّجگاه عمومی تبدیل شد.

این بنای 4طبقه که در ظاهر 3 طبقه دیده می شود، از آجر و چوب و گچ ساخته شده است و پشت بام آن به صورت خرپشته ای و از جنس سفال خمره ای است و زیر آن عایق بندی گرمایشی و سرمایشی از جنس سفال تعبیه شده است. طبقات اول و دوم آن هر کدام دو اتاق با چشم انداز رو به باغ و پنجره های نورگیر و تهویه مناسب دارد. اطراف طبقه اول به شکل ایوان و اطراف طبقه دوم به صورت بالکنی چوبی می باشد. کلِ این ساختمان چندضلعی، توسط 68 ستون سرپا ایستاده است.

پیشنهاد مطالعه برای شما:   گنبد سرخ

این بنا از گذشته تا به حال با توجه به شرایط، کاربری های گوناگونی داشت، در مقطعی خانه شطرنج رشت بود و مدتی به عنوان رستوران پارک استفاده می شد. از سال 1374 نیز در اختیار میراث فرهنگی قرار گرفت و هم اکنون نیز به عنوان مرکز آموزش هنرهای دستی استفاده می شود. علاوه بر اینها امکانات دیگری نظیر زمین بازی کودکان، زمین های ورزشی و وسایل ورزشی همگانی، نمازخانه، سرویس های بهداشتی، مبلمان پارکی، کانون فکری کودکان و… در این پارک زیبا فراهم شده است. همچنین شما می توانید از فضای زیبای پارک ملّت رشت و امکانات آن نیز بهره مند شوید.

کلاه فرنگی رشت

تورکام از شما دعوت می کند که از این مکان زیبا دیدن فرمایید.

نشانی:  ، ضلع جنوبی شهر رشت، کنار رودخانه گوهررود، خیابان حافظ، باغ محتشم

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *