معبد آناهیتا

مدت زمان مطالعه مطلب: 3 دقیقه

 

معبد آناهیتا

معبد آناهیتا

در فرهنگ ایران باستان چهار عنصر آب، خاک، آتش و هوا عناصر تشکیل دهنده جهان هستی به شمار می رفتند که از بین اینها آب از اهمیت فراوانی برخوردار بود، شاید به دلیل کم آبی که در کشور وجود داشت، به هرحال این عنصر به قدری ارزش داشت که آن را منتسب به الهه ناهید(آناهیتا)، فرشته نگهبان آب، می دانستند و برای پرستش و نیایش آن معابدی را درست کرده بودند، یکی از این معابد مهم که در شهر باستانی بیشابور قرار دارد، معبد آناهیتا می باشد.

در این نوشته با ما همراه باشید.

تاریخچه

در ۲۳ کیلومتری شمال غربی ، شهر باستانی بیشابور قرار دارد که نشان دهنده هنر معماری در دوره ساسانیان می باشد. مهندسی این شهر ۲۰۰ هکتاری، برگرفته از روش ابداعی هیپوداموس، معمار یونانی است، به گونه ای که زمین مستطیلی آن با دو خیابان عمود بر هم، که امتداد هر خیابان به یکی از چهار دروازه شهر می رسد، طراحی شده است و ورودی اصلی شهر هم دروازه غربی بود. این شهر تاریخی از دو بخش سلطنتی و عامه نشین تشکیل شده که در بخش ارگ سلطنتی عمارت هایی مثل تالا تشریفات شاپور، ایوان موزائیک، معبد آناهیتا و … وجود دارد و منطقه عامه نشین هم شامل منازل مسکونی، کاروانسرا، گرمابه و بازار می شد.

پیشنهاد مطالعه برای شما:   کلیسای وانک

معبد آناهیتا
از آثار به جا مانده می توان دریافت که شاهان ساسانی به اجرای فرایض دینی اهمیت می دادند و از جلب رضایت اهورامزدا غافل نبودند. این معبد جایگاه نوازش آب و محل پرستش آب است و نماد جانوری این ایزدبانو که به شکل گاو است، در اطراف معبد مشاهده می شود. معبد آناهیتا که به صورت مکعب به ابعاد ۱۴ متر است، طوری بنا شده که ۸ متر آن روی سطح زمین است و ۶ متر بقیه به شکل سردابه در زیر زمین قرار دارد. داخل آن آبگیری کم عمق وجود دارد و در اطراف آن محل هایی برای انجام اعمال نیایشی و مذهبی در نظر گرفته شده است. این سکوهای سنگی با ابعاد ۱۴۰ در ۴۷ سانتی متر حجاری شده اند.

پیشنهاد مطالعه برای شما:   توچال | بزرگترین پیست اسکی و تله کابین ایران

معبد آناهیتا
این معبد که با محوریت آب ساخته شده، طوری طراحی شده است که انشعابی از رودخانه شاپور از داخل آن عبور کند. فاصله این معبد با رودخانه، حدود ۲۵۰ متر است. البته طبق یافته های باستان شناسی قبل از احداث معبد، در این منطقه قناتی ساخته شده بود. بنابراین تمهیداتی بسیار دقیق در ساخت معبد رعایت شده تا اولاً مقدار آب ورودی و خروجی آن برابر باشد ثانیاً تا جایی که امکان داشته باشد آبی پاکیزه و تازه وارد معبد شود. همچنین در مجرای خروجی، چاهی ۴ متری وجود دارد که درپوش آن با سنگ های کفپوش آبگیر هماهنگ است و آب خروجی به صورت پنهانی از معبد خارج می شود.

معبد آناهیتا
همانطور که اشاره شد در شهر باستانی بیشابور علاوه بر معبد آناهیتا، تالار تشریفات شاپور، جایگاه نذورات بیشاپور و ایوان موزائیک بیشاپور قرار دارد که بازدید از آنها هم خالی از لطف نیست. همچنین در نزدیکی این شهر تاریخی، تنگ چوگان و غار شاپور قرار دارد که می توانید از آنها نیز دیدن کنید.

تورکام از شما دعوت می کند که از این مکان زیبا دیدن فرمایید.

نشانی: 

استان ، شهر ، شهر باستانی بیشاپور

 


چنانچه از این معبد بازدید کرده اید می توانید دیدگاه خود را در بخش نظرات ثبت نمایید.

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *