معبد مهر

مدت زمان مطالعه مطلب: 2 دقیقه

معبد مهر

معبد یا نیایشگاه مهر

در این نوشته کوتاه می خواهیم با هم سفری به استان داشته باشیم، مکانی که امروز سراغ آن می رویم معبد یا نیایشگاه مهر واقع در می باشد با ما همراه باشید. معبد مهر یکی از اولین نیایشگاه هایی است که به دوران قبل از تاریخ انسان باز می گردد.

معبد مهر به دوره اشکانی مربوط می شود و افراد بومی این مکان را امامزاده معصوم ای یا اجاق یا اولیا نام میبرند. این معبد بر اثر خاک برداری ها زیر یکی از تاریخی ترین گورستان های کشف شد که قسمت اعظم این معبد زیر خاک مانده است . معبد مهر محل ستایش خورشید و آیین مهر پرستی است. معبد مهر در جنوب روستاری ورجوی در زیرزمین و به مانند صخره ساخته شده که این نوع معماری در آن دوره بسیار شگفت انگیز است. مجموعه مهر شامل معبد، اصطبل، چله خانه، قبرستان و محوطه مربوطه می باشد.

معبد مهر

برخی از قبر هایی که در گورستان این محوطه تاریخی قرار دارند بر روی آن ها صندوق های سنگی منقوش و قوچ سنگی گذاشته شده است. قدمت این سنگ ها به قرن هشتم تا قرن یازدهم می رسد. طبق کاووش باستان شناسان و تحقیقات مورخان و تاریخ شناسان در این مکان یکی از افراد با تقوا و عالم مراغه ای به نام ملا معصوم مراغه ای دفن شده است. قبر وی در زیر یک صندوق چوبی که بروی آن پارچه سیاهی انداخته اند مشخص شده است.

پیشنهاد مطالعه برای شما:   پارک ملت تهران

در معبد مهر قسمت های مختلفی نظیر محل لباس کن روحانیون، محل تعلیم افراد برای گرویدن به آیین مهر و محل فعالیت های نجومی زرتشتیان وجود دارد، همچنین مراسم ها و جشن های خاص مهرپرستان در این مکان انجام می شده است. معبد مهر با توجه به زمان خود از مجهزترین ها بود، همزمان با آغاز دوره اسلامی در ایران و حکومت ایلخانیان در ایران معبد مهر تغییراتی در خود دید و نشانه هایی از اسلام بر روی آن باقی ماند.

تورکام شما را به دیدن از این مکان زیبا دعوت می کند.

نشانی: استان ، مراغه، روستای ورجوی

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *