مشهد

مدت زمان مطالعه مطلب: 9 دقیقه

مشهد

مشهد

امروز قصد داریم شما را با دومین کلانشهر ایران که در زمان سلسله افشاریان پایتخت مملکت بود، بیشتر آشنا کنیم. کلمه “” به معنی محل شهادت است و نام “مشهدالرضا” از سال 202 ه.ق. بعد از شهادت امام رضا(ع) به دست مأمون عباسی، بر روی این محل گذاشته شد. این محل که در روستای سناباد قرار داشت قبل از این، به دلیل وجود قبر هارون الرشید، هارونیه نامیده می شد.
یکی از پربازدیدترین شهرهای توریستی ایران است که طبق آمار سالانه 40 میلیون زائر و توریست از داخل و خارج کشور به آنجا سفر می کند که این همه اقبال و گرایش به این شهر، همه و همه به برکت وجود امام هشتم شیعیان، امام مهربانی ها، حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) در آن است. استان خراسان تا قبل از سال 1383 با وسعت 31,335 کیلومتر مربع بزرگترین استان کشور بود که بعد از آن به سه استان خراسان رضوی، خراسان جنوبی و خراسان شمالی تقسیم شد.
مشهد مقدس مرکز استان خراسان رضوی و پایتخت فرهنگی ایران است و در برخی از ایام سال مثل ایام محرم، وفات امام رضا(ع) و همچنین ایام نوروز شلوغ ترین شهر کشور می شود. اکثر شهرهای استان خراسان رضوی به خصوص مشهد، دارای آب و هوای معتدل و خشک است، طوری که گاهی خطر خشکسالی این شهرها را تهدید می کند. استان خراسان رضوی علاوه بر مشهد، 27 شهرستان دیگر، 70 بخش و 164 روستا دارد.

سامانه های حمل و نقل

شما می توانید با استفاده از هواپیما، قطار، اتوبوس و یا وسیله شخصی، خود را به مشهد برسانید. در داخل شهر نیز تدابیر مناسبی جهت حمل و نقل زائران و مسافران صورت گرفته است. خطوط متروی مشهد با هزینه 500 تومان، از ساعت 6 صبح تا 10 شب فعال است. البته برخی از اتوبوس های منتهی به حرم مطهر، 24 ساعته فعال می باشند. همچنین شما می توانید از نرم افزار “نقشه ترافیکی شهر مشهد” که شهرداری تولید کرده است برای سادگی در رفت و آمد در سطح شهر و یافتن مقصد خود استفاده کنید.
همچنین جهت اقامت در این شهر گزینه های مختلفی پیش رو دارید. برای مثال کمپ های زائر که شهرداری مشهد ایجاد کرده است و می توانید به صورت موقت در آنها اسکان داشته باشید. اطلاعات این کمپ در سایت شهرداری مشهد وجود دارد که با یک جستجوی ساده در اینترنت به دست می آورید، ولی به طور خلاصه در زیر آورده ایم.

کمپ بابا قدرت و کمپ غدیر که مجهزتر از دیگر کمپ هاست، دارای امکاناتی نظیر حمام، سرویس بهداشتی، غرفه فروش مواد غذایی سازمان میادین، غرفه فروش لوازم اسکان ( چادر، لباس، صنایع دستی)، استقرار نیروی انتظامی، حلال احمر و آتش نشانی است.
کمپ باباقدرت با ظرفیت 950 ماشین، در ابتدای میدان فرودگاه قرار دارد. کمپ غدیر نیز در ابتدای جاده نیشابور است و ظرفیت آن 1500 ماشین می باشد.
کمپ پارک وحدت، در بلوار ولایت، مقابل پارک وحدت قرار دارد و با ظرفیت 350 ماشین، دارای امکانات محدود مثل سرویس بهداشتی، نمازخانه، استقرار نیروهای انتظامی، هلال احمر و آتش نشانی است.
کمپ پارک خورشید نیز دارای حمام و سرویس بهداشتی بوده و نیروهای انتظامی نیز در آن استقرار دارند و ظرفیت 120 ماشین در سوله و 350 ماشین در محوطه را دارد.

ستاد اسکان فرهنگیان نیز در ایام تابستان جهت اسکان فرهنگیان محترم به ارائه خدمات می پردازد. این ستاد هشت پایگاه دارد که آدرس و سایر اطلاعات آنها در سایت شهرداری مشهد وجود دارد.

علاوه بر اینها بیش از 200 مهمانپذیری، 290 هتل آپارتمان و حدود 150 هتل با کیفیت های متفاوت وجود دارد که شهرداری مشهد آدرس و سایر اطلاعات مورد نیاز را در سایت خود گنجانده است. بیشتر این موارد در چهار خیابان اصلی منتهی به حرم یعنی خیابان های امام رضا(ع)، نواب صفوی، طبرسی و شیرازی قرار دارند که بسته به نزدیک یا دور بودن از حرم قیمت های متفاوتی دارند، البته در خصوص هتل ها شما می توانید از سیستم رزرواسیون سایت تورکام که با بیش از 600 هتل در سراسر ایران و به ویژه هتل های این شهر قرارداد دارد، استفاده کنید و با خیال راحت و بدون دردسر و با تخفیف های خوب هتل موردنظر خود را رزرو نمایید.

پیشنهاد مطالعه برای شما:   شیراز

10 تا 20 سال قبل، سفر مشهد یک سفر کاملاً زیارتی محسوب می شد ولی در سال های اخیر، علاوه بر جنبه زیارتی، به یک سفر سیاحتی نیز تبدیل شده است لذا اگر جزء کسانی هستید که علاوه بر زیارت، قصد سیاحت در این شهر را دارید، برای اینکه با جاذبه های دیدنی و گردشگری آن آشنا شوید و یک سفر خاطره انگیز داشته باشید، به معرفی برخی از نقاط مهم توریستی مشهد می پردازیم. با ما همراه باشید.

حرم امام رضا (ع)

حرم امام رضا(ع)

بی تردید اولین جایی که هر مسافر آرزو دارد بعد از رسیدن به این شهر مقدس به آنجا برود، حرم مطهر امام مهربانی هاست. حرم امام رضا(ع) تقریباً در نیمه شرقی شهر قرار دارد و شما به راحتی می توانید با استفاده از اتوبوس، مترو، اتوبوس های تندرو و یا تاکسی خود را به حرم برسانید. خیابان های اصلی منتهی به حرم عبارتند از خیابان امام رضا(ع)، نواب صفوی، طبرسی و شیرازی.
علاوه بر حرم امام رضا(ع)، آرامگاه های متعددی از شخصیت های بزرگ وجود دارند که به چند نمونه اشاره می کنیم.

 

آرامگاه نادر شاه (باغ نادری)

آرامگاه نادرشاه

بعد از حرم مطهر دومین مکان پربازدید مشهد، آرامگاه نادرشاه است. این آرامگاه داخل باغی به مساحت 14400 مترمربع قرار دارد و مجسمه ای از نادرشاه سوار بر اسب و سه نفر دیگر، روی سکویی بلند در نزدیکی مقبره نادرشاه ساخته شده است. هوشنگ سیحون، طراح و سازنده ساختمان آرامگاه، در سال 1342 ه.ش. این بنا را احداث کرده که شامل یک بخش مرکزی و دو تالار بزرگ می باشد. در قسمت مرکزی قبر نادرشاه قرار دارد و تالارهای آن تبدیل به موزه شده اند که در آنها اشیائی نظیر سلاح های مربوط به زمان نادرشاه و همچنین سایر دوره های تاریخی ایران، تابلو های نقاشی نفیس از جنگ های نادرشاه، نسخه های خطی، دو شمشیر نادرشاه، انواع سکه و ظروف از دوره صفویه تا به امروز نگهداری می شود. علاوه بر این یک غرفه فروش کتاب نیز در محوطه آرامگاه دایر می باشد. این مکان گردشگری در چهارراه شهدا قرار دارد.

 

آرامگاه فردوسی

آرامگاه فردوسی

در فاصله 28 کیلومتری از روستای تاژ ، زادگاه فردوسی، که امروزه روستای فاز نامیده می شود، مجموعه فرهنگی آرامگاه فردوسی قرار دارد. این باغ در 20 کیلومتری شمال غربی مشهد، بزرگراه آسیایی (جاده سنتو)، سه راه فردوسی سمت راست، شهر تابران توس واقع شده است.

 

آرامگاه خواجه ربیع

آرامگاه خواجه ربیع

ربیع ابن خثیم مشهور به خواجه ربیع یکی از زهّاد و یاران امام علی(ع) بود که در سن 63 سالگی در شهر نوغان توس درگذشت. آرامگاه او در زمان شاه عباس صفوی و به درخواست شیخ بهایی ساخته شد. بنای این مقبره دارای 4 ایوان است و یک گنبد 18 متری دارد. گنبد این آرامگاه با کاشی های فیروزه ای پوشانده شده و داخل مقبره نیز به وسیله نقاشی های طلایی آراسته شده است. شما می توانید این مکان را در انتهای خیابان خواجه ربیع مشاهده کنید.

 

آرامگاه اباصلت

آرامگاه خواجه اباصلت

خواجه اباصلت هروی، یکی از نزدیک ترین یاران امام رضا(ع) در خراسان بود. او یکی از بزرگان، محدثین و متکلمین زمان خود و یکی از افرادی است که نحوه شهادت امام رضا(ع) را روایت کرده است. این آرامگاه چهارضلعی دارای دو رواق مستطیلی و چهار در است و با کاشی های الوان و همچنین آینه کاری های زیبا تزیین شده است. این آرامگاه در 12 کیلومتری جاده مشهد –   قرار دارد.

 

طرقبه

طرقبه

یکی از مناطق زیبای مشهد که در تابستان های گرم، دارای آب و هوای خنک و ییلاقی است، منطقه طرقبه است که در میان دره های رشته کوه های بینالود قرار دارد. این منطقه تفریحی که بین مشهدی ها و همچنین مسافران مشهد، به خاطر پارک زیبای آن و رودخانه ای که از کنار آن می گذرد، رستوران های متعدد و همچنین فروشگاه های آن، بسیار محبوب و پرطرفدار است. از سوغاتی های طرقبه می توان به فرش، سبد های حصیری و تابلوهای حکاکی شده اشاره کرد. آبگوشت و دیزی و نیز شیشلیک با برنج از جمله غذاهای خوشمزه آنجا می باشد. این مکان زیبا در غرب مشهد قرار دارد.

 

آبشار آب گرم کلات

آبشار آبگرم کلات

یکی دیگر از جاذبه های طبیعی مشهد آبشار آب گرم کلات است که طبیعت بکر و دست نخورده ای دارد. تا 6 کیلومتری آبشار می توانید با ماشین بروید و بعد از 6 کیلومتر پیاده روی، به آبشار 20 متری کلات می رسید که دمای آب آن تا 35 درجه سانتی گراد نیز می رسد. در مسیر پیاده روی می توانید کاروانسرای قدیمی بازمانده از دوران شاه عباس صفوی را نیز مشاهده کنید. حوضچه آبشار برای آبتنی مناسب است و شما می توانید علاوه بر لذت بردن از طبیعت آن، تنی هم به آب بزنید. این آبشار در 75 کیلومتری شمال شرقی مشهد، در حاشیه روستای کلات قرار دارد.

 

از جاذبه های طبیعی این کلانشهر که بگذریم، مشهد موزه های متعددی دارد که به چند تا از آنها اشاره می کنیم.

موزه آستان قدس رضوی

موزه آستان قدس رضوی

یکی از بزرگترین و غنی ترین موزه های ایران، موزه آستان قدس رضوی است که شامل گنجینه های متنوعی است، برای مثال موزه تاریخ حرم رضوی، گنجینه سکه، گنجینه تمبر و تاریخچه پستی، گنجینه اسکناس، گنجینه هنرهای تجسمی، گنجینه آبزیان، گنجینه نجوم، گنجینه ساعت، گنجینه مدال، گنجینه سلاح و گنجینه ظروف که در صحن موزه، یکی از بخش های حرم مطهر قرار دارد.

 

موزه توس مشهد

موزه توس

در مجموعه آرامگاه فردوسی، موزه توس قرار دارد که این بنا نیز توسط مهندس هوشنگ سیحون در سال 1347 ه.ش. ساخته شده است. در ساخت نمای این موزه از معماری هخامنشی و همچنین نماد های اسطوره ای شاهنامه استفاده شده است. این موزه که در آرامگاه فردوسی قرار دارد، متشکل از چهار بخش، با موضوعات مختلف است. بخش اول شامل اجزای سفالی و سکه های طلا و نقره باقی مانده از دوران اسلامی و قبل از آن، بخش دوم شامل ابزار آلات رزم مثل سپر، گرز، تیر و کمان و… ، بخش سوم شامل ظروف سفالی لعابدار و بدون لعاب و مفرغی قرن چهارم و پنجم و بخش چهارم شامل انواع فرش و قالیچه و انواع تابلوهای نقاشی از فردوسی و داستان های شاهنامه از استاد علی رخساز است.

بدون شک یکی از بخش های هر مسافرت، رفتن به مکان های تفریحی آن شهر است. شهر مشهد یکی از شهرهای پیشتاز در داشتن پارک ها، شهربازی ها، پارک های آبی و پارک های جنگلی است. در ادامه به معرفی برخی از این پارک ها می پردازیم.

سرزمین موج های آبی

سرزمین موج های آبی

یکی از بزرگترین پارک های آبی خاورمیانه، سرزمین موج های آبی مشهد است. در سال 2010 از طرف انجمن پارک های آبی جهان، سرسره “تاپسی توروی” این پارک آبی، به عنوان بهترین سرسره جهان انتخاب شد. آدرس این مجموعه قاسم آباد، بلوار اندیشه، نبش اندیشه 83 است که شما می توانید با مترو به ایستگاه ملت که در ابتدای بلوار امامت قرار دارد بروید و از آنجا با سرویس های قاسم آباد به این پارک آبی برسید. این پارک امکانات بسیاری دارد که به جز دو یا سه وسیله، برای استفاده از امکانات آن به جز بلیط ورودی، هزینه اضافی پرداخت نمی کنید. موج های آبی در تابستان ها از ساعت 9 تا 24 و در روزهای دیگر تا ساعت 21 به ارائه خدمات می پردازد.

 

پارک ملت

پارک ملت
یکی از وسیعترین و در عین حال قدیمی ترین پارک ها و بوستان های مشهد، پارک ملت مشهد می باشد. این پارک با وسعت 72 هکتار در ابتدای بلوار وکیل آباد در میدان آزادی قرار دارد. این پارک یک مجموعه کامل است و امکاناتی نظیر سرویس بهداشتی، مسجد، شهربازی، زمین های ورزشی، کتابخانه، استخر و … دارد. از نکات جالب این پارک این است که بزرگترین چرخ و فلک خاورمیانه و هجدهمین چرخ و فلک مرتفع دنیا در این بوستان قرار دارد. یکی از راحت ترین روش های رسیدن به پارک استفاده از مترو می باشد که می توانید در ایستگاه پارک ملت پیاده شوید.

پارک ملت

این شهر به عنوان یکی از کلان شهرهای ایران جاذبه های فراوانی دارد که شرح همه آنها در این مجال نمی گنجد لذا در ادامه تنها به معرفی نام اماکن دیدنی مشهد بسنده می کنیم.

موزه بزرگ خراسان

مشهد، بوستان کوهسنگی

آبشار زاوین

مشهد، ۱۴۵ کیلومتر به سمت کلات نادری، در ۵ کیلومتری کلات و در ۱ کیلومتری جاده لایین

پارک کوهسنگی

مشهد، انتهای بلوار کوهسنگی

پارک جنگلی وکیل آباد

مشهد، انتهای بلوار وکیل آباد

سرزمین عجایب

مشهد، انتهای بلوار خیام شمالی، مجتمع تجاری تفریحی الماس شرق

باغ وحش مشهد

مشهد، انتهای بلوار وکیل آباد

مسجد هفتاد و دو تن

مشهد، خیابان خسروی نو، انتهای بازار سر شور

مقبره پیر پالان دوز

مشهد، انتهای خیابان نواب صفوی، سمت شمال شرقی حرم مطهر

و…

تورکام سفر خوشی را برایتان آرزو می کنید. شاد باشید.


چنانچه از این شهر زیبا بازدید کرده اید ، دیدگاه خود را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *