مسجد هفتاد و دو تن

مدت زمان مطالعه مطلب: 3 دقیقه

مسجد هفتاد و دو تن

مسجد هفتاد و دو تن

شاید برای همه ایرانیان و به ویژه برای کسانی که اندکی مطالعات تاریخی دارند، شنیدن نام برخی افراد تاریخی مثل چنگیز خان مغول، به خاطر جنایاتشان، یک حس نفرت در آنها ایجاد می کند. یکی دیگر از این افراد منفور، تیمورخان، بنیان گزار سلسله تیموری است. جالب است بدانید فرزندان و نوادگان این افراد راه و رسم پدران خود را ادامه ندادند و تحت تأثیر تعالیم اسلام، مسلمان شده و ارزش ها و نمادهای اسلامی را وارد فرهنگ و بدنه حکومت خود کردند. مسجد هفتاد و دو تن یکی از بناهای به جا مانده از دوره تیموریان می باشد.

در این نوشته کوتاه سری به مسجد هفتاد و دوتن خواهیم زد، با ما همراه باشید.

مسجد هفتاد و دو تن

طبق نظر محققان و تحقیقاتی که به عمل آمده، بنای هفتاد و دو تن به قصد “مسجد” ساخته نشده و در واقع این بنا یک آرامگاه بوده و بعدها در بازسازی و تعمیرات، به مسجد تبدیل شده است. این مسجد قبل از انقلاب به مسجد شاه معروف بود و نام آن از اسم امیر غیاث الدین شاه ملک گرفته شده که این بنا را به عنوان مقبره خود احداث کرده بود. شاه ملک یکی از امیران مطرح تیمور و پسرش شاهرخ بود. در واقع زمانی که شاهرخ در سال ۸۰۹ ه.ق. حکومت خراسان را به پسر خود “الغ بیگ” سپرد، شاه ملک را نیز همراه او فرستاد و او را سپهسالار پسرش تعیین کرد که تا سال ۸۲۹ ه.ق. یکی از اصلی ترین و قدرتمندترین امیرهای ماوراءالنهر و خوارزم محسوب می شد. تا اینکه در نهایت در این سال در گذشت و طبق وصیتش، جسد او را در همان ساختمانی که بنا کرده بود، دفن کردند.

 

پیشنهاد مطالعه برای شما:   کاخ چهلستون

این بنا که قدمت آن به قرن ۹ ه.ق. می رسد، در طول تاریخ، دو مرتبه مرمت شده است، یک بار در زمان شاه سلطان حسین صفوی در سال ۱۱۱۹ ه.ق. و بار دیگر در سال ۱۱۵۵ ه.ق. به دستور نادرشاه. دلیلی که مورخان این بنا را مسجد نمی دانستند این است که اولاً قبله این بنا با قبله تنظیم نیست، ثانیاً در سرداب بنا، چند جسد مدفون است. به هر حال این مسجد علاوه بر سرداب دارای قسمت های مختلفی مثل قبه ای به ابعاد ۵در۵ متر، گنبد فیروزه ای رنگ به ارتفاع ۱۷٫۴ متر، دو گلدسته زیبا و البته سرشکسته، یک ایوان در سمت شمال با ارتفاع ۹٫۴ متر، بخش مرکزی و راهروها است.

مسجد هفتاد و دو تن

پیشنهاد مطالعه برای شما:   باغ وحش وکیل آباد | تجربه واقعی حیات وحش با حضور حیوانات وحشی در مشهد

این مسجد با تزییناتی مثل کاشی کاری ها و کتیبه هایی آراسته شده است. برای مثال دورتادور ایوان، کتیبه ای وجود داشت که امروزه فقط قسمت انتهای کتیبه باقی مانده است. این مسجد که در تلاقی بازار بزرگ مشهد و بازار فرش فروش ها قرار دارد، قبلاً از حرم امام رضا(ع) فاصله داشت ولی با گسترش حرم، امروزه در کنار حرم سمت جنوب غربی آن واقع شده است. هرچند که مردم این مسجد را به عنوان زیارتگاه نمی شناسند ولی یکی مکان های توریستی مشهد محسوب می شود.

تورکام از شما دعوت می کند که از این مکان زیبا دیدن فرمایید.

نشانی:

، مشهد، خیابان خسروی نو، انتهای بازار سر شور

 


چنانچه از این مکان بازدید کرده اید ، دیدگاه خود را ثبت کنید.

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

  1. رضا
    9:55 2019/03/04

    سلام ممنون خیلی به دردبخور بود