مسجد امام اصفهان

مدت زمان مطالعه مطلب: 2 دقیقه

مسجد امام

مسجد امام

مسجد امام واقع در میدان نقش جهان از جمله زیبایی های جهان اسلام محسوب می شود.

این مسجد به نام‌های مسجد جامع، مسجد سلطانی و مسجد شاه نیز شهرت دارد این مسجد در زمان صفویه بنا شده است که در طول سالیان تغییراتی به خود دیده است ، مسجد امام اصفهان در سبک معماری ایرانی اسلامی است.

مسجد امام در ضلع جنوبی میدان نقش جهان قرار دارد، مسجد امام در سال ۱۰۲۰ هجری قمری به دستور شاه عباس شروع به ساخت شده بود ، شاه عباس این مسجد را برای شادی روح جدش، شاه طهماسب بنا نمود.

مسجد امام

ارتفاع گنبد عظیم مسجد امام ۵۲ متر و ارتفاع مناره‌های داخل مسجد ۴۸ متر و ارتفاع مناره‌های سردر آن در میدان نقش جهان ۴۲ متر است. از ویژگی های برجسته این مکان انعکاس صدا در مرکز گنبد بزرگ قسمت جنوبی مسجد است که باعث شده هر از گاهی برخی در آنجا با صدای بلند آواز بخوانند.

پیشنهاد مطالعه برای شما:   دروازه قرآن | دروازه تمدن ایران زمین

مسجد امام اصفهان دو شبستان قرینه در اضلاع شرقی و غربی صحن دارد ، در دو گوشه جنوب غربی و جنوب شرقی دو مدرسه به طور قرینه بنا شده که مدرسه سمت جنوب شرقی حجره‌هایی برای سکونت طلاب  وجود دارد، مدرسه ناصری و مدرسه جنوب غربی را سلیمانیه می‌نامند. سبک معماری این بنا ها سبک اصفهانی است.

مسجد امام

در طول تاریخ این مسجد اتفاقات عظیمی را در خود دیده است که می توان دو مورد از مهم ترین آن ها اشاره کرد در مورد اول در سال ۱۳۲۵ قمری و در اواخر دوران استبداد صغیر مسجد امام توسط مجاهدان شهری اصفهان به رهبری آقانجفی و حاج آقا نورالله نجفی اصفهانی به کنترل گرفته شد و کانون درگیری‌های مسلحانه با سربازان حاکم قجری اصفهان که در نهایت با ورود مجاهدین بختیاری به سرپرستی ضرغام السلطنه منجر به سقوط حکومت استبداد و فتح اصفهان گردید.

مورد دوم تحصن مردم اصفهان علیه ظل السلطان حاکم قاجاری اصفهان در پی قتل مونس السلطنه ، مادر صارم الدوله به دست صارم الدوله. صارم الدوله فرزند ظل السلطان بود که مادرش را که به خانه حاج آقا نورالله نجفی اصفهانی پناه آورده بود با شلیک گلوله در آن خانه کشت. این واقعه خشم مردم اصفهان را برانگیخت.

مسجد امام در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شماره ی ثبت ۱۰۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

نشانی: میدان قیام، خیابان علامه مجلسی به بیانی دیگر در بخش قدیمی اصفهان، ضلع باختری خیابان هاتف و انتهای بازار بزرگ واقع شده است.

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *