مسجد جامع اصفهان

مدت زمان مطالعه مطلب: 2 دقیقه

مسجد جامع

مسجدجامع اصفهان

مسجد جامع یا مسجد جمعه از قدیمی ترین بناهای اسلامی و حتی ایران به شمار می آید.مجموعه تاریخی مسجد جامع در ابعاد 170 در 140 متر در شمال شرقی و کنار میدان کهنه قرار دارد.این مجموعه تاریخی شامل قسمت هایی مانند : گنبد نظام‌الملک، گنبد تاج‌الملک، حیاط چهار ایوانی و شبستان‌های گرد آن، مدرسه مظفری، محراب الجایتو می باشند هر کدام از این بخش ها در طول تاریخ شاهد اتفاقاتی بودند معماری هر کدام از این بخش ها بیناگر سیر هنر معماری اسلامی در دوره‌ای خاص هستند. این مسجد بر روی ویرانه‌های مسجد قدیمی تری بنا شده است که اعراب ساکن قریه طهران در در قرن دوم هجری در یهودیه بنا کرده بودند و همچنین این مسجد نیز بر روی خرابه‌های ابنیه‌ای مربوط به اواخر دوره ساسانی ساخته شده بود. مسجد در دوره آل بویه و صفویه گسترش یافت. مسجد جامع در واقع منعکس کننده هنر بیزانس و کلاسیک در قالب یک بنای سنتی و اسلامی است. سبک معماری مسجد شیوه رازی است.

پیشنهاد مطالعه برای شما:   مسجد امام تهران

بر اساس تحقیقات و مطالعاتی که بر روی این مرکز تاریخی انجام شده است این مسجد قبل از حمله اعراب به ایران از مراکز مذهبی مهم شهر بوده است .در این کاوش ها یک پا ستون کشف شد که مربوط به دوره ساسانیان است و وججود بنایی در این مکان قبل از اسلام را تایید کرد.درباره زمان احداث مسجد تاریخ های زیادی در دست است ولی با توجه به منابع معتبر تاریخ بنای این مسجد به زمان عباسیان در قرن سوم هجری بر می گردد.در این زمان محراب آن تخریب و جهت قبله آن اصلاح شده‌است. مسجد جامع در اجلاس سی و ششم یونسکو در زمره میراث جهانی ثبت گردید.

در طول تاریخ در اثر گذر زمان که چیزی حدود 1000 سال می شود قسمت های مختلف این مسجد مورد بازسازی قرار گرفته است مهمترین بازسازی سال های اخیر به جنگ تحمیلی عراق علیه ایران بر می گردد که بمباران هوایی موجب تخریب بخش هایی از این مسجد تاریخی شد.

پیشنهاد مطالعه برای شما:   کیش

از جمله افرادی که در این مسجد دفن شده اند می توان به محمدباقر مجلسی معروف به علامه مجلسی و مجلسی ثانی فقیه شیعه در دوران شاه سلیمان و شاه سلطان حسین صفویه که معروفترین اثر او بحارالانوار است اشاره کرد.

مسجد جامع اصفهان از جمله مسجد هایی است که دارای چندین محراب است، مهم ترین محراب آن در ضلع شمالی ایوان غربی آن، در شبستانی که بوسیله اولجایتو ساخته شد قرار دارد. هشت محراب دیگر در این مسجد وجود دارند که تدریجا ساخته شده است .

نشانی: شمال شرقی اصفهان و کنار میدان کهنه

چنانچه از این مسجدجامع باشکوه بازدید کرده اید دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *