میدان شهرداری رشت

مدت زمان مطالعه مطلب: 2 دقیقه

میدان شهرداری رشت

میدان شهرداری رشت

در بسیاری از شهر ها میدان هایی وجود دارند که به نماد آن شهر مبدل گشته اند که معمولا مورد توجه گردشگران قرار می گیرند.

در این نوشته کوتاه می خواهیم با هم سفری به استان گیلان شهر داشته باشیم تا از میدان شهرداری آن دیدن کنیم، دستور ساخت این میدان در دوران پهلوی داده شد علت این که نام این میدان را شهرداری گذاشته اند این است که در کنار ساختمان شهرداری یا همان بلدیه قرار دارد.

در تاریخ یک هزار و سیصد و پنج اداره بلدیه به ساختمان جدید و کنونی خود انتقال یافت این ساختمان برجسته  از معماری  نئوکلاسیک اروپا بویژه معماری سن پترزبورگ و توسط معماران ایرانی مقیم ساخته شد.

در میدان برج ساعت قرار دارد که نماد شهر رشت می باشد، مجموعه بناهای این میدان در اوایل پادشاهی رضا پهلوی احداث گردیده، همچنین در مرکز این میدان تاریخی مجسمه سردار جنگل میرزا کوچک خان افتخار شمال ایران نصب شده که زیبایی خاصی به این میدان بخشیده است. میدان شهرداری رشت در بیست و شش آذر 1356 با شماره 1516 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

پیشنهاد مطالعه برای شما:   پارک ملت مشهد

میدان شهرداری با وسعتی در حدود 7000 متر مربع نخستین میدان بلدیه ایران محسوب می شود و به عنوان هسته مرکزی شهر کاربردهای تجاری، اداری، تفریحی، فرهنگی و اجتماعی دارد. این میدان برخلاف اکثریت به اتفاق میادین مرکزی – شهرداری شهرهای دیگر،‌ چهارراه نیست،‌ سه راه است، اعلم‌الهدی و کوچه‌ها و معابر راه اصلی محسوب نمی‌شوند، در واقع هدف از ساخت این میدان متصل کردن سه خیابان اصلی شهر به ساختمان شهرداری بوده است.

هم اکنون سنگفرش های خیابان های اطراف شهرداری رشت ترمیم شده و اداره پست به موزه پست و ساختمان هتل ایران به موزه مردم شناسی و هم چنین با انتقال شهرداری به ساختمان جدید، ساختمان بلدیه به موزه بلدیه رشت و مرکز اسناد شهرداری رشت تبدیل شده است.

میدان شهرداری رشت

از ویژگی های این مجموعه می توان به اجرای موزیک زنده توسط گروه ارکستر شهرداری رشت به طور روزانه در صبحگاه و مناسبت‌ها رو به روی درب شهرداری داخل محوطه میدان و در محوطه مخصوص گروه ارکستر اشاره کرد.

تورکام شما را به دیدن از این مکان زیبا دعوت می کند.

نشانی: گیلان، رشت، خیابان سعدی روبه روی کوی فلاحتی جنب کوچه شهید فرقان


چنانچه از این مکان بازدید کرده اید ، دیدگاه خود را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *