موزه آبگینه

مدت زمان مطالعه مطلب: 4 دقیقه

موزه آبگینه

موزه آبگینه

اگر بگوییم موزه آبگینه و سفالینه یکی از زیباترین موزه های جهان است، گزافه نگفته ایم. این موزه علاوه بر اشیاء و آثار ارزشمند آن، دارای ساختمانی بسیار زیباست که از یادگارهای دوره قاجار می باشد و به خودی خود از جذابیت خاصی برخوردار است. همانطور که از اسم موزه هم پیداست، آثار نفیس شیشه ای، بلوری و سفالی که قدمت آنها از چندین هزار سال پیش تا قرن اخیر هستند، به نمایش گذاشته شده اند.

در این نوشته کوتاه سری به این موزه سفالینه خواهیم زد، با ما همراه باشید.

موزه آبگینه

احمد قوام معروف به قوام السلطنه یکی از مردان پرنفوذ در سیاست حکومت های قاجار و پهلوی است که در طول حیات خود در پست های زیادی بوده است. برای نمونه 3 بار نخست وزیری در زمان قاجار، در سلطنت پهلوی نیز 2 بار به عنوان نخست وزیر، 14 بار وزیر امور داخلی، 4 بار وزیر امور خارجه، 4 بار وزیر امور مالی، 2 بار وزیر جنگ و یک بار هم به عنوان وزیر عدلیه منصوب شد.قوام السلطنه در زمان احمدشاه دستور ساخت خانه ای را داد که علاوه بر منزل شخصی، محل کار او نیز محسوب می شد.

موزه آبگینه

این موزه آبگینه و سفالینه، که دارای دو ساختمان اندرونی و بیرونی است، روی هم رفته 1000 مترمربع زیربنا دارد و در وسط باغی به مساحت 7000 مترمربع در سال 1299 ه.ش. با یک معماری تلفیقی منحصربفرد ایرانی- اروپایی ساخته شد. این دو ساختمان شبیه هم بوده و هر دو دارای دوطبقه و یک زیرزمین است با این تفاوت که ساختمان اندرونی از تزئینات و ظریف کاری های کمتری برخوردار است. این خانه از سال 1330 تا 1356 ه.ش. به مدت 7 سال سفارتخانه مصر  و بعد از آن سفارتخانه افغانستان و در نهایت به عنوان بانک بازرگانی مورد بهره برداری قرار گرفت. سال 1356 نقطه عطف این خانه زیبا بود.

پیشنهاد مطالعه برای شما:   شاهچراغ | بارگاه باشکوه و زیارتگاهی مقدس برای مسافران شیراز

در سال 1356 تصمیم بر آن شد که با ایجاد تغییراتی این خانه را به یک موزه با موضوع ظروف و اشیاء شیشه ای تبدیل کنند. لذا هانس هولین، معمار معروف اتریشی برای این کار انتخاب شد. یکی از ویژگی های این معمار این است که در معماری، رویکردی “پُست مدرنیته” دارد، لذا شما در موزه آبگینه می توانید ابتکارات هولین را در طراحی داخلی به ویژه ویترین های آن ببینید که با الهام گیری از کاخ تَچر داریوش، کعبه زرتشت در نقش رستم و نیز ستون های تخت جمشید، به زیبایی انتقاد خود را از مدرنیته نشان داده است. از دیگر تزئینات موزه می توان به منبت کاری های چهارچوب درها و پله ها، اُرُسی های چوبی پنجره ها، کاشی کاری ها، آینه کاری ها و نیز آجرکاری های متنوع نمای ساختمان که به 50 نوع می رسد، اشاره کرد.

موزه آبگینه
در بازطراحی، این خانه تاریخی، به پنج سالن تقسیم بندی شد که به نام های تالار مینا، تالار بلور، تالار صدف، تالار زرین و تالار لاجورد شناخته می شوند که تالار مینا و تالار بلور در طبقه همکف و بقیه در طبقه فوقانی قرار دارند. قدمت کهن ترین اشیاء شیشه ای این مجموعه به هزاره دوم قبل از میلاد برمی گردد که سیلندر(لوله)های شیشه ای هستند و از معبد چغازنبیل کشف شده اند. قدیمی ترین سفال هم مربوط به دوره اشکانی است.

موزه آبگینه
در تالار زرین نیز ظروف طلایی به جا مانده از دوره سلجوقی وجود دارند که با خطوط نسخ و نستعلیق و چهره های مغولی آراسته شده اند. تالار لاجورد هم به دلیل وجود ظروف با لعاب هایی به رنگ فیروزه مربوط به قرون هفتم و هشتم، به این اسم نامیده شده است. در کنار این تالارهای بی نظیر بخش های دیگری از جمله کارگاه ها و کلاس های شیشه گری و سفالگری، کتابخانه تخصصی باستان شناسی، تاریخ و هنر با 4000 جلد کتاب فارسی و انگلیسی، و نیز بخش های اداری، خدماتی و تأسیساتی موزه قابل مشاهده است.

موزه آبگینه

تورکام از شما دعوت می کند که از این مکان زیبا دیدن فرمایید.

نشانی:

، خیابان جمهوری، خیابان سی تیر، پلاک 55، موزه آبگینه

 


چنانچه از موزه آبگینه تهران بازدید کرده اید، دیدگاه خود را بیان کنید.

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *