میدان نقش جهان | دومین میدان بزرگ جهان

مدت زمان مطالعه مطلب: 3 دقیقه

میدان نقش جهان

میدان نقش جهان

یکی از آثار نفیس دوره صفوی میدان نقش جهان یا میدان امام است که بعد از میدان تیان آنمن در پکن دومین میدان بزرگ جهان محسوب می شود. به جرأت می توان گفت که این بنا به تنهایی با تمام جاذبه های گردشگری ایران برابری می کند.

در این نوشته کوتاه سری به این میدان خواهیم زد، با ما همراه باشید.

میدان نقش جهان

شاید برای شما هم سوال باشد که چرا به این میدان، نقش جهان می گویند؟ قبل از دوره صفویه، در حکومت های تیموری و آق قویونلو ها، در محل این میدان باغ وسیعی بود که نقش جهان نام داشت و محل ساختمان های حکومتی و دولتی بود. از همان دوران این نام بر روی این مکان باقی مانده است.

در دوره سلجوقیان محل کنونی کاخ عالی قاپو، که در آن زمان میدان کوشک نامیده میشد، محل اعدام محکومان و نیز برگزاری مراسماتی همچون جشن نوروز بود. زمانی که شاه عباس اول به سلطنت رسید، در همان سالهای ابتدائی حکومت خود، دستور داد تا میدان کوشک را گسترش دهند و به شکلی که امروزه می بینیم بنا کردند. اگر میدان حسن پادشاه در تبریز را دیده باشید، میدان نقش جهان بسیار شبیه به این میدان است. البته برخی احتمال می دهند که نقشه این میدان از روی همین میدان حسن پادشاه گرفته شده است.

میدان نقش جهان

همانطور که می دانید در اواخر دوره صفوی و قبل از دوره قاجار به دلیل آشوب ها و حمله هایی که به ایران شد مانند حمله اشرف افغان، این میدان آسیب هایی دید و حتی برخی قسمت های آن مانند نقاره خانه به طور کامل تخریب شد. در دوره قاجار هم توجه زیادی به بناهای تاریخی اصفهان از جمله نقش جهان به عمل نیامد، اما با شروع دوران حکومت پهلوی، کار مرمت این بنای باشکوه نیز آغاز شد و تا به امروز ادامه دارد.

پیشنهاد مطالعه برای شما:   عمارت و باغ نمير صدرى

در دوران صفوی از این میدان برای برگزاری مسابقات چوگان و قاپوق اندازی، آتش بازی، رژه نظامی و جشن های ملی استفاده می شد. همچنین دیدارهای رسمی با سفرا و مذاکرات دولتی با نمایندگان اتباع دیگر ممالک نیز در این میدان انجام می شد.

اگر تا به حال میدان تاریخی نقش جهان را ندیده اید باید بدانید که نقش جهان با طول 507 متر و پهنای 158 متر در مرکز شهر قرار دارد و به شکل مستطیل می باشد. این میدان که بعد از انقلاب میدان امام نامیده می شود، مانند نخ تسبیح، چهار تا از آثار بی بدیل یعنی مسجد امام، مسجد شیخ لطف الله خان، عالی قاپو و سردر قیصریه را به هم پیوند داده است.

میدان نقش جهان

وارد میدان که بشوید حدود 200 حجره دو طبقه، پیرامون میدان توجه شما را جلب خواهد کرد که چهار بازار در چهار طرف میدان، به وسیله همین حجره ها به میدان مربوط می شوند. که غالباً صنایع دستی و سوغاتی های مربوط به شهرهای دیگر را عرضه می کنند.

همچنین مقدمات احداث موزه بزرگ اسلامی در طبقه فوقانی ميدان انجام شده و به زودی ميدان بزرگ و باعظمت امام، محلی برای نمايش و ارائه آثار اسلامی خواهد بود.

تورکام از شما دعوت می کند که از این مکان زیبا دیدن فرمایید.

نشانی:

اصفهان، میدان امام حسین(ع)، خیابان سپاه، میدان تاریخی نقش جهان

 


چنانچه تابحال از این میدان زیبای بازدید کرده اید، نطر خود را با ما درمیان بگذارید

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *