نارین قلعه

مدت زمان مطالعه مطلب: 3 دقیقه

نارین قلعه

نارین قلعه

در سرتاسر ایران “شهرقلعه” های متعددی وجود دارد که در گذشته به صورت دو منظوره از آنها استفاده می شد، یعنی هم کاربرد نظامی داشتند و هم مردم در آنها سکونت می کردند. اما یکی از قدیمی ترین و بزرگترین شهرقلعه ها، “نارین قلعه” است که در جهان تا به امروز هیچ کشوری نتوانسته هیچ بنایی را قدیمی تر از آن معرفی کند.

در این نوشته کوتاه سفری به این جاذبه خواهیم زد، با ما همراه باشید.

شهرستان با حدود 7000 سال قدمت یکی از قدیمی ترین شهرستان های استان است که یکی از با شکوه ترین بناهای تاریخی ایران را در خود جای داده است. باستان شناسان قدمت این قلعه شگفت انگیز را بیش از 7000 سال میدانند و حتی برخی معتقدند که نارین قلعه سرآغاز آبادنی می باشد.

بر اساس یافته های کارشناسان، از جمله یک سکه قدیمی، قدمت این قلعه، سلسله ساسانیان تخمین زده می شود و یا کشف پاره سفالی رنگی، که روی آن نقش موجودی نیمه انسان – نیمه حیوان وجود دارد، ذهن برخی دیگر از باستان شناسان را به سمت تمدن عیلامی ها که به هزاره سوم قبل از میلاد مسیح برمی گردد، متوجه می کند. کشف این پاره سفال و همچنین 7 طبقه بودن این قلعه، احتمال اینکه این بنا در اصل یک “زیگورات” یا همان معبد عیلامی ها باشد را افزایش می دهد، به هرحال این قلعه در طول تاریخ حتی در دوره های بعد از اسلام نیز کاربرد نظامی، دفاعی و مسکونی داشته و با تعمیر و مرمت های متعدد، مورد استفاده قرار می گرفت. پژوهشگران معتقدند که این تعمیر و مرمت ها تا زمان حکومت آل مظفر ادامه داشته و بعد از آن متوقف شده است.

نارین قلعه
نظرات متفاوتی نیز درباره تاریخچه این جاذبه مطرح می شود که بیشتر شبیه افسانه می باشند، مثلاً اینکه این قلعه توسط یکی از دیوهای حضرت سلیمان(ع) برای ایشان ساخته شده است، و یا این قلعه همان قلعه سپید شاهنامه می باشد، که البته نمی توان زیاد به آنها استناد کرد. این قلعه که مساحتی حدود 3 هکتار دارد، در بالای تپه ای به ارتفاع 25 متر ساخته شده است که اشراف کامل بر شهر میبد دارد. نارین قلعه 4 برج دایره ای شکل دارد که در طول زمان دچار تخریب شده اند و تنها بخش مرکزی آن باقی مانده است. از جنبه های دفاعی این قلعه نیز می توان به خندقی اشاره کرد که در اطراف آن کنده شده است.

پیشنهاد مطالعه برای شما:   دماوند

از دیگر ویژگی های معماری این قلعه وجود تعداد زیادی اتاقک کوچک و تو درتو است که اکثر آنها در طبقات پایین قلعه قرار داشتند. یکی از نظریات درباره این اتاقک ها این است که مردم علاوه بر داشتن یک خانه در داخل شهر، یک اتاق هم در داخل قلعه داشتند و در زمان های جنگ هر کس در اتاق خود اسکان داده می شد. ولی در حاضر با خراب شدن راهروها، بسیاری از این اتاقک ها تخریب و یا فعلاً کشف نشده اند.

نارین قلعه
این قلعه که تماماً از خشت و گل ساخته شده، دارای قسمت های مختلفی است که می توان به بخش های شاه نشین، مردم نشین، برج و بارو، مسجد، حمام، گذرگاه ها و … اشاره کرد.شارستان نام بخش پایینی قلعه است که شامل مردم نشین، مسجد، حمام و… است که امروزه کاملاً تخریب شده است. بخش بالایی قلعه نیز که معروف به شاه نشین مظفری است، در سه طبقه و به صورت حلزونی بنا شده است. نور قسمت های سرپوشیده نیز از طریق روزنه های تعبیه شده در بالای دیوارها تأمین می شود. شبکه زیرزمینی قلعه نیز یکی از بخش های جالب نارین قلعه است که امکان تردد در آنها وجود داشت و به جهت تأمین آذوقه و مواد غذایی ساکنان قلعه ایجاد شده بودند.

نارین قلعه

تورکام از شما دعوت می کند که از این مکان زیبا دیدن فرمایید.

نشانی: ، 50 کیلومتری شمال غرب ، شهرستان میبد، میدان شهرداری، نارین قلعه

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *