کاخ نیاوران

مدت زمان مطالعه مطلب: 3 دقیقه

کاخ نیاوران

در این نوشته کوتاه با هم سری به کاخ نیاوران خواهیم زد. با ما همراه باشید.

در شمال شرق و در ارتفاعات شمیرانات مجموعه کاخ های نیاوران قرار دارد که به نخستین سال های سلسله قاجار برمیگردد. این مجموعه فرهنگی تاریخی  پس از انقلاب اسلامی به موزه تبدیل شده است که تا سال 1378 به طور مشترک با مجموعه کاخ های سعدآباد اداره می گردید ولی از سال 1379 رسماً مستقل شد.کاخ نیاوران از بخش های مختلفی تشکیل شده است که هرکدام دارای جاذبه هایی می باشند.

در ابتدا به کاخ صاحبقرانیه سر می زنیم از این کاخ در زمان قاجار به علت آب و هوای خوب آن به عنوان کاخ ییلاقی استفاده می شد، سپس به کاخ اختصاصی نیاوران می رویم این کاخ در گوشه شمال شرقی باغ نیاوران با مساحتی حدود 9000 متر مربع در دو طبقه و یک نیم طبقه قرار دارد که از زیبایی های منحصر به فردی بر خوردار است و چشم هر بیننده ای را به خود جذب می کند.

کاخ نیاوران

در بخش دیگری از این باغ عمارتی به نام کوشک احمد شاهی وجود دارد این بنای تاریخی نیز در اواخر دوره قاجار برای خواب ییلاقی احمد شاه ساخته شد مساحت این بنا 800 متر مربع در دو طبقه که دارای سقف شیروانی می باشد، بعد از دیدن این اماکن حالا به موزه جهان نمای باغ نیاوران سر می زنیم ، این موزه همانند نامش در بردارنده همه اشیا گرانبها است و کاملترین نامی است که می شود برای آن انتخاب کرد این موزه در بخش غربی کاخ صاحبقرانیه قرار دارد و آثار اهدایی به خاندان پهلوی و یا آثار خریداری شده توسط آنان در این موزه در معرض بازدید می باشد.

کاخ نیاوران

از جمله موزه های دیگری که در باغ نیاوران وجود دارد موزه کتابخانه سلطنتی ،موزه خودروهای اختصاصی و باغ موزه کتیبه هاست، هر کدام از این موزه ها در بخش های باغ نیاوران قرار دارند که می توان از آن لذت برد.

دربخش دیگری از این باغ مرکز اسناد قرار دارد که تمام اسناد مربوط به پهلووی دوم در آن قراردارد این اسناد دارای ارزش خاصی هستند از این رو بعد از انقلاب قسمتی از ساختمان این کاخ مرمت و به مرکز اسناد کاخ نیاوران تبدیل شده است.

پیشنهاد مطالعه برای شما:   موزه آستان قدس رضوی

چنانچه می خواهید از تاریخچه آن اطلاعاتی داشته باشید بهتر است بدانید این کاخ در سال 1337 هجری شمسی به دستور محمدرضا پهلوی شروع به احداث کرد و در سال 1346 به اتمام رسید و در سال 1347 به بهره برداری کامل رسید در ابتدا این کاخ به عنوان محلی برای پذیرایی سلطنتی و اقامت میهمانان عالی رتبه دربار در نظر گرفته شده بود که بعدا با اجرای تغییراتی جزیی در کاربری به محل سکونت محمدرضا و خانواده او اختصاص یافت.

تورکام شما را به دیدن این مکان زیبا دعوت می کند.

نشانی: خیابان باهنر، میدان باهنر، مجموعه فرهنگی-تاریخی نیاوران


چنانچه تجربه بازدید این کاخ را داشته اید ، دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *