بلیط هواپیما را از کجا و چگونه آنلاین تهیه کنیم؟ + معرفی سایت

سرفصل های مقاله

مدت زمان مطالعه مطلب: 46 دقیقه

تاریخچه هواپیما و شرکت های هواپیمایی در ایران

بلیط هواپیما به صورت آنلاین!  عبارتی نام آشنا در سال های اخیر!

بلیط هواپیما

آیا تاکنون از خود پرسیده اید که اولین هواپیمایی که در آسمان ایران به پرواز درآمد، مربوط به چه زمانی، چگونه و توسط چه کسی بود؟ و یا اولین خرید بلیط هواپیما مربوط به زمانی است؟
این اتفاق مربوط به اواخر سلسله قاجار و سلطنت احمدشاه جوان بود. بیش از صد سال پیش در 14 دی ماهِ سال 1292 هجری خورشیدی، یک خلبان لهستانی به نام کوزمینسکی برای اجرای حرکات نمایشی با هواپیما وارد ایران شد. او قطعات هواپیمای مدل بلیرو 11 را از شوروی وارد ایران کرد و بعد از سرهم کردن آنها، اولین هواپیما در آسمان پایتخت به پرواز درآمد و در میدان مشق که یک محوطه نظامی بود فرود آمد.
پس از ده سال در سال 1301 هجری شمسی اولین هواپیمای نظامی ایران، از آلمان خریداری شد. و در همین سال 10 نفر از افراد نظامی برای گزراندن آموزش خلبانی به شوروی فرستاده شدند. دو سال بعد برای حل مشکل فرود و پرواز هواپیماها مکانی برای ساخت فرودگاه انتخاب شد.

این مکان در زمین های مهرآباد تهران بود. بنابراین ولین فرودگاه ایران به دست اروپایی ها احداث گردید و سرهنگ احمد نخجوان، اولین خلبان ایرانی و اولین فرمانده نیروی هوایی ایران، در آسمان کشور به پرواز درآمد.
بیست سال بعد از خرید اولین هواپیما، یعنی سال 1321، اولین شرکت هواپیمایی ایران به نام “ایرانین ایرویز” تاسیس گردید که به حمل بار و جابجایی مسافران داخلی می پرداخت. در سال 1333 نیز شرکت “پرشین ایرسرویسز” یا به اختصار “پاس” به عنوان دومین شرکت هواپیمایی ایران شروع به کار کرد. شش سال پی از احداث این شرکت، ایرلاین پاس پروازهای بین المللی را شروع کرد و به شهرهایی مثل لندن، پاریس، زنو و بروکسل پرواز داشت.
هفت سال بعد، در اسفند ماه سال 1340، دو شرکت هواپیمایی “ارانین ایرویزگ و “پرشین ایرسرویسز” در یک حرکت هوشمندانه با یکدیگر ادغام شده و شرکت هواپیمایی ایران (هما)، با نام بین المللی “ایران ایر” را تأسیس کردند.

آرم تجاری هما که توسط ادوارد زهرابیان طراحی شده، الهام گرفته از سرستون همای تخت جمشید است که شامل سر عقاب، گوش های گاو و یال اسب می باشد که در سال 2013 به دلیل شفافیت، جذابیت و سادگیش، به عنوان برترین لوگوی شرکت های هواپیمایی توسط آژانس خبری شرکت های حمل و نقل هوایی “Skif”، انتخاب شد. از سال 1340 تا کنون ده ها شرکت هواپیمایی بزرگ و کوچک تاسیس شده که به حمل بار و جابجایی مسافران داخلی و خارجی به اقسی نقاط ایران و جهان مشغول هستند.

خرید آنلاین بلیط هواپیما

 

بلیط هواپیما

 

 

از زمانی که برادران رایت اولین هواپیمای قابل پرواز را اختراع کردند تا به امروز، صنعت هواپیما دچار تحوّلات و پیشرفت های بسیار زیادی شده و به تبع آن فرآیند و سازوکار استفاده و بهره مندی از آن نیز کاملاً فرق کرده است. در سال ها اخیر با پیشرفت تکنولوژی های مبتنی بر بستر اینترنت، صنعت حمل و نقل هوایی نیز بی تأثیر نبوده و نه تنها امروزه تهیه بلیط هواپیما از طریق اینترنت و به صورت آنلاین انجام می گیرد، بلکه به اصلی ترین روش این کار تبدیل شده است، چراکه در زمان و هزینه ها به شدت صرفه جویی می شود.

بلیط ارزان هواپیما

امروزه تبلیغ ها و پیشنهادهای فراوانی در رابطه با کاهش هزینه های سفر هوایی از آژانس های گردشگری مختلف دیده می شود که البته خیلی از آنها فقط یک تبلیغ هستند. اما آژانس ها و شرکت های معتبر برای کاش هزینه ها تدابیری دارند. مثلاً برخی از آنها تخفیف های مناسبی در نظر می گیرند و برخی نیز به ارائه بلیط چارتر می پردازند. اگر شما هم اهل اینترنت باشید، قطعاً تبلیغات بلیط چارتر و سفر چارتر را دیده اید. اما آیا واقعاً سفرهای چارتری در کاهش هزینه ها تأثیری دارند؟

انواع پروازها و تفاوت بین آنها

در سفرهای هوایی دو نوع پرواز تعریف شده است، یکی پرواز سیستمی و دیگری پرواز چارتری.

پرواز سیستمی

شرکت های هواپیمایی با توجه به ظرفیت و شرایطی که دارند، یک برنامه ریزی برای مسیرهای پروازی به صورت سالانه انجام می دهند و طبق این برنامه ریزی، به صورت هفتگی یا ماهانه پروازهایی با قیمت مشخص ارائه می دهند. به این نوع پروازهای از پیش تعیین شده، پروازهای سیستمی و به بلیط این پروازها، بلیط سیستمی می گویند.

پرواز چارتری

کلمه چارتر دارای یک معنی لغوی و یک معنی اصطلاحی است. چارتر در لغت به معنای “دربست کرایه دادن” است. این کلمه مختص سفرهای هوایی و بلیط هواپیما نیست و در اصطلاح گردشگری هرچیزی که از آن به تعداد زیاد موجود بوده و قابلیت فروش و یا اجاره را داشته باشد، می توان چارتر کرد. برای مثال صندلی های یک هواپیما، تخت ها و اتاق های یک هتل و … .
به شرکت هواپیمایی که صندلی های پروازهایش را اجاره می دهد، اصطلاحاً چارتر دهنده و به آژانس های خدمات گردشگری همه یا بخشی از صندلی های یک پرواز را اجاره می کند، اصطلاحاً چارتر کننده می گویند. با این تفاسیر وقتی تمام صندلی های یک پرواز در اختیار چارتر کننده قرار می گیرد، به آن پرواز، پرواز چارتر گفته می شود.

تفاوت پروازهای سیستمی و چارتری

بسیاری از افراد بلیط های چارتری را ارزان تر از بلیط های سیستمی می دانند ولی سؤال مهم اینجاست که آیا واقعاً همین طور است؟ در جواب این سؤال باید بگوییم که در اکثر موارد اینگونه است ولی همیشه نه. در واقع آژانس ها در دو مورد پروازهای چارتری را ارزان تر ارائه می دهند. یکی ساعات نزدیک به پرواز، برای اینکه بلیط هایی که اجاره کرده اند به فروش برسد و هواپیما خالی از مسافر تیک آف نکند و دیگری در ایام کم تردد سال، که معمولاً افراد کمی اقدام به سفر می کنند مسیرهای پرطرفدار مثل مسیر تهران-مشهد به صورت سالانه چارتر می شود ولی برخی مسیرهای کم رفت و آمد به مدت محدود مثلاً سه ماه در سال چارتر می شوند. معمولاً در مسیرهای پرتردد قیمت بلیط های چارتری و سیستمی تفاوت چندانی ندارد.
بنابراین با توجه به تعریف هایی که درباره پروازهای سیستمی و چارتری کردیم، می توان تفاوت هایی بین این دو نوع پرواز قائل شد:
1- زمان بندی پرواز:
یکی از مهمترین تفاوت ها برنامه زمانی این دو نوع پرواز است. برنامه پروازهای سیستمی از ماه ها قبل مشخص و هزینه آنها تعیین شده است. اما بسیاری از پروازهای چارتری برنامه پروازی مشخصی ندارند.
2- شرایط سنی:
اگر اهل مسافرت های هوایی باشید، حتماً می دانید که گروه سنی افراد در تعیین قیمت بلیط تأثیر دارد. در بلیط های سیستمی بلیط های بزرگسالان، کودکان و نوزادان با هم متفاوت است. افراد بالای 12 سال هزینه بلیط کامل گرفته می شود، برای کودکان بین 2 تا 12 سال مبلغی از هزینه کاسته می شود و برای نوزادان زیر 2 سال کمترین مبلغ پرداخت می شود. ولی در بلیط های چارتری فقط برای نوزادان زیر 2 سال مبلغی کم می شود.
3- هزینه بلیط:
یکی دیگر از تفاوت های اصلی، قیمت بلیط است. در پرواز های سیستمی هرچقدر زودتر بلیط را تهیه کنید هزینه کمتری می پردازید ولی هرچقدر به زمان پرواز نزدیک باشد بلیط شما گران تر می شود. ولی در پروازهای چارتری برعکس است، یعنی هرچقدر دیرتر بلیط را تهیه کنید ممکن است بلیط ارزان تری نصیبتان شود.

چه زمانی بلیط چارتری بخریم و چه زمانی بلیط سیستمی؟

باید به این نکته توجه داشته باشید که دل بستن به خرید بلیط چارتری به نوعی دارای ریسک است چراکه ممکن است بلیطی پیدا نکنید و از سفرتان باز بمانید. بنابراین در سفرهایی که زمانبندی در آنها مهم و تعیین کننده است مثل سفرهای کاری، بهتر است از خیر تخفیف ها بگذرید و بلیط سیستمی تهیه کنید تا مبادا از جلسه یا سمیناری که دعوت شده اید، جا بمانید. ولی در سفرهایی که روز پرواز اهمیت چندانی ندارد، اگر گوش به زنگ باشید و به سایت خرید بلیط هواپیما مراجعه کنید، بلیط های چارتری بهترین گزینه برای کاهش هزینه های سفرتان می باشد.
حال که با این موارد و فضای کلی سامانه های خرید بلیط هواپیما آشنا شدیم، به معرفی معتبرترین و بهترین سایت های خرید بلیط هواپیما در ایران می پردازیم تا با آشنایی با آنها، بهترین پرواز را برای خود انتخاب کنید. لازم به ذکر است که این نوشته جنبه تبلیغاتی ندارد و هدف از تقریر آن افزایش آگاهی مخاطبان عزیز می باشد. همچنین در این مقاله سعی شده تا سایت ها را هم از زبان خودشان معرفی کنیم و هم خدمات و امکاناتی را که ارائه می دهند، بررسی و ارزیابی کنیم.

آشنایی با کلاس های پروازی

اگر شما هم اهل مسافرت های هوایی باشید قطعاً کلمه کلاس پروازی را شنیده اید. اگر هم با این اصطلاح آشنا نباشید در ادامه به معرفی این کلاس ها می پردازیم. مطابق با قوانین سازمان بین المللی حمل و نقل هوایی صندلی های هواپیما دارای کلاس بندی های مختلف است و به طبع آن قیمت بلیط های این کلاس ها نیز باه متفاوت است.

کلاس پروازی درجه یک: فرست کلاس؛ first class یا F

 

بلیط هواپیما

 

 

گران قیمت ترین صندلی های هر پرواز را صندلی های فرست کلاس تشکیل می دهند. صندلی های فرست کلاس به صورت تک نفره، مبله، اتاقک مانند و خصوصی است. صندلی های این کلاس امکانات کاملاً متفاوتی نسبت به بقیه دارند و شامل تلویزیون، اینترنت ماهواره ای، صندلی های مخصوص با قابلیت تنظیم قسمت های مختلف آن مثل زیرپا، پشت و پشت سر و نیز سرویس بهداشتی جداگانه است. علاوه بر این امکانات، در این کلاس پروازی، غذای گرم به انتخاب مسافر سرو می شود. گاهی اوقات نیز یک اتاق جلسات در اختیارشان قرار می گیرد تا در صورت نیاز جلساتشان را در آنجا برگزار کنند. در فرودگاه نیز تسهیلات ویژه ای شامل حال فرست کلاس می شود برای مثال کانتر پذیرش آنها از سایرین جداست و کارت پرواز آنها در اولویت است همچنین به صورت جداگانه انتقال می یابند و هنگام سوار شدن جزء نفرات آخر و هنگام پیاده شدن جزء نفرات اول هستند. بیشترین نرخ بلیط هواپیما هم مربوط به همین کلاس است. معمولاً برای پرواز های فرست کلاس از هواپیماهای دو طبقه بوئینگ و ایرباس استفاده می شود. طبق ارزیابی سایت اسکای ترکس، در سال 2016 به ترتیب ایرلاین های الاتحاد، امارات، ایرفرنس و سنگاپور ایرلاینز بهترین پروازهای فرست کلاس را به خود اختصاص داده اند.

کلاس پروازی درجه تجاری: بیزینس کلاس؛ business class یا C

 

بلیط هواپیما

دومین رده یا کلاس پروازی، کلاس تجاری است. در این کلاس تقریباً همه امکانات رفاهی فرست کلاس از نظر کمّی وجود دارد ولی از نظری کیفی اندکی پایین تر است. مثلاً در این کلاس صندلی ها در یک اتاقک جداگانه نیستند ولی فاصله آنها از یکدیگر زیادتر است و به صورت اتوماتیک قابلیت تنظیم دارند. در سال 2016، سنگاپور ایرلاینز، قطر ایرویز و ژاپن ایرویز بهترین کابین های کلاس تجاری را شامل می شدند.

کلاس پروازی درجه اقتصادی: کلاس اکونومی؛ economy class یا Y

 

بلیط هواپیما

 

این کلاس آخرین کلاس پروازی است و در ایران بیشترین صندلی های هواپیماها را به خود اختصاص داده است و مسافران عادی از آن استفاده می کنند. این کلاس کمترین قیمت بلیط را دارند و امکانات آن بسیار محدود است و شامل روزنامه، مجله و یا کارت راهنمای پرواز می شود. در برخی از هواپیماها صندلی های این کلاس دارای مانیتور و هدفون نیز هستند و البته سایر امکانات این کلاس بستگی به خط پروازی و مدل هواپیما دارد. آسیانا ایرلاینز، ژاپن ایرلاینز، کرین ایرلاینز و سنگاپور ایرلاینز، به ترتیب در سال 2016، به عنوان بهترین ایرلاین های موجود در کلاس اکونومی شناخته شدند.

 


آشنایی با ایرلاین های فعال در ایران

نام آتا
کد I3 – 917
تلفن 0214855
فاکس0214463511
آدرستهران: شهرک اکباتان، بلوار شهید نفیسی، نبش کوی یاس، پلاک 8
تبریز : خیابان توانیر شمالی، فلكه گلپارك، سربالایی نگین پارك، ساختمان آرمین
سال تأسیس1387
تعداد مقاصد پروازی21
تعداد ناوگان10

 

نام آسمان
کد EP – 815
تلفن 02166002810
فاکس 02161106733
آدرس جاده مخصوص کرج، بعد از شهرک اکباتان، فرودگاه مهر آباد
سال تأسیس 1359
تعداد مقاصد پروازی 54
تعداد ناوگان 33

 

نام اترک
کد AK – 444
تلفن 02147201252
فاکس 02144669177
آدرس تهران، ابتدای شهرک اکباتان، خیابان شهید نفیسی، شماره 3
سال تأسیس 1391
تعداد مقاصد پروازی 11
تعداد ناوگان 3

 

نام ایران ایر
کد IR – 096
تلفن 02146624427
فاکس 02146628224
آدرس فرودگاه مهرآباد، ساختمان مرکزی هواپیمائی جمهوری اسلامی ایران
سال تأسیس 1340
تعداد مقاصد پروازی 60
تعداد ناوگان 47

 

نام ایرتور
کد B9 – 491
تلفن 021893170000
فاکس 02189317080
آدرس مشهد: فرودگاه هاشمی نژاد، جنب ترمینال (2) پروازهای خارجی، دفتر هواپیمایی ایران ایرتور
تهران: میدان فلسطین – نرسیده به چهارراه سرپرست – پلاک 520
سال تأسیس 1351
تعداد مقاصد پروازی 26
تعداد ناوگان 5

 

نام پویا
کد Z4 -
تلفن 0216602161
فاکس 02166021616
آدرس فرودگاه مهرآباد، بین ترمینال 5 و 6
سال تأسیس 1391
تعداد مقاصد پروازی 5
تعداد ناوگان 8

 

نام تابان
کد HH – 283
تلفن 02144696517
فاکس 02144634168
آدرس تهران – شهرک اکباتان، فاز1، بلوار اصلی، کوچه فیات، پلاک 10
فرودگاه جزیره کیش، دفتر ایستگاه شرکت هواپیمایی تابان
سال تأسیس 1384
تعداد مقاصد پروازی 21
تعداد ناوگان 7

 

نام تفتان
کد TF – 000
تلفن 02144633400
فاکس 05412642325
آدرس فرودگاه بین المللی زاهدان، مجتمع و دفاتر هواپیمایی تفتان / تهران، میدان آزادی، خیابان بیمه یکم، خیابان گلها، پلاک 1
سال تأسیس 1383
تعداد مقاصد پروازی 0
تعداد ناوگان 2

 

نام زاگرس
کد ZV – 99
تلفن 02144081268
فاکس 02144081852
آدرس تهران بزرگراه محمدعلی جناح جنوب،خیابان سازمان آب دوم،کوچه نیرو،پانزده متری سازمان آب دوم پلاک 16
سال تأسیس 1384
تعداد مقاصد پروازی 23
تعداد ناوگان 19

 

نام ساها
کد Z3 -
تلفن 02166630101
فاکس 02166698016
آدرس تهران، خیابان آیت ا… سعیدی، 65 متری فتح
سال تأسیس 1369
تعداد مقاصد پروازی 2
تعداد ناوگان 5

 

نام سپهران
کد IS -
تلفن 02144665558
فاکس 02144902051
آدرس شهرک اکباتان، خیابان نفیسی نبش کوچه خادم پلاک 71
سال تأسیس 1395
تعداد مقاصد پروازی 7
تعداد ناوگان 5

 

نام قشم ایر
کد QB – 237
تلفن 02147990000
فاکس 02144696612
آدرس بزرگراه شهید لشگری (جاده مخصوص کرج)، روبروی سه راه فرودگاه، خیابان شهید ریاحی، پلاک 12 ساختمان قشم ایر

جزیره قشم، بلوار امام قلی خان، میدان گلها، شرکت بین¬ المللی هتلهای سورینت قشم

سال تأسیس 1372
تعداد مقاصد پروازی 22
تعداد ناوگان 13

 

نام ماهان
کد W5 – 537
تلفن 02148384848
فاکس 02148381450
آدرس تهران، بزرگراه جناح، خیابان آزادگان (روبروی مترو صادقیه)، شماره 21، برج ماهان
سال تأسیس 1371
تعداد مقاصد پروازی 52
تعداد ناوگان 54

 

نام معراج
کد JI – 684
تلفن 02161954
فاکس 02189785081
آدرس تهران، میدان آزادی، ابتدای خیابان محمدعلی جناح، ساختمان معراج
سال تأسیس 1389
تعداد مقاصد پروازی 30
تعداد ناوگان 6

 

نام کاسپین
کد IV – 864
تلفن 02144535052
فاکس 02144561112
آدرس اتوبان شهید لشگری، جاده مخصوص کرج، تهرانسر، بلوار گلها، پشت کلانتری 150 ، کوچه هواپیمایی کاسپین
سال تأسیس 1372
تعداد مقاصد پروازی 70
تعداد ناوگان 9

 

نام کیش ایر
کد Y9 – 780
تلفن 02148681014
فاکس 02148681130
آدرس تهران، شهرک اکباتان، فاز اول، بلوار شهید نفیسی، مقابل ورزشگاه راه آهن، ساختمان مرکزی کیش ایر، طبقه اول
سال تأسیس 1370
تعداد مقاصد پروازی 13
تعداد ناوگان 16

 

نام آلیتالیا
کد AZ – 055
تلفن 88713801
فاکس 88728043
آدرس ایران، تهران، تهران ، میدان آرژانتین، نبش خ ، بخارست، برج بخارست، طبقه 5
سال تأسیس 1999
تعداد مقاصد پروازی 102
تعداد ناوگان 103

 

نام اتریشی
کد OS – 257
تلفن 02183388
فاکس 02188104652
آدرس خ ولیعصر، بالاتر از بهشتی، رو به روی هتل سیمرغ، 2208، طبقه اول
سال تأسیس 2003
تعداد مقاصد پروازی 96
تعداد ناوگان 120

 

نام اطلس گلوبال
کد KK – 610
تلفن 02125746
فاکس 02125746/8
آدرس تهران، خیابان شریعتی، بالاتر از میرداماد، نبش خیابان زیبا، پلاک 66 ، طبقه اول
سال تأسیس 1957
تعداد مقاصد پروازی 130
تعداد ناوگان 57

 

نام امارات
کد EK – 176
تلفن 81345
فاکس 02188870007
آدرس خ ولیعصر، روبه روی خیابان شهید عباسپور، پلاک 1211/1
سال تأسیس 1958
تعداد مقاصد پروازی 141
تعداد ناوگان 232

 

نام اکراین
کد PS – 566
تلفن 02188196843
فاکس 02188641531
آدرس تهران، میدان ونک، ابتدای خیابان ولیعصر، برن نگار، طبقه نهم، واحد 10
سال تأسیس 1992
تعداد مقاصد پروازی 80
تعداد ناوگان 38

 

نام ایرفرانس
کد AF -
تلفن 02127658000
فاکس
آدرس خیابان مطهری، نبش خیابان میر عماد، پلاک 1، طبقه همکف
سال تأسیس 1933
تعداد مقاصد پروازی 204
تعداد ناوگان 235

 

نام ایژین
کد A3 – 390
تلفن 02122050157
فاکس 22050157
آدرس خ ولیعصر، پارک ملت، نبش کوچه سایه، برج سایه، طبقه 12، واحد یک
سال تأسیس 1988
تعداد مقاصد پروازی 90
تعداد ناوگان 82

 

نام بریتیش ایرویز
کد BA – 125
تلفن 02175341
فاکس 02126207392
آدرس تهران، الهیه، بلوار نلسون ماندلا، پ33، ساختمان نماد الهیه، ط3، واحد 307
سال تأسیس 1919
تعداد مقاصد پروازی 180
تعداد ناوگان 280

 

نام ترکیش
کد TK – 235
تلفن 02123546
فاکس 02188641909
آدرس الهیه، مریم شرقی، شماره 34، طبقه اول
سال تأسیس 1933
تعداد مقاصد پروازی 292
تعداد ناوگان 333

 

نام چاینا سادرن
کد CZ – 784
تلفن 02122645403-7
فاکس 02122645399
آدرس شریعتی، نرسیده به پل صدر، روبه روی پمپ بنزین، ساختمان سفیران، شماره 1643، طبقه 3
سال تأسیس 1988
تعداد مقاصد پروازی 523
تعداد ناوگان 190

 

نام عمان ایر
کد WY – 910
تلفن 02187111555
فاکس 02187111556
آدرس خیابان ولیعصر، روبه روی اتوبان نیایش، بلوار اسفندیار، پلاک 30، همکف
سال تأسیس 1993
تعداد مقاصد پروازی 47
تعداد ناوگان 45

 

نام قطر
کد QR – 157
تلفن 02175925
فاکس 02122015365
آدرس خ ولیعصر، پارک ملت، نبش کوچه سایه، برج سایه، طبقه دوم، واحد 4
سال تأسیس 1993
تعداد مقاصد پروازی 151
تعداد ناوگان 190

 

نام گلف ایر
کد GF – 072
تلفن 02188790589-90
فاکس 02188881156
آدرس بزرگراه آفریقا، نرسیده به چهار راه جهان کودک، برج ناوک، پلاک 244
سال تأسیس 1950
تعداد مقاصد پروازی 43
تعداد ناوگان 28

 

نام لوفت هانزا
کد LH – 220
تلفن 02183388
فاکس 02188104652
آدرس خ ولیعصر، بالاتر از بهشتی، روبه روی هتل سیمرغ، پلاک 2208، طبقه اول
سال تأسیس 1953
تعداد مقاصد پروازی 220
تعداد ناوگان 268

 

نام کویت
کد KU – 229
تلفن 02188808661
فاکس 02188808442
آدرس تهران، خیابان ویلا، بعد از ایران ایر، نرسیده به سمیه، پلاک 62
سال تأسیس 1988
تعداد مقاصد پروازی 34
تعداد ناوگان 23

 

نام کی ال ام
کد KL – 074
تلفن 02127658000
فاکس
آدرس خیابان ولیعصر، كوچه كاج آبادی، پلاك ١١٤ طبقه اول
سال تأسیس 1919
تعداد مقاصد پروازی 138
تعداد ناوگان 119


 


برترین سایت های خرید بلیط هواپیما

1- سایت تورکام ( Tourcalm.com )

 

بلیط هواپیما

 

 

وبسایت تورکام یکی از بهترین و معتبرترین سایت های خرید بلیط هواپیما در ایران است. البته این سایت تمامی حوزه های مربوط به صنعت توریسم و گردشگری مثل آشنایی با جاذبه های گردشگری در سراسر کشور، رزرو هتل و هتل آپارتمان و … را پوشش می دهد ولی یکی از بخش های اصلی، که روی آن متمرکز شده خرید بلیط هواپیماست که در این مقاله قصد داریم به همین بخش بپردازیم.

در بررسی هایی که روی این سایت انجام می دادیم، به شعار جالب آنها برخوردیم: “تجربه لذت بی دغدغه سفر”. این شعار نشان دهنده هدف این مجموعه است که هر کسی اراده سفر کند، با مراجعه به این سایت، می تواند آنچه را که برای سفارش نیاز دارد، تهیه کند و بدون هیچ مشکلی به مسافرت بپردازد. سامانه تورکام بیش از 10 سال است که در این زمینه فعالیت می کند و با اکثر شرکت های هواپیمایی یا همان ایرلاین های معتبر کشور قرارداد همکاری دارد و در این مدت با برنامه ریزی و شناسایی نیاز مخاطبان و برطرف کردن آنها به شکل قابل قبول، توانسته رضایت خاطر بیش از ده ها هزار مشتری خود را بدست آورد و این یک نشان طلایی در کارنامه تورکام است.

یکی از ویژگی های مهم در وبسایت های معتبر، پشتیبانی 24 ساعته در 7 روز هفته از مشتریان است چراکه بسیاری از سایت ها زیر بار این مسئولیت نمی روند. ولی تورکام به خوبی این ویژگی را دارا بوده و تا آخرین لحظه در کنار مشتریانش است و همین امر سبب اعتماد افراد به این سایت می شود. از دیگر ویژگی های این وبسایت رزرو کاملاً آنلاین بدون انتظار، پوشش صددرصدی پروازها و گارانتی ارزانترین نرخ بلیط چارتر می باشد.

اگر به این سایت مراجعه کنید، متوجه می شوید که محیط سایت بسیار مرتب بوده و همه مطالب در دسته بندی های منظم قرار گرفته اند و صفحه اصلی آن برخلاف دیگر سایت ها شلوغ و گیج کننده نیست. همچنین سامانه رزرواسیون تورکام رابط کاربری زیبا و تجربه کاربری راحت و ساده ای دارد که استفاده از آن را برای همه کاربران چه عادی و چه حرفه ای امکان پذیر کرده است.

هر آنچه که برای یک سفر مورد نیاز است، در بالای صفحه اصلی جانمایی شده است و شما با انتخاب گزینه مدنظر به راحتی به آن دسترسی دارید. اگر هم سؤالی در رابطه با هر بخش از فرایند رزرو یا خرید یا هر سؤال دیگری که به ذهنتان آمد، می توانید از بخش سؤالات متداول کامل و جامع سایت استفاده کنید. یکی از مزیت های دیگر این سایت سیستم جستجوی بسیار قدرتمند آن است که به راحتی می توانید پرواز دلخواهتان را بیابید و آن را تهیه کنید.

علاوه بر این تورکام اپلیکیشن خود را راه اندازی کرده است تا بدون هیچ محدودیتی در هر زمان و مکانی، کارهای سفرتان را انجام دهید و از خدمات و امکانات بی نظیر آن بهره مند شوید. لازم به ذکر است که امکان استرداد و همچنین پیگیری نیز در این سامانه وجود دارد. و در نهایت، یکی از مدیران تورکام در یادداشتی چنین نوشته بود که: “تورکام! شما را لایق بهترین و راحتترین سفر می داند و برای همین، تمام تلاشمان را می کنیم تا بهترین ها را در اختیارتان بگذاریم.”

مزایای تورکام

 • امکان خرید بلیط هواپیما به ساده ترین شکل ممکن به صورت شبانه روزی
 • امکان خرید بلیط هواپیما از طریق سایت و اپلیکیشن
 • پوشش 100 درصدی پروازها (پروازهای سیستمی و چارتر)
 • قرارداد با آژانس هواپیمایی معتبر و فعال کشور
 • امکان مشاهده فیلم آموزش خرید بلیط هواپیما
 • ارائه قیمت های مناسب
 • ارائه خدمات تشریفات CIP در فرودگاه های مهم کشور
 • تضمین پایین ترین نرخ بلیط چارتر
 • پشتیبانی عالی 24 ساعته در 7 روز هفته به صورت تلفنی ایمیلی
 • تخفیف و پیشنهادهای فوق العاده
 • امکان پرداخت از تمامی کارت های عضو شتاب
 • امکان مقایسه قیمت در ایرلاین های مختلف و انتخاب مناسب ترین بلیط
 • بهره مندی از یک اپلیکیشن کامل و حرفه ای
 • رابط کاربری زیبا و دلپسند سایت و اپلیکیشن
 • امکان پیگیری آنلاین و مرحله به مرحله خرید بلیط
 • امکان استرداد آنلاین بلیط هواپیمای خریداری شده
 • کارمزد صفر درصد برای لغو خرید بلیط
 • ایمیل مارکتینگ قوی و حرفه ای
 • سیستم جستوجو و فیلترینگ قدرتمند
 • امکان عضویت در خبرنامه سایت و اطلاع از آخرین پیشنهادات ویژه
 • بهره مندی از بخش سؤالات متداول کامل و دسته بندی شده
 • دارای شبکه های اجتماعی پرمحتوا و فعال
 • دارای بخش درخواست و شکایات در سایت
 • دارای مجله بسیار غنی از معرفی جاذبه های گردشگری
 • عضویت و ثبت نام راحت و سریع در سایت برای دریافت خدمات ویژه کاربران

معایب تورکام

 • فعلاً امکان خرید بلیط پرواز های خارجی وجود ندارد
 • فعلاً اپلیکیشن تورکام فقط در نسخه اندروید می باشد
 • نداشتن امکان خرید بیمه مسافرتی
 • سایت به صورت تک زبانه طراحی شده است

 

 


2- سایت علی بابا ( Alibaba.ir )

 

 

 

 

یکی دیگر از سایت های خوب در زمینه خرید بلیط هواپیما، سایت علی بابا می باشد. علی بابا که نام یکی از شخصیت های کارتونی دهه 60 می باشد، با شعار “تجربه شایسته سفر” از سال 1393 وارد میدان شده است. این سایت زیرمجموعه هلدینگ توشا است و کار خود را با عرضه خدمات در حوزه پروازهای داخلی شروع کرد و سپس به گسترش فعالیت خود پرداخت.

به گفته مدیران علی بابا، این سایت تمام پروازهای داخل کشور را پوشش می دهد و نیز با عقد قرارداد با چند ایرلاین خارجی، پرواز خارجی را نیز به لیست خدمات خود افزوده است. این سایت در زمینه پشتیبانی، عملکرد خوبی دارد و به صورت تمام وقت به مشکلات و دردسرهای مشتریانش جواب می دهد. این مجموعه برای رضایت بیشتر مشتریان، مجله گردشگری خود را به راه انداخته است.

علاوه بر این به منظور ارائه بهتر خدمات، اپلیکیشن علی بابا نیز در دو نسخه اندروید و IOS منتشر شده است. همچنین تقویمی نیز در نظر گرفته اند تا مشتریان مناسب ترین بلیط هواپیما را پیدا کنند. البته این تقویم فقط برای پروازهای خارجی می باشد.

بررسی هایی که از این سایت به عمل آمده حاکی از آن است که سیستم جستجو و فیلترینگ این سایت خوب عمل می کند. به گفته مدیران این سایت، در علی بابا امکان کنسل و استرداد بلیط هواپیما وجود دارد ولی در بخش دیگری از سایت چنین آمده که: “پس از درخواست استرداد توسط مسافر، مبلغ جریمه کنسلی و مبلغ کارمزد انتقال وجه از قیمت بلیط کسر شده و باقیمانده مبلغ، به‌طور آنلاین به حساب مسافر برمی‌گردد. این مسئله در مورد پروازهای غیر قابل استرداد صادق نیست!”.

البته افرادی که اهل سفر هستند می دانند که معمولاً سایت های معتبر جهت رضایت مندی بیشتر مشتریان بابت کنسل کردن خرید، کارمزدی دریافت نمی کنند.

مزایای علی بابا

 • امکان خرید بلیط هواپیما به صورت اینترنتی
 • سایت و اپلیکیشن به صورت خوب و ساده طراحی شده است
 • خرید بلیط از سایت و اپلیکیشن امکان پذیر است
 • امکان استرداد بلیط به صورت آنلاین
 • دارای پشتیبانی خوب به صورت تمام وقت
 • دارای بخش راهنمای خرید بلیط هواپیما
 • سیستم جستجوی پیشرفته در سایت
 • امکان عضویت در سایت
 • دارای مجله گردشگری با مطالب مفید
 • دارای صفحه پرسش های متداول خوب

معایب علی بابا

 • در برخی مواقع اطلاعات موجود در سایت و اپلیکیشن مطابقت ندارد
 • خرید تورهای خارجی فقط از طریق سایت امکان پذیر است
 • کندی گاه و بی گاه اپلیکیشن
 • وضعیت استرداد بلیط به هنگام اطلاع رسانی با مشکلاتی مواجه است
 • هم در سایت و هم در اپلیکیشن، قبل از نهایی کردن خرید باگ های نرم افزاری وجود دارد
 • در برخی موارد اطلاعات موجود در سامانه علی بابا با اطلاعات شرکت های هواپیمایی و ایرلاین ها مغایرت هایی دارد
 • نبود امکان پیگیری آنلاین خرید
 • سایت فقط به زبان فارسی طراحی شده است
 • در برخی مواقع هنگام پشتیبانی تلفنی زمان طولانی صرف می شود
 • نداشتن امکان خرید بیمه مسافرتی

 


3- سایت اسنپ تریپ ( Snapptrip.com )

 

بلیط هواپیما

 

یکی دیگر از سایت های نوپا اما رو به پیشرفت در حوزه خدمات آنلاین گردشگری، سایت اسنپ تریپ است که تاریخچه پرفراز و نشیبی دارد. چند جوان خوشگذران که به گفته خودشان دائماً در سفر بودند، این استارت آپ را راه اندازی کرده اند. البته در ابتدا اسم سایت، “پین تا پین” بود.

این جوان ها با به کارگیری تکنولوژی در بستر وب، ابتدا به معرفی مقاصد گردشگری ایران و همچنین معرفی اقامتگاه های مختلف پرداختند. بعد از راه اندازی پین تا پین، گروه اینترنتی ایران که سرمایه گذار استارت آپ های موفقی چون اسنپ، اسنپ فود، بامیلو و اسکانو است، روی این اسستارت آپ نوپا هم سرمایه گذاری کرد. در سال 94 بود که پین تا پین به اسنپ تریپ تغییر کرد و به این خانواده بزرگ پیوست.

در ابتدا کار اسنپ تریپ بیشتر به بخش رزرو هتل پرداخت و بعد از دو سال و نیم خدمات آنلاین خرید بلیط هواپیما را هم اضافه کرد. هر چقدر که این جریان پیش می رفت، افق های جدیدتری باز می شد. مثلاً بعد از مدتی این مجموعه تصمیم گرفت که خدمات ویژه ای را برای شرکت ها و سازمان ها فراهم کند تا آنها بهتر بتوانند سفرهای کاری خود را ساماندهی کنند.

از جمله هدف های بزرگ اسنپ تریپ این است که تمامی مراحل سفر را پوشش بدهد. همانطور که اشاره کردیم این سایت یک مجله گردشگری غنی گردآوری کرده است و محتوای جذاب، کاربردی و رایگان در اختیار کاربران قرار می دهد. این سایت از نظر طراحی، رابط کاربری و تجربه کاربری ساده ای دارد که جا برای بهتر شدن هم دارد. در این سایت علاوه بر رزرو هتل و خرید بلیط هواپیما، دارای خدمات دیگری از قبیل امکان پیگیری آنلاین هتل و پشتیبانی 24ساعته می باشد.

البته با بررسی نظرات کاربران، ظاهراً مشکلاتی در زمان، کیفیت و نحوه پاسخگویی به مشتریان وجود دارد. همچنین در صفحه اصلی شاهد پیشنهادات ویژه، معرفی شهرهای پرتردد و هتل های پرطرفدار هستیم. با توجه به همکاری اسنپ تریپ با دیگر زیرمجموعه های اسنپ، خدمات متقابلی را ارائه می دهد مثلاً بهره مندی از تاکسی سرویس رایگان، که مزیت خوبی محسوب می شود.

اسنپ تریپ نیز همانند سایت های معتبر اپلیکیشن موبایل خود را در دو نسخه اندروید و آیفون منتشر کرده است تا کاربران بتوانند به راحتی به خدمات آن دسترسی پیدا کنند. ولی آنچه که از مطالب و بخش های مختلف سایت پیداست، بخش خرید آنلاین بلیط هواپیما کمرنگ تر از بخش رزرو هتل می باشد.

مزایای اسنپ تریپ

 • امکان خرید آنلاین بلیط هواپیما به صورت 24ساعته
 • امکان تهیه بلیط از طریق سایت و اپلیکیشن
 • پوشش پروازهای سیستمی و چارتری
 • ارائه اطلاعات و جزئیات پروازها
 • ارائه پیشنهادات ویژه برای مناسبت های مختلف
 • داشتن مجله گردشگری و بلاگ محتوایی ارزشمند و کاربردی
 • داشتن بخش سؤالات متداول کامل در سایت
 • امکان پیگیری رزرو هتل و پشتیبانی 24ساعته

معایب اسنپ تریپ

 • رابط کاربری و تجربه کاربری سایت و اپلیکیشن می تواند بهبود یابد
 • نداشتن امکان خرید بلیط برای پروازهای خارجی
 • نداشتن امکان پیگیری پرواز، کنسلی و استرداد آنلاین بلیط هواپیمای خریداری شده
 • نداشتن امکان خرید بیمه مسافرتی
 • مشکلاتی در نحوه پشتیبانی و کیفیت پاسخگویی که توسط کاربران سایت اعلام شده است
 • سایت فقط به زبان فارسی طراحی شده است

 


4- سایت مستر بلیط ( Mrbilit.com )

 

بلیط هواپیما

 

“سرعت” و “راحتی” دو فاکتور اصلی هستند که اکثر سایت های تازه تأسیس شده روی آنها مانور می دهند و از این طریق می خواهند سهمی از بازار را به خود اختصاص دهند. مستر بلیط یکی از سایت های خرید بلیط هواپیماست که مدعی است از این دو فاکتور اصلی برخوردار است.

این سایت در اواخر سال 1394 با همکاری شرکت خدمات مسافرت هوایی، جهانگردی و زیارتی عتیق گشت اصفهان، شروع به فعالیت کرده است و در ابتدا تنها وبسایتی برای رزرو آنلاین بلیط هواپیمای ارزان بود ولی بعدها دامنه فعالیت های خود را وسعت داد و امروزه مدعی است که کاملترین و ارزانترین پروازهای داخلی را عرضه می کند.

البته این موضوعی است که همه سامانه های نو به نوعی آن را ادعا کرده اند. مستر بلیط نیز جهت جا نماندن از رقبای خود در عرصه فعالیت های خود، اقدام به انتشار اپلیکیشن خود در نسخه های اندروید و آیفون کرده است که از این طریق نیز می توانید بلیط خود را تهیه کنید. اما حرکت جالبی که مستر بلیط انجام داده این است که به سامانه ملی بلیط نیز متصل شده است و این سبب جستجوی بهتر بلیط هواپیما شده است.

علاوه بر اینها مستر بلیط نیز دارای امکان پیگیری و کنسل کردن بلیط به صورت آنلاین است. این سایت نیز مثل تورکام پشتیبانی 24ساعته به صورت تلفنی و ایمیلی دارد که یکی دیگر از ویژگی های مثبت این سامانه محسوب می شود. ولی بخش پرسش های متداول آن ضعیف کار شده و می تواند بهتر از این هم باشد.

یکی دیگر از ایراداتی که در بررسی این سایت به وضوح دیده می شد، سیستم جستجوی نه چندان مناسب آن بود؛ البته به این موارد می توان اطلاع رسانی ضعیف، رابط کاربری و تجربه کاربری نسبتاً ضعیف، نداشتن بلاگ و بخش مطالب و محتوای کاربردی، نداشتن بخش پیشنهادات سایت را هم اضافه کرد.

مزایای مستر بلیط

 • امکان خرید بلیط هواپیما به صورت آنلاین و شبانه روزی
 • امکان پیگیری و لغو خرید بلیط به صورت آنلاین
 • پشتیبانی شبانه روزی به صورت تلفنی و ایمیلی
 • اتصال به پروژه ملی مسیر های پرواز
 • داشتن اپلیکیشن در دو نسخه اندروید و IOS
 • امکان تهیه بلیط هواپیما از طریق سایت و اپلیکیشن
 • نداشتن امکان خرید بیمه مسافرتی

معایب مستر بلیط

 • رابط کاربری و تجربه کاربری سایت و اپلیکیشن می تواند بهبود یابد
 • سیستم جستجو و فیلترینگ ضعیف سایت
 • اطلاع رسانی در سایت و اپلیکیشن عملکرد ضعیفی دارد
 • مجله گردشگری و بلاگ محتوایی برای کاربران وجود ندارد
 • باگ های نرم افزاری به خصوص در اپلیکیشن دیده می شود
 • بخش پرسش های متداول سایت می تواند بهتر از این باشد
 • سایت به صورت تک زبانه طراحی شده است
 • هنگام اتصال به سامانه های بلیط، در برخی موارد مشکلاتی بروز می دهد

 


5- سایت فلایتیو ( Flightio.com )

 

بلیط هواپیما

 

بهمن ماه سال 1394 بود که صنعت گردشگری ایران شاهد جوانه زدن یکی دیگر از سایت های ارائه دهنده خدمات مسافرتی بود. البته یک سالی هم طول کشید تا ایده فلایتیو به خوبی چکش کاری و پخته شود. البته گرایش مردم به سمت فضای مجازی و بستر اینترنت برای انجام برخی از کارهای روزانه خود نیز در شکل گیری این سامانه نقش به سزایی داشت.

به هر حال فلایتیو با اهداف بزرگی پا به عرصه گذاشت تا او نیز سهمی از این بازار بزرگ داشته باشد. فلایتیو فعالیت رسمی خود را با همکاری با آژانس دورپرواز آغاز کرده و تمرکز اصلی خود را روی فروش بلیط هواپیما گذاشته است. به گفته مدیران این سامانه، چشم انداز فلایتیو تبدیل شدن به بزرگترین سایت فروش بلیط در ایران و خاورمیانه است.

البته تیم فلایتیو برای رسیدن به این هدف، با وجود رقبای بزرگ و سرسختی مثل تورکام و علی بابا، راه بسیار مشکلی را پیش رو دارد. در بخشی از این سایت چنین آمده که فلایتیو با همه ایرلاین های داخلی و خارجی قرارداد دارد! و همه پروازها را ارائه می دهد. از دیگر ادعاهای این سایت ارائه ارزان ترین پروازهای چارتری در کشور است که البته سایت های دیگری هم چنین ادعایی را کرده اند.

یکی از نقاط برجسته فلایتیو این است که همانند تورکام یک مجله گردشگری با محتوای قوی و کاربردی دارد، مطالبی راجع به جاذبه های گردشگری، دانشنامه سفر، رویدادها و … که در تب های جداگانه ای دسته بندی شده اند. سیستم جستجوی سایت نیز عملکرد مطلوبی دارد.

همچنین پشتیبانی این مجموعه نیز آماده پاسخگویی به سؤالات و مشکلات شما می باشد. علاوه بر این فلایتیو اپلیکیشن خود را در دو نسخه اندروید و آیفون منتشر کرده تا از این طریق بتواند جامعه مخاطبشان افزایش دهد. آخرین موردی که در بررسی سایت مشاهده کردیم، امکان استرداد آنلاین بلیط سفر بود که البته در اکثر موارد استرداد در بخش سوالات متداول سایت، چنین آمده که در صورت عدم استرداد بلیط باید با کارشناس مربوطه تماس حاصل فرمائید.

مزایای فلایتیو

 • امکان خرید آنلاین بلیط هواپیما به صورت شبانه روزی
 • امکان خرید بلیط از طریق سایت و اپلیکیشن
 • ضمانت ویژه بلیط!
 • کنسل کردن، پیگیری و استرداد بلیط به صورت آنلاین صورت می گیرد
 • رابط کاربری ساده و راحت سایت
 • بخش سؤالات متداول سایت کامل و دسته بندی شده است
 • سیستم جستجو و فیلترینگ قوی سایت

معایب فلایتیو

 • رابط کاربری و تجربه کاربری اپلیکیشن نیازمند بهبود می باشد
 • سایت فقط به زبان فارسی طراحی شده است
 • نداشتن امکان خرید بیمه مسافرتی
 • اطلاعات و جزئیات مربوط به پروازها می تواند بهتر باشد

 


6- سایت الی گشت ( Eligasht.com )

 

بلیط هواپیما

 

الی گشت قبل از اینکه به عنوان یک استارت آپ در حوزه آنلاین شناخته شود، یک آژانس هواپیمایی و مسافرتی در فضای آفلاین است که از سال 1379 فعالیتش را در صنعت گردشگری آغاز کرده و مشغول ارائه خدمات در این حوزه است.

الی گشت نیز با رصد تفاوت ها و جهش های تکنولوژی و فناوری در صنعت گردشگری، توانست به خوبی خود را با آن وفق دهد و با به خدمت گرفتن این تکنولوژی، بستر جدیدی برای ارائه خدمات نوین ایجاد کرد. همکاری نزدیک این آژانس با دیگر آژانس های موجود در سراسر کشور سبب شد تا این سامانه به خوبی رشد کند و روز به روز به کیفیت خدمات خود بیفزاید.

در بررسی کارشناسان ما از این سامانه، به این نتیجه رسیدیم که مجموعه نسبتاً کاملی از اطلاعات مسیرها و پروازها گردآوری شده است. همچنین امکان خرید آنلاین بلیط هواپیما نیز در این سامانه فراهم است. یکی از اقدامات جالب الی گشت این است که با اتصال به سیستم یکپارچه رزرواسیون بلیط و هتل در جهان (GDS) امکان خرید آنلاین را میسر ساخته است.

همچنین بلیط چارتر هواپیما، هتل و تور مسافرتی را به صورت ترکیبی و پکیجی ارائه می دهد. این سامانه نیز همچون سامانه تورکام سیستم جستجو و فیلترینگ پیشرفته ای دارد که می توان با اعمال فیلترهای مختلف بلیط مورد نظر را پیدا کرد. انتخاب سبک دلخواه سفر(تاریخی، سیاحتی، خانوادگی، زیارتی و …)، امکان استرداد و کنسلی بلیط به صورت آنلاین، پشتیبانی 24 ساعته به صورت تلفنی و ارائه خدمات بیمه مسافرتی از دیگر ویژگی های مشابه الی گشت با سایر سایت هاست.

همچنین الی گشت اپلیکیشن خود را در دو نسخه اندروید و آیفون منتشر کرده که البته نیازمند اندکی بازنگری است.

مزایای الی گشت

 • امکان خرید بلیط هواپیمای داخلی و خارجی به صورت شبانه روزی
 • امکان تهیه بلیط از طریق سایت و اپلیکیشن
 • سیستم جستجو و فیلترینگ خوب برای یافتن بلیط مناسب
 • پشتیبانی تمام وقت به صورت تلفنی
 • تضمین قیمت بلیط چارتر هواپیما
 • امکان استرداد و کنسلی آنلاین بلیط هواپیما
 • سایت به دو زبان فارسی و انگلیسی طراحی شده است
 • داشتن امکان خرید بیمه مسافرتی
 • مجله گردشگری خوب با محتوای جذاب

معایب الی گشت

 • پرداخت کمتر به بخش فروش بلیط هواپیما نسبت به دیگر خدمات گردشگری و مسافرتی
 • صرف زمان بیش از حد در برخی موارد برای دریافت پشتیبانی
 • باگ های نرم افزاری موجود در سایت
 • مغایرت اطلاعات سایت در برخی مواقع
 • کندی اپلیکیشن در برخی مواقع و محیط نسبتاً دشوار برای کاربران عادی

 


7- سایت قاصدک 24 ( ghasedak24.com )

 

بلیط هواپیما

 

شرکت “فرش تا عرش کارمانیا” یکی دیگر از شرکت های هواپیمایی است که با ارزیابی بازار مسافرت در ایران، تصمیم به راه اندازی خدمات اینترنتی در زمینه فروش بلیط هواپیما گرفته است. در بررسی های فراوانی که روی سایت انجام دادیم، هیچ گونه تاریخی از آغاز فعالیت این استارت آپ پیدا نکردیم ولی با توجه به شرایطی که دارد می شود حدس زد که جزء کسب و کارهای نو پا در این صنعت می باشد.

زمانی که راجع به این سامانه تحقیق می کردیم، در یکی از صفحات وب یکی از خبرگزاری ها گزارشی از شرکت عرش تا فرش کارمانیا مشاهده کردیم که نوشته بود علاوه بر قاصدک24، سامانه جااینجاس نیز متعلق به این شرکت است. به هرحال فعلاً به بررسی قاصدک24 می پردازیم.

به اذعان مدیران این سایت، اقبال عمومی مردم به مسافرت های هوایی و خرید بلیط هواپیما به صورت آنلاین، ایده راه اندازی این سامانه را در ذهن آنها ایجاد کرد. البته به این نکته هم اشاره کرده اند که تمرکز آنها روی بلیط ارزان قیمت و چارتری است و هدف آنها کاهش هزینه های سفر و اقتصادی کردن مسافرت ها می باشد. ولی اینکه در این راستا موفق بوده اند یا خیر، نیازمند تحقیقات بیشتر است.

از جمله فعالیت هایی که قاصدک 24 انجام داده، قرارداد با شرکت های هواپیمایی و چارترکننده ها است و مدعی است که در هر مسیری می توانید پرواز مورد نیاز خود را جستجو کنید. پرواز به شهرهای داخلی از جمله کیش، مشهد، اهواز، اصفهان، شیراز و… و همچنین شهرهای خارجی مثل نجف، استانبول، دبی، تفلیس و… .

از ویژگی های قاصدک 24 سیستم جستجوی آن می باشد که دارای فیلترهای مختلفی مثل قیمت، نوع بلیط، ساعت پرواز و شرکت هواپیمایی می باشد. این سایت نیز دارای پشتیبانی است و به صورت تمام وقت به سؤالات خریداران پاسخگو است. از نکات مثبت این سامانه همانند تورکام کنسل کردن، پیگیری و استرداد بلیط به صورت آنلاین می باشد و علاوه بر اینها خدمات بیمه مسافرتی نیز ارائه می کند.

قاصدک 24 همچنین به محتوای کاربردی و قابل استفاده برای کاربرانش هم اهمیت داده و بلاگ محتوایی خوبی را آماده کرده است. بخش سؤالات متداول و اپلیکیشن قاصدک 24 در دو نسخه اندروید و آیفون نیز از دیگر ویژگی های خوب این سایت به حساب می آید. اما رابط کاربری و تجربه کاربری سایت و اپلیکیشن حتماً نیازمند تجدید نظر است و ایرادات اساسی در اپلیکیشن آن وجود دارد که نمی توان از آنها چشم پوشی کرد.

مزایای قاصدک 24

 • امکان خرید بلیط هواپیمای داخلی و خارجی به صورت 24 ساعته
 • امکان تهیه بلطی از طریق سایت و اپلیکیشن
 • ارائه قیمت های مناسب
 • امکان خرید خدمات بیمه مسافرتی
 • مجله گردشگری جذاب با مقالات و محتوای خوب
 • ارائه خدمات پشتیبانی تمام وقت
 • سیستم جستجو و فیلترینگ با عملکرد خوب
 • بخش سؤالات متداول خوب و منظم

معایب قاصدک 24

 • محیط سایت نه چندان جذاب و دلپسند سایت و اپلیکیشن
 • بروز مشکلاتی در هنگام خرید بلیط دوطرفه هواپیما
 • بروز مشکلاتی در هنگام انتخاب بلیط مدنظر در سایت و اپلیکیشن
 • تجربه کاربری سایت و اپلیکیشن می تواند بهبود یابد
 • فعالیت متوسط در شبکه های اجتماعی و تعامل ضعیف با کاربران
 • باگ های عجیب نرم افزاری در اپلیکیشن
 • سایت به صورت تک زبانه طراحی شده است

 


8- سایت سفرمی ( Safarme.com )

 

بلیط هواپیما

 

یکی دیگر از سایت هایی که به ارائه خدمات گردشگری و مسافرتی در ایران می پردازد، سایت سفرمی است. سفرمی که خود را یک موتور جستجو برای خرید بلیط هواپیما معرفی کرده، از سال 1394 به طور رسمی فعالیت خود را آغاز کرده ولی به صورت غیر رسمی از سال 1389 به ارائه خدمات آفلاین گردشگری می پرداخت.

این سایت زیرمجموعه هلدینگ طاها پرواز آسمان است و تمرکز اصلی خود را روی فروش آنلاین بلیط هواپیما گذاشته است. البته در حوزه های دیگر خدمات گردشگری هم حضور دارد. این سایت نیز همانند دیگر سایت های موجود در این صنعت، خدمات مشابهی را ارائه می دهد. مثلاً پوشش صد درصدی مسیرهای پروازی، و یا امکان خرید بلیط پروازهای داخلی و خارجی و یا بلیط های سیستمی و چارتری، امکان خرید بیمه مسافرتی و خدماتی از این قبیل.

وقتی وارد سایت سفرمی می شوید، با حجم زیادی از اطلاعات و مطالب در صفحه اول مواجه می شوید، البته این مطالب به صورت بی نظم و به هم ریخته قرار نگرفته اند و دارای دسته بندی هایی هستند. محتوای جذاب و کاربردی نیز یکی از ویژگی های سفرمی به حساب می آید.

یکی از دسته بندی هایی که مشاهده می کنید، مسیر های پرتردد پروازهای داخلی و خارجی است که می تواند در تصمیم گیری به شما کمک کند. همچنین پیشنهاد ارزان ترین بلیط های هواپیما یکی از بخش های خوب سایت می باشد. علاوه بر این، سفرمی جهت صرفه جویی در وقت و سرعت بخشیدن به کارها، همانند تورکام اپلیکیشن خود را در اختیار مردم قرار داده تا بدون محدودیت زمانی و مکانی کارهای سفرشان را انجام دهند.

پیگیری، و لغو کردن خرید به صورت آنلاین نیز از دیگر مزیت های سفرمی است. این سامانه نیز دارای سیستم جستجو و فیلترینگ پیشرفته و همچنین پشتیبانی تمام وقت به صورت تلفنی است که در تمامی روزهای هفته پاسخگو می باشند.

مزایای سفرمی

 • امکان خرید اینترنتی بلیط هواپیما به صورت شبانه روزی
 • امکان خرید بلیط پروازهای داخلی و خارجی
 • پوشش همه پروازهای سیستمی و چارتری
 • ارائه قیمت های مناسب پروازهای چارتری
 • امکان خرید بلیط هواپیما از طریق سایت و اپلیکیشن
 • سیستم جستجو و فیلترینگ خوب و پیشرفته
 • امکان خرید انواع خدمات بیمه مسافرتی
 • مجله گردشگری جذاب و کاربردی برای کاربران
 • پشتیبانی 24ساعته به صورت تلفنی
 • امکان کنسلی و استرداد بلیط به صورت آنلاین

معایب سفرمی

 • رابط کاربری و تجربه کاربری می تواند در نسخه های بعدی بهبود یابد
 • در برخی مواقع اطلاعات موجود در سایت و اپلیکیشن مطابقت ندارد
 • در شبکه های اجتماعی فعالیت جدی و مستمر ندارد
 • در برخی مواقع دریافت پشتیبانی بیش از حد طول می کشد
 • سایت به صورت تک زبانه طراحی شده است
 • نداشتن بخش سؤالات متداول سایت

 


9- سایت سامتیک ( Samtik.com )

 

بلیط هواپیما

 

یکی دیگر از سایت هایی که تیم کارسناسی ما آن را مورد بررسی قرار داده، وبسایت سامتیک است. سامتیک یکی دیگر از سامانه های خرید آنلاین بلیط هواپیما می باشد که خدماتی شابه ارائه می دهد، البته تلاش مجموعه برای داشتن تفاوت با دیگر سایت ها حس می شود ولی آنچنان تفاوت چشمگیری ندارد.

سامتیک زیر نظر شرکت خدمات مسافرت هوایی ساعی تهران فعالیت می کند. شرکت ساعی تهران در سال 1380 شروع به فعالیت کرده و بعد از حدود چهارده سال، یعنی سال 1394 تصمیم به راه اندازی این سامانه اینترنتی گرفته است. تمرکز اصلی سامتیک روی فروش بلیط می باشد ولی از سایر خدمات گردشگری نیز غافل نمانده است.

از جمله خدماتی که سامتیک به مشتریانش ارائه می دهد؛ صدور بلیط پروازهای داخلی و خارجی، ارائه خدمات پروازهای چارتری و … می باشد. از جمله تلاش هایی که سامتیک برای تفاوت داشتن با رقبا انجام داده، نمایش جزئیات بلیط هواپیما می باشد که همه اطلاعات بلیط به صورت یکجا قابل مشاهده است.

در بررسی هایی که روی بخش های مختلف این سایت انجام دادیم، یک نکته را متوجه شدیم و آن اینکه سامتیک تاکید زیادی روی مجوزهایی که از سازمان ها و ارگان های مختلف اخذ کرده، دارد و همین موضوع را ضامن امنیت خرید از این سامانه عنوان کرده، که البته سایر سامانه های کوچک خرید آنلاین و حتی سایت های بزرگ از جمله سایت تورکام نیز از سازمان های مختلف مجوزهای لازم را اخذ کرده اند.

اما پشتیبانی 24 ساعته و تلفنی از ویژگی های مثبت سامتیک می باشد. یکی دیگر از اقداماتی که سامتیک انجام داده، هرچند به صورت محدود، امکان اجاره خودرو و ترانسفر فرودگاهی است، که فقط در چند شهر از ایران وجود دارد. امکان پیگیری و استرداد آنلاین بلیط و همچنین صدور بیمه نامه مسافرتی هم یکی دیگر از خدمات مشابه این سایت است.

یکی از ایرادات سامتیک منتشر نکردن اپلیکیشن همراه است که باعث محدود شدن مشتریان می شود. اهمیت ندادن به بخش محتوایی و بلاگ سایت برای ارائه اطلاعات مفید به کاربران سایت، عدم همکاری با همه ایرلاین ها و شرکت های هواپیمایی، فعال نبودن در شبکه های اجتماعی از جمله دیگر ایرادات و نقدهایی است که به سامتیک وارد است.

مزایای سامتیک

 • امکان خرید بلیط هواپیمای داخلی و خارجی به صورت 24ساعته
 • امکان خرید بلیط فقط از طریق سایت
 • امکان اجاره خودرو و خدمات ترانسفر فرودگاهی در تعدادی محدود از شهرها
 • سیستم جستجو و فیلترینگ قوی و حرفه ای
 • خدمات پشتیبانی خوب به صورت تمام وقت
 • امکان پیگیری و استرداد بلیط هواپیما
 • بخش ارائه پیشنهادهای پرواز چارتری
 • بخش معرفی مسیرهای پردد هوایی داخلی و خارجی
 • نمایش جزئیات کامل بلیط

معایب سامتیک

 • عدم بستن قراداد همکاری با همه ایرلاین ها و شرکت های هواپیمایی
 • نداشتن اپلیکیشن تلفن همراه برای سهولت در کارها
 • نداشتن مجله گردشگری و بخش محتوایی
 • داشتن مشکلاتی در اطلاع رسانی و توضیحات کافی برای مشتریان سایت
 • عدم فعالیت مستمر و کافی در شبکه های مجازی
 • بخش سؤالات متداول سایت می تواند کامل تر باشد
 • سایت فقط به زبان فرسی طراحی شده است

 


10- سایت تی چارتر ( Tcharter.ir )

 

بلیط هواپیما

 

در زمینه خدمات گردشگری سایت های مشابه زیادی وجود دارد که تقریباً خدمات مشابهی را عرضه می کنند ولی یکی از سایت هایی که تفاوت های اساسی با دیگر سایت ها دارد، سایت تی چارتر است. این سایت همانند سایت ویگو یک موتور جستجو است و در واقع فروشنده مستقیم نیست و فقط اطلاعات مربوط به بلیط های چارتری و سیستمی و سایر خدمات گردشگری در ایران و کشورهای مرتبط با ایران را در اختیارتان می گذارد و شما را به فروشندگان اصلی متصل می کند.

این استارتاپ در سال 94 متولد شده است و تمرکز اصلی آن روی بلیط هواپیماست، البته تی چارتر به رزرو هتل و اقامتگاه داخلی و خارجی و همچنین اجاره خودرو در 139 کشور دنیا ورود کرده است. تی چارتر بلیط هواپیما را به در دو دسته بندی ارائه می دهد، اول اینکه شما را به همه فروشندگان بلیط هواپیما متصل می کند.

برای خرید از این فروشندگان، شما شخصاً باید این فروشندگان را بررسی کنید و از درستی کارشان اطمینان حاصل کنید. اما دسته دوم بلیط هواپیما با ضمانت است که تی چارتر اعتبار این فروشندگان را تضمین می کند. این سایت همچنین دارای پشتیبانی است و به صورت های مختلف مثل ربات تلگرامی، پیامک، از طریق ساین و نیز اپلیکیشن موبایل این خدمات را ارائه می کند. البته لازم به ذکر است که چون تی چارتر فروشنده نیست لذا هیچ تخفیفی هم به شما تعلق نمی گیرد.

محیط سایت تی چارتر، محیط ساده ای است و تب های مربوط به خدمات در بالای صفحه مشخص است. بخشی با عنوان مسیرهای پیشنهادی نیز وجود دارد که انتخاب را راحت تر کرده است. همچنین این سایت به چهار زبان زنده دنیا (فارسی، انگلیسی، عربی و ترکی) نوشته شده که از امتیازات این سایت محسوب می شود.

با توجه به نوع خدمات این سایت، امکان پیگیری و یا استرداد بلیط از این سایت وجود ندارد. همچنین خدمات بیمه مسافرتی نیز ارائه نمی شود. هیچ خبری هم از بخش محتوایی و مجله گردشگری در این سایت نیست.

مزایای تی چارتر

 • دارای یک موتور جستجوی پیشرفته در سایت و اپلیکیشن موبایل
 • دسترسی به همه فروشندگان بلیط هواپیمای چارتری و سیستمی
 • نمایش اطلاعات و جزئیات مسیرهای پروازی ویژه
 • داشتن اپلیکیشن موبایل برای سرعت در کارها
 • خدمات پشتیبانی به صورت پیامکی، تلگرامی و آنلاین از سایت و اپ
 • صفحه اصلی بسیار ساده طراحی شده است
 • سایت به چهار زبان فارسی، انگلیسی، عربی و ترکی طراحی شده است
 • امکان اجاره خودرو در 139 کشور دنیا

معایب تی چارتر

 • نداشتن سیستم فیلترینگ هنگام جستجو
 • رابط کاربری و تجربه کاربری سایت و اپلیکیشن می تواند بهبود یابد
 • سایت از نظر محتوایی و همچنین اطلاع رسانی بسیار ضعیف است
 • زمان نسبتاً زیادی هنگام پشتیبانی تلف می شود
 • نداشتن امکان خرید بیمه مسافرتی
 • عدم امکان پیگیری و استرداد بلیط خریداری شده
 • باگ های نرم افزاری در سایت و اپلیکیشن
 • کندی گاه و بیگاه در سایت و اپلیکیشن
 • سوابق فعالیت این سامانه مشخص نیست

 


11- سایت تریپ ( Trip.ir )

 

بلیط هواپیما

 

یکی دیگر از سایت هایی که در حوزه مسافرت و گردشگری مشغول فعالیت است، سایت تریپ می باشد. تریپ، در واقع وب سایت رسمی شرکت گردشگری و مسافرتی نقطه پرواز است. این شرکت در سال 1385 با اخذ مجوزهای لازم، رسماً فعالیت خود را در حوزه آفلاین شروع کرده، اما در سایت خود زمان دقیق افتتاح حوزه آنلاین را ذکر نکرده است.

این سایت نیز همانند دیگر سایت ها به فروش آنلاین بلیط هواپیما و دیگر خدمات گردشگری می پردازد. در بررسی کارشناسی این سایت، خدمت نوین و خلاقانه ای به چشم نخورد. صفحه اصلی این سایت بسیار ساده و خلوت می باشد و از درج اطلاعات زیاد در این صفحه خودداری کرده اند.

گزینه های مربوط به خدمات گردشگری و خرید و رزرو در بالای صفحه قرار داده شده است. خدماتی از قبیل خرید بلیط هواپیما، رزرو هتل، امکان خرید خدمات بیمه مسافرتی و همچنین خدمات مربوط به ترانسفر، گشت شهری و ویزا که هرکدام با قیمت های مختلف و همچنین اطلاعات مربوط به آن عرضه شده است.

این سایت نیز هم پروازهای چارتر و هم پروازهای سیستمی را پوشش می دهد و مطابق معمول جهت جذب حداکثری از واژه هایی نظیر ارزان ترین بلیط هواپیما استفاده کرده است. این سامانه نیز سهولت در انجام امور اپلیکیشن رزرو پرواز تریپ را برای گوشی های هوشمند منتشر کرده است که در دو نسخه اندروید و آیفون قابل استفاده می باشد.

همچنین تریپ از مجله اینترنتی و محتوای جذاب غافل نبود و اطلاعات مفیدی را در اختیار کاربران خود قرار می دهد. در بخشی انتهایی سایت نیز شهرهای مختلف را با عنوان مقصد های پرطرفدار معرفی کرده است. همچنین جهت راحتی کار، بخش سؤالات متداول سایت را نیز در نظر گرفته است. در انتهای سایت نیز چند شماره تلفن جهت تماس و پشتیبانی درج شده است ولی همانند سایت های معتبر روی خدمات پشتیبانی که بسیار مهم و حیاتی است تأکید آنچنانی نکرده است.

عملکرد سیستم جستجو و فیلترینگ سامانه خرید بلیط بد نیست و مرتب سازی های آن بر اساس قیمت، ساعت پرواز، طول پرواز و ایرلاین ها می باشد. آنچه که در بین گزینه های موجود در صفحه اصلی به چشم نمی خورد، امکان پیگیری و استرداد آنلاین بلیط هواپیما است و احتمالاً این امکان در پنل کاربری هر شخص قرار داده شده است یعنی برای کنسل کردن بلیط خود، حتماً باید در این سایت ثبت نام کنید.

مزایای تریپ

 • امکان خرید آنلاین بلیط هواپیما در مسیرهای پروازی داخلی و خارجی
 • امکان خرید بلیط از طریق سایت و اپلیکیشن
 • مجله گردشگری غنی با مطالب جذاب و کابردی
 • داشتن اپلیکیشن رزرو پرواز در دو نسخه اندروید و آیفون
 • امکان خرید خدمات بیمه مسافرتی
 • امکان خرید خدمات ترانسفر و گشت شهری و همچنین خدمات ویزا
 • عملکرد نسبتاً خوب سیستم جستجو و فیلترینگ سایت
 • دارای پشتیبانی 24 ساعته

معایب تریپ

 • رابط کاربری و تجربه کاربری صفحه اصلی می تواند خیلی بهتر شود
 • بخش سؤالات متداول سایت می تواند کامل تر و منظم تر ارائه شود
 • پاپ آپ سایت با تأخیر و کند عمل می کند
 • جزئیات مربوط به پروازها به صورت ناقص نمایش داده می شود
 • عملکرد کند یا اشتباه اپلیکیشن به دلیل وجود باگ های نرم افزاری درآن
 • اطلاع رسانی در سایت و اپلیکیشن می تواند عملکرد بهتری داشته باشد
 • سایت از سرعت متوسطی برخوردار است
 • عدم امکان انتخاب مسیرهای پرتردد به صورت پیش‌فرض
 • سایت فقط به زبان فارسی طراحی شده است
 • عدم حضور فعال و مستمر در شبکه های اجتماعی

 


12- سایت فلای تودی ( Flytoday.ir )

از دیگر سایت هایی که در زمینه فروش آنلاین بلیط هواپیما و خدمات گردشگری فعالیت می کند، سایت فلای تودی است. این سایت زیرمجموعه آژانس آبنوس گشت تهران است. هرچند که سال دقیق راه اندازی سامانه آنلاین فلای تودی ذکر نشده اما آژانس آبنوس گشت تهران از سال 1384 در زمینه خدمات گردشگری مشغول بوده است. و همین تجربه را پشتوانه کار کرده تا در حوزه آنلاین خدمات نوین گردشگری نیز وارد شود و برای این کار زیرساخت های لازم را فراهم آورد.

حوزه فعالیت فلای تودی فقط فروش بلیط آنلاین هواپیما نیست و بخش های دیگر این حوزه را هم شامل می شود. خدماتی که فلای تودی به مشتریانش ارائه می دهد تفاوت چندانی با دیگر رقبای خود ندارد خدمت نوینی در این مجموعه دیده نمی شود. خرید بلیط آنلاین هواپیما در مسیرهای پروازی داخلی و خارجی، پوشش پروازهای سیستمی، مقایسه پروازهای شرکت های مختلف هواپیمایی، ارائه خدمات بیمه مسافرتی و خدماتی از این قبیل.

از دیگر خدمات مشابه این سامانه گردآوری مطالب جذاب در مجله گردشگری و بلاگ محتوایی خود و همچنین ارائه خدمات پشتیبانی 24ساعته است. بررسی ها از این سایت حاکی از آن است که فلای تودی نیز همچون دیگر سایت های نوپا برای جذب حداکثری مشتری، قیمت های ارائه شده برای بلیط پروازهای خارجی را تضمین می کند، که البته اکثر سایت ها این ادعا را دارند.

نکته جالب توجه در این سایت این است که هیچ فعالیتی در خصوص پروازهای چارتر در آن دیده نمی شود و هیچ صحبتی در این باره وجود ندارد، درحالی که بسیاری از افرادی که اهل سفر هستند در ابتدا به دنبال بلیط های چارتری که ارزان تر هم تمام می شود، هستند.

گزینه ای هم در بین گزینه های منوی بالای صفحه دیده می شود که ارائه اطلاعات مفید در خصوص ویزا و هرآنچه مربوط به آن می شود را جمع آوری کرده که می تواند مفید باشد. اما آنچه که در این سایت مغفول مانده، انتشار اپلیکیشن موبایل بود که خیلی در زمان کاربران سایت برای دریافت خدمات صرفه جویی می کند.

مزایای فلای تودی

 • امکان خرید بلیط هواپیمای داخلی و خارجی به صورت شبانه روزی
 • تهیه بلیط هواپیما فقط از طریق سایت
 • پوشش مسیر پروازهای سیستمی
 • ارائه قیمت های مناسب بلیط
 • سیستم جسجوی و فیلترینگ قوی
 • مجله گردشگری خوب با مطالب جذاب
 • امکان خرید بیمه مسافرتی
 • خدمات پشتیبانی تمام وقت

معایب فلای تودی

 • رابط کاربری و تجربه سایت و سامانه رزرو می تواند بهتر شود
 • عدم پوشش پروازهای چارتری
 • نداشتن اپلیکیشن تلفن های هوشمند
 • نداشتن بخش سؤالات متداول سایت
 • سایت فقط به زبان فارسی طراحی شده است

 


13- سایت رسپینا 24 ( Respina24.ir )

 

بلیط هواپیما

 

رسپینا 24 یکی دیگر از سایت های خدمات گردشگری ایران است که خود را قدیمی ترین و معتبرترین سایت معرفی کرده است. این سامانه آنلاین زیرمجموعه شرکت خدمات مسافرت های هوایی سامان سیر رسپینا فعالیت می کند. این شرکت از سال 1389 در مشهد آغاز به کار کرده اما زمان راه اندازی بستر آنلاین رسپینا24 دقیقاً مشخص نیست.

این سایت نیز همانند دیگر رقبای خود خدماتی مثل فروش بلیط آنلاین هواپیما و رزرو هتل چه در داخل و چه در خارج از کشور، فروش تورهای آنلاین، ارائه خدمات بیمه مسافرتی و در نهایت فروش شارژ موبایل دارد که در گزینه های بالای صفحه اصلی کاملاً مشخص هستند.

آنچه که مدیران رسپینا 24 در بخش های مختلف این سایت ذکر کرده اند این است که این سایت جزء کامل ترین، ساده ترین، بروزترین، جامع ترین و صادق ترین سامانه های رزرواسیون حال حاضر می باشد و لذا همین فاکتورها سبب جلب توجه افراد زیادی شده است. البته بیان این نکات طبیعی است و تقریباً همه سامانه ها همین اعتقاد را نسبت به سایت خود دارند.

از دیگر خدماتی که در این سایت وجود دارد پشتیبانی 24ساعته و همچنین امکان پیگیری و استرداد بلیط خریداری شده است. در بالای صفحه اصلی سایت گزینه ای وجود دارد که شما را به سایت قدیمی رسپینا هدایت می کند. با مقایسه سایت قدیم با سایت جدید، پیشرفت و بهبود وضعیت کاملاً مشهود است و مطالب با نظم بیشتر و دسته بندی های بهتری درج شده اند.

سیستم جستجو فیلترینگ سایت هم سرعت و عملکرد بهتری پیدا کرده و شما می توانید جستجوی خود را بر اساس شماره پرواز، زمان پرواز، ایرلاین های موجود و کلاس پروازی مرتب سازی کنید. همچنین قیمت بلیط هواپیما در روزهای آینده و مقایسه آنها نیز بسیار ساده می باشد. همچنین رسپینا اپلیکیشن گوشی های هوشمند خود را منتشر کرده است و در صفحات اجتماعی نیز فعالیت خوبی دارد. اما طبق بررسی های کارشناسان بخش رزرو هتل از بخش خرید بلیط هواپیما ضعیف تر کار شده است.

مزایای رسپینا 24

 • امکان خرید بلیط هواپیما در مسیرهای پروازهای داخلی و خارجی
 • داشتن اپلیکیشن گوشی های هوشمند برای راحتی کارها
 • امکان پیگیری و استرداد بلیط هواپیمای خریداری شده
 • سیستم جستجو عملکرد خوبی دارد
 • فیلترینگ جستجو بر اساس زمان پرواز، قیمت، ایرلاین ها و کلاس پروازی
 • امکان خرید بیمه مسافرتی
 • داشتن مجله گردشگری غنی و ارائه محتوای جذاب و کاربردی
 • ارائه خدمات پشتیبانی 24ساعته

معایب رسپینا 24

 • رابط کاربری و تجربه کاربری سایت و اپلیکیشن می تواند بهتر شود
 • بخش رزرو هتل کمرنگ تر و ضعیف تر از بخش بلیط هواپیما می باشد
 • اپلیکیشن فقط دارای نسخه اندروید می باشد
 • نمایش تصاویر هتل ها بسیار ضعیف می باشد
 • سایت فقط به زبان فارسی طراحی شده است

 


14- سایت ایرپلین تیکت ( Airplaneticket.ir )

 

بلیط هواپیما

 

در خلال بررسی سایت های خرید آنلاین بلیط هواپیما، به مورد خاصی برخوردیم و آن اینکه یکی از این سامانه ها ادعای جالبی کرده است. سامانه ایرپلین تیکت در سایت خود چنین بیان کرده که تا قبل از این سامانه، هیچ سامانه فروش آنلاین بلیط دیگری در ایران وجود نداشته و خود را زمینه ساز رشد تکنولوژی خرید آنلاین بلیط در کشور می داند، البته ما با صحت و سقم این مطلب کاری نداریم.

احتمالاً شما با شرکت مسافرتی عتیق گشت آشنایی دارید چرا که در مطلب مربوط به سامانه مستربلیط آن را معرفی کردیم. ایرپلین تیکت اولین سامانه عتیق گشت محسوب می شود که در سال 1392 راه اندازی شده است. مدیران این سامانه معتقدند که آخرین تکنولوژی های نرم افزاری را در اجرای این سیستم به کار بسته اند و ماحصل آن یک سامانه ساده و یکپارچه شده است که همه کاربران چه حرفه ای و چه عادی، به راحتی می توانند از آن استفاده کنند و فرایند خرید بلیط را انجام دهند.

همچنین در این سایت به خدمات پشتیبانی 24ساعته اشاره کرده و پاسخگویی با کیفیت و هوشمند به هر تماس را جزء امتیازات خود بیان کرده است. البته معمولاً در همه سایت ها از این دست تعاریف زیاد به چشم می خورد. به هر حال خدمات ایرپلین تیکت نیز همانند دیگر سایت ها می باشد و شامل صدور بلیط هواپیما در مسیرهای داخلی و خارجی، پوشش پروازهای سیستمی و چارتری، امکان پیگیری صورت حساب می شود.

این مجموعه نیز به ارائه مطالب جذاب و مجله گردشگری پرداخته است. آنچه در این سایت جلب توجه می کند دو نکته است که در صفحه اصلی به آن اشاره شده است. اول اینکه این سامانه ضمانت اختصاصی پرواز چارتری دارد یعنی در صورت بروز هرگونه مشکل، ایرپلین تا دوبرابر مبلغ اولیه جهت جایگزینی بلیط اختصاص می دهد و دوم بیمه اختصاصی کنسلی پرواز هاست که در صورت کنسل شدن پرواز، شما با این بیمه می توانید سفرتان را انجام دهید.

علاوه بر اینها، این سایت مسیرهای پرتردد را نیز معرفی کرده و همچنین بخشی با عنوان راهنمای خرید آنلاین نیز ایجاد کرده است. که اگر این موارد واقعی باشد امتیاز خوبی برای این سایت محسوب می شوند. ولی این سایت نیز همانند دیگر سایت های نیمه حرفه ای فاقد اپلیکیشن گوشی های هوشمند است و طراحی صفحه اصلی نیز می تواند بهتر از اینها باشد.

مزایای ایرپلین تیکت

 • امکان خرید آنلاین بلیط هواپیما به مقاصد داخلی و خارجی
 •  پروازهای سیستمی و چارتری
 • امکان خرید بلیط هواپیما فقط از طریق سایت
 • امکان پیگیری صورت حساب
 • پشتیبانی 24 ساعته از مشتریان
 • ضمانت پرواز های چارتری و بیمه کنسلی پرواز
 • دارای بخش پرسش های متداول در سایت

معایب ایرپلین تیکت

 • رابط کاربری و تجربه کاربری صفحه اصلی سایت می تواند خیلی بهتر از این طراحی شود
 • نداشتن اپلیکیشن موبایل
 • مجله گردشگری می تواند کامل تر شود
 • سایت فقط به زبان فارسی می باشد

 


15- سایت ای تیک ( Etik.ir )

 

بلیط هواپیما

 

یکی دیگر از سایت های موجود در زمینه خدمات گردشگری، سایت ای تیک است. این سایت یکی از ساده ترین سایت هایی است که در بررسی ها به آن برخوردیم. در قسمت “درباره ما” چنین آمده است که این سامانه رزرواسیون اینترنتی متعلق به شرکت خدمات مسافرتی منظومه پرواز(سهامی خاص) است که در سال 1389 در تبریز تأسیس شده است.

لیست خدماتی که این شرکت ارائه می کند به گفته خود سایت به این شرح است: صدور بلیط هواپیما اعم از داخلی و خارجی، رزرو هتل، ارایه بیمه نامه های مسافرتی، اجرای تورهای زمینی و هوایی، ارایه خدمات ویزا، پیکاپ پاسپورت، اجاره خودرو، فروش بلیط قطار و اتوبوس. اما این همه داستان نیست. در بررسی هایی که روی این سایت انجام دادیم نتایج متفاوتی به دست آمد.

اولاً هیچ گزینه ای مبنی بر فروش بلیط قطار و اتوبوس و یا پیکاپ پاسپورت یافت نشد. از بین گزینه های بالای صفحه نیز تنها بلیط هواپیما، رزرو تور، ویزا و عوارض خروج به درستی کار می کردند و گزینه های رزرو هتل، بیمه مسافرتی و اجاره خودرو جنبه نمایشی دارند.

در صفحه اصلی این سایت، آب و هوای تبریز به صورت دائمی و ثابت نمایش داده می شود و همچنین نرخ ارز کشورهای مختلف به صورت اسلاید قابل مشاهده است. متأسفانه این سایت از ارائه محتوا جذاب و رایگان در مجله گردشگری و بلاگ خود غافل بوده و همچنین خبری از انتشار اپلیکیشن همراه برای راحتی کارها نیست. سیستم جستجو و فیلترینگ این سایت هم از سرعت خوبی برخوردار نیست.

در قسمت “تماس با ما” شماره هایی جهت ارتباط وجود دارد ولی هیچ اشاره ای به ارائه خدمات پشتیبانی نشده است. همچنین امکان پیگیری و استرداد بلیط هم وجود ندارد. پوشش پروازهای چارتری که یکی از مهمترین بخش هایی است که برای مسافران هم اهمیت زیادی دارد، ولی متأسفانه هیچ اشاره ای به این بخش دیده نشد و به احتمال زیاد خدمات پرواز چارتری در این سایت ارائه نمی شود. بخش سؤالات متداول سایت هم که بسیار راهگشا می باشد در این سایت در نظر گرفته نشده است.

مزایای ای تیک

 • صدور بلیط هواپیما به مقاصد داخلی و خارجی
 • امکان خرید تورهای زمینی و هوایی
 • ارائه خدمات ویزا

معایب ای تیک

 • عدم پوشش پروازهای چارتری
 • نبود خدمات پشتیبانی 24 ساعته
 • عدم توجه به بلاگ و مجله گردشگری
 • عدم امکان پیگیری و استرداد آنلاین بلیط خریداری شده
 • سیستم جستجو و فیلترینگ نه چندان سریع و خوب
 • رابط کاربری و تجربه کاربری سایت حتماً نیاز به بهبود دارد
 • نداشتن اپلیکیشن برای گوشی های هوشمند
 • نداشتن بخش سؤالات متداول در سایت
 • نداشتن خدمات بیمه مسافرتی
 • سایت فقط به زبان فارسی طراحی شده است

 


16- سایت پروازیاب ( Parvazyab.com )

 

بلیط هواپیما

 

پروازیاب یکی دیگر از زیرمجموعه های هلدینگ بزرگ گردشگران شهر خورشید است. هرچند که زمان دقیق آغاز به فعالیت این سامانه در سایت ذکر نشده ولی سعی شده تا بهترین خدمات گردشگری و مسافرتی را در اختیار کاربران خود قرار دهد. این سامانه به گفته مدیران آن، جامع ترین سیستم آنلاین رزرو پروازهای داخلی و خارجی، اتوبوس، هتل و تور است.

اولین بار که وارد سایت پروازیاب می شوید، صفحه اصلی منظم با طراحی خوب و اطلاعات طبقه بندی شده می بینید. هر آنچه که برای یک خرید آنلاین بلیط لازم است در گزینه های بالای صفحه گنجانده شده و نیازی به گشتن آنها در محیط سایت نیست. این سایت هم بلیط های سیستمی را پوشش می دهد و هم پرواز های چارتری و آنچه که در این سایت بیان شده حاکی از آن است که قیمت بلیط های چارتری را هم تضمین می کند.

وبلاگ و مجله گردشگری این سایت نیز دارای مطالب خوب و کاربردی است که پروازیاب به آن پرداخته است. در بین گزینه های بالای صفحه، امکان پیگیری و استرداد بلیط هم به چشم می خورد. این سایت نیز خدمات پشتیبانی 24 ساعته ارائه می دهد همچنین اپلیکیشن پروازیاب نیز در نسخه اندروید طراحی و منتشر شده تا هم از طریق وبسایت و هم از طریق موبایل و اپلیکیشن به خدمات آن دسترسی داشته باشید.

از قسمت هایی که اخیراً به سایت اضافه شده، بخش تور و همچنین اطلاعات پرواز است که اطلاعات مربوط به همه پروازها در همه فرودگاه های کشور را به صورت یکجا نمایش می دهد. سیستم جستجوی بلیط و فیلترینگ سایت نیز عملکرد خوبی دارد و بر اساس فیلدهای مختلفی از جمله زمان پرواز، قیمت بلیط، نوع پرواز، کلاس پرواز، شماره پرواز و ایرلاین ها، نتایج را نمایش می دهد.

در بخش های مختلف سایت اطلاعات و خدمات متنوعی درج شده است، مثلاً قیمت بلیط هواپیما از کلانشهرها به سایر شهرستان ها، یا مقالات منتخب از وبلاگ سایت و برترین مقاصد گردشگری داخلی و خارجی را معرفی می کند. نکته جالبی که وجود دارد این است که سایت به چهار زبان فارسی، عربی، انگلیسی و روسی نوشته شده و همچنین نرخ بلیط ها به دو صورت ریالی و دلاری قابل نمایش می باشند. در بخش سؤالات متداول سایت، با وجود دسته بندی های منظم، هیچ سؤالی درج نشده و صفحه خالی می باشد.

مزایای پروازیاب

 • امکان خرید آنلاین بلیط هواپیما به مقاصد داخلی و خارجی
 • پوشش پروازهای سیستمی و چارتری
 • خرید بلیط از دو طریق سایت و اپلیکیشن موبایل
 • امکان پیگیری و استرداد بلیط خریداری شده
 • ارائه خدمات پشتیبانی 24ساعته در 7 روز هفته
 • سایت به چهار زبان فارسی، عربی، انگلیسی و روسی طراحی شده است
 • سیستم جستجو و فیلترینگ سریع و پیشرفته
 • دارای راهنمای خرید بلیط آنلاین هواپیما
 • مجله گردشگری و وبلاگ اینترنتی با مطالب خوب و کاربردی

معایب پروازیاب

 • اپلیکیشن فقط در نسخه اندروید منتشر شده
 • طراحی سایت در زبان روسی مشکلات فنی و نرم افزاری دارد

 


17- سایت سیمرغ 24 ( Simorgh24.com )

 

بلیط هواپیما

 

یکی دیگر از ده ها سایت گردشگری موجود در ایران، سایت سیمرغ24 است که در زمینه خدمات گردشگری و مسافرتی به ارائه خدمات می پردازد. این سامانه آنلاین خرید، زیر نظر یکی از مجموعه های ارائه دهنده خدمات مسافرتی و جهانگردی به نام تکتازان پرواز عرش است که از سال 1389 با اخذ مجوزها و مدارک لازم از مراجع مربوطه، خط مشی خود را بر سه اصل اساسی اخلاق حرفه ای، مشتری مداری و قيمت رقابتی بنا نهاده است.

با گسترش شبکه های آنلاین در حوزه گردشگری، این سامانه خرید اینترنتی را راه اندازی کردند. سایت سیمرغ 24 نیز همانند دیگر سایت های رقیب، خدمات مختلفی از جمله بلیط آنلاین هواپیما، برگزاری تورهای مختلف داخلی و خارجی، خدمات ویزا و خدماتی از این قبیل ارائه می دهند اما تمرکز اصلی خود را روی فروش بلیط هواپیما و قطار گذاشته است.

همچنین سیمرغ 24 همکاری خوبی با چارترکننده های معتبر دارد و هم پروازهای چارتری و هم پروازهای سیستمی را هم پوشش می دهد. مطابق آنچه که در بخش “درباره ما” این سایت آمده، سیمرغ 24 علاوه بر صدور بلیط، خدمات رزرواسیون هتل در سرتاسر دنیا را هم پوشش می دهد ولی هرچقدر در این سایت جستجو کردیم گزینه مربوط به این خدمات را پیدا نکردیم.

همچنین هنگام انتخاب گزینه تورهای مسافرتی، شما به صفحه ای هدایت می شوید که مربوط به خود سایت تکتازان پرواز عرش می باشد. سیستم جستجو و فیلترینگ سایت نیز عملکرد خوبی دارد و شما می توانید با انتخاب فیلدهای مختلف به سرعت بلیط مدنظر خود را پیدا کنید. اپلیکیشن گوشی هوشمند و بیمه مسافرتی نیز از دیگر خدمات سامانه سیمرغ است که می توان به آن اشاره کرد.

مزایای سیمرغ 24

 • امکان خرید بلیط هواپیما به مقاصد داخلی و خارجی
 • پوشش پروازهای سیستمی و چارتری پروازهای داخلی
 • امکان خرید بلیط از طریق سایت و اپلیکیشن
 • اجرای تورهای داخلی و خارجی
 • خدمات اخذ ویزا و روادید
 • خدمات پشتیبانی 24ساعته
 • امکان پیگیری و استرداد بلیط هواپیما
 • دسته بندی منظم مطالب با موضوعات مختلف
 • بخش پیشنهادات ویژه

معایب سیمرغ 24

 • اپلیکیشن سیمرغ24 فقط در نسخه اندروید منتشر شده
 • نداشتن بخش سؤالات متداول در سایت
 • سایت فقط به زبان فارسی طراحی شده است
 • بخش بلاگ و مجله گردشگری سایت کم محتوا است و می تواند کامل تر شود

 


18- سایت دور و نزدیک ( Dooronazdik.com )

 

بلیط هواپیما

 

در ادامه بررسی هایمان به یکی دیگر از سایت های فعال در حوزه گردشگری برخوردیم. سامانه آنلاین دور و نزدیک تحت نظر آژانس هواپیمایی ستاره ونک فعالیت می کند که همانند دیگر سامانه های انگیزه خود برای ایجاد چنین سایتی را، توسعه فناوری و تکنولوژی در حوزه گردشگری و رنج بردن مردم از نبود یک سامانه آنلاین برای دریافت خدمات عنوان کرده اند.

این سایت هیچ اطلاعاتی از سوابق فعالیت خود مثل تاریخ راه اندازی این استارت آپ در سایت خود درج نکرده است. هنگام بررسی سایت به چند جمله برخوردیم که ذکر آنها خالی از لطف نیست. شاید این جملات دلیل انتخاب اسم این سامانه را روشن کند. اولین جمله این است: “هر چند سفر ممکن است امری بعید به نظر آید اما ما آن را برای شما بسیار نزدیک ساخته ایم” و یا “دور و نزدیکش مهم نیست! خرید بلیط هواپیما به همین سادگی”.

به هر حال، از این مباحث که بگذریم، می رسیم به خدماتی که این سامانه در اختیار کاربران خو قرار می دهد. دور و نزدیک نیز خدمت جدید و نوینی ارائه نکرده و همانند دیگر سایت ها خدمات مشابهی چون خرید بلیط آنلاین هواپیما، پوشش پروازهای داخلی و خارجی، رزرو هتل های داخلی و خارجی، بلیط قطار را عرضه می کند.

در بخشی از صفحه اصلی مطلبی درباره قلک اعتبارات دور و نزدیک به چشم می خورد و منظور از قلک اعتبار این است که با جمع آوری اعتبار می توان در هزینه ها صرفه جویی کرد. در توضیحات این بخش چنین آمده که با معرفی دور و نزدیک به دوستان می توانید اعتبار جمع کنید و یا با هر سفر خارجی می توانید اعتبار جمع کنید و البته اعتبار قلک شما فقط 6 ماه است، یعنی اگر هر شش ماه یک بار از این سامانه خرید نکنید اعتبارهای شما سوخت می شود.

احتمالاً مدیران دور و نزدیک این مزیت را برای قشر خاصی از مخاطبان خود طراحی کرده اند. این سامانه علاوه بر قلک، مجله گردشگری و وبلاگ محتوایی نیز دارد که مطالب مربوط به حوزه گردشگری را در اختیار کاربران قرار می دهد. از دیگر خدمات دور و نزدیک، امکان خرید بیمه مسافرتی است.

در پایین صفحه نیز شماره تلفنی جهت پشتیبانی درج شده است. همچنین دور و نزدیک اپلیکیشن موبایل خود را در نسخه آیفون طراحی و منتشر کرده است که از مزیت های این سامانه به شمار می آید. ولی آنچه که در این سایت مشاهده نشد یکی پوشش پروازهای چارتری و دیگری امکان پیگیری و استرداد آنلاین بلیط هواپیماست که احتمالاً در آینده این امکان را هم فراهم کنند.

مزایای دور و نزدیک

 • امکان خرید اینترنتی بلیط هواپیما در مسیرهای داخلی و خارجی
 • امکان تهیه بلیط هواپیما از وبسایت و اپلیکیشن
 • امکان خرید بیمه مسافرتی
 • داشتن وبلاگ و مجله گردشگری و ارائه مطالب مفید به کاربران
 • قلک پس انداز اعتبارات 6 ماهه دور و نزدیک
 • داشتن خدمات پشتیبانی به صورت تلفنی

معایب دور و نزدیک

 • رابط کاربری و تجربه کاربری سایت می تواند بهتر از این طراحی شود
 • عدم پوشش پروازهای چارتر
 • سیستم فیلترینگ سایت عملکرد ضعیفی دارد
 • اپلیکیشن نسخه اندروید ندارد
 • سایت فقط به زبان فارسی طراحی شده است
 • بخش سؤالات متداول سایت می تواند کامل تر شود

 


19- سایت دلتابان ( Deltaban.com )

 

بلیط هواپیما

 

امروزه گسترش اینترنت و نفوذ آن در لایه های زندگی انسان به قدری گسترش یافته که بدون همراستا شدن با این بستر قدرتمند نمی توان پیشرفت های کلان را مشاهده کرد و حتی تجربه چندین ساله هم نمی تواند در مقابل پتانسیل عظیم حوزه آنلاین مقاومت کند و ناگزیر سر تسلیم فرود می آورد. دلتابان یکی از همین شرکت های مسافرتی و گردشگری قدیمی است که از سال 1375 فعالیت خود را آغاز کرده است.

اما زمان دقیق راه اندازی سیستم آنلاین دلتابان دقیقاً مشخص نیست. ولی به هرحال حتی با وجود تجربه بیش از 20 ساله در حوزه گردشگری، این شرکت برای ادامه حیات، سیستم آنلاین خود را راه اندازی کرده است. خدمات دلتابان نیز به مانند دیگر سامانه های آنلاین خدمات مشابهی است و دستاورد جدیدی در این حوزه نداشته است.

امکان خرید بلیط هواپیمای داخلی و خارجی، پوشش پروازهای سیستمی و چارتری، رزرو هتل، تورهای مسافرتی، خدمات CIP و امکان خرید بیمه مسافرتی از جمله این خدمات است. دلتابان جهت راحتی کاربران خود راهنمای خرید آنلاین بلیط هواپیما را در بخشی از سایت گنجانده است. همچنین دلتابان اپلیکیشن موبایل خود را هم در دو نسخه اندروید و IOS راه اندازی کرده است.

این سامانه در صفحه اصلی خود بخش بندی های متفاوتی دارد و در هر یک به موضوعات خاصی پرداخته است. مثلاً در بخشی به معرفی بلیط های ارزان قیمت پرداخته، در بخشی دیگر تورهای لاکچری را معرفی کرده و حتی به مقاصد پربازدید گردشگری را هم پرداخته است.

دلتابان از انتشار محتوای جذاب در مجله گردشگری خود نیز غافل نبوده است. امکان پیگیری و استرداد بلیط خریداری شده، خدمات ویزا، پرداخت عوارض خروج از کشور و بخش سؤالات متداول سایت نیز از دیگر خدمات دلتابان می باشد که می توان به آنها اشاره کرد.

مزایای دلتابان

 • صدور آنلاین بلیط هواپیما به مقاصد داخلی و خارجی
 • پوشش پروازهای سیستمی و چارتری
 • امکان خرید بلیط هواپیما از طریق سایت و اپلیکیشن
 • امکان پیگیری و استرداد بلیط هواپیما
 • امکان خرید بیمه مسافرتی
 • امکان پرداخت عوارض خروج از کشور
 • پشتیبانی از خدمات بلیط هواپیمای داخلی و خارجی
 • داشتن اپلیکیشن در دو نسخه اندروید و آیفون
 • سایت به دو زبان فارسی و انگلیسی طراحی شده است
 • بخش سؤالات متداول خوب

معایب دلتابان

 • رابط کاربری سایت مخصوصاً سیستم خرید بلیط هواپیما می تواند بهتر شود

 


20- سایت سفیران ( safiranairtour.com )

 

بلیط هواپیما

 

آخرین سایتی که در این نوشته آن را بررسی خواهیم کرد، سایت سفیران است. “سفیران انتخاب حرفه ای هاست.” این جمله ای است که بعد از بیان سرگذشت طولانی و پر پیچ و خم این مجموعه، به عنوان شعار انتخاب کرده اند. به گفته مدیران این سایت، در سال 1375 دفتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی سفیران ایر تور فعالیت خود را آغاز نمود و با خوش نامی و حضور فعال در این عرصه مشغول به خدمت رسانی کرد.

این روند ادامه پیدا کرد تا اینکه در سال 95 این مجموعه با نام جدید شرکت خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی سفیران گردشگری نور و البته با حفظ نام و برند قبلی، پا به عرصه آنلاین حوزه گردشگری ایران نهاد. هرچند که نام شرکت نیز اهمیت دارد ولی آنچه از همه مهم تر است، نوع خدمات و کیفیت آنهاست.

در بررسی این سامانه متوجه این موضوع شدیم که سفیران نیز همانند دیگران، خدمات مشابهی ارائه کرده و خدمت نوآورانه و ابتکاری ندارد. در این سایت امکان خرید بلیط آنلاین هواپیمای داخلی و خارجی، تورهای ایران گردی و جهانگردی و رزرو هتل خارجی وجود دارد که همه اینها با گزینه هایی در بالای صفحه در دسترس می باشد.

آنچه که در بررسی سیستم خرید و رزرو این سامانه مشاهده کردیم، سیستم جستجوی سایت به ویژه در یافتن تورهای خارجی و هتل های خارجی عملکرد بسیار ضعیفی داشت و مدت زمان زیادی را صرف یافتن موارد انتخاب شده را می کرد. فیلترهای درج شده هم آنچنان واضح و آشکار نبودند و کاربران عادی در استفاده از آنها با مشکل روبرو می شوند.

از خدمات دیگر این سایت امکان پیگیری و استرداد بلیط و همچنین خدمات ویزا و خدمات تشریفات فرودگاهی است. البته شماره تلفن هایی هم جهت پشتیبانی در پایین سایت درج شده است. بخش محتوایی سایت بسیار ضعیف کار شده و همچنین اثری هم از اپلیکیشن در سایت مشاهده نکردیم.

مزایای سفیران

 • امکان خرید بلیط هواپیما در مسیرهای داخلی و خارجی
 • پوشش پروازهای سیستمی و چارتری
 • پشتیبانی به صورت تلفنی و ایمیلی
 • امکان پیگیری و استرداد بلیط خریداری شده
 • برگزاری مستقیم تورهای داخلی و خارجی

معایب سفیران

 • رابط کاربری و تجربه کاربری سایت حتماً نیاز به بهبود دارد
 • نداشتن اپلیکیشن گوشی های هوشمند
 • مجله گردشگری بسیار ضعیف
 • عملکرد ضعیف سیستم جستجو و فیلترینگ به ویژه در تورها و هتل های خارجی
 • سایت فقط به زبان فارسی طراحی شده است
 • نداشتن خدمات بیمه مسافرتی
 • نداشتن بخش سؤالات متداول در سایت
 • نداشتن بخش پیشنهادات ویژه

 


کلام آخر

ما در این مقاله تمام تلاش خود را کردیم تا 20 سایت برتر خرید بلیط هواپیما را با نگاهی کارشناسانه و واقعی به شما معرفی کنیم تا علاوه بر آشنایی شما با این سامانه ها، کمک کنیم تا بهترین تصمیم گیری را برای خرید بلیط هواپیما در سفرهایتان داشته باشید.

 


لطفا شما هم تجربه خود را در استفاده از این سامانه های معرفی شده در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

رزرو هتل
دسته بندی ها: بررسی

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. کوتن
  2:46 2019/11/15

  تو این زمینه بهترین هستین
  لذت بردم
  سایتتون هم خیلی زیباست

 2. علیپور
  3:23 2019/12/23

  ممنون از شما واقعا همونی بود که می خواستم،کامل و بدون نقص