سی و سه پل

مدت زمان مطالعه مطلب: 3 دقیقه

سی و سه پل

بی شک یکی از شاهکارهای بی نظیر دوره صفوی به اعتراف جهانگردان داخلی و خارجی سی و سه پل می باشد.به همین خاطر این پل مشهورترین پل ایران محسوب می شود.

در این نوشته کوتاه سری به سی و سه پل خواهیم زد، با ما همراه باشید.

سی و سه پل به دستور شاه عباس اول و با نظارت و اهتمام سپهسالار معروف او الله وردی خان در سال 1005 ه.ق. با 300 متر طول و 14 متر عرض بر روی زاینده رود ساخته شد. سی و سه پل طولانی ترین پل زاینده رود می باشد. و نکته جالب توجه آن این است که سطح آن به یک میزان است یعنی دو طرف آن از وسطش بالاتر یا پست تر نیست.

این پل نام های دیگری نیز دارد. مثل پل الله وردی خان که نام سازنده آن را بر روی پل گذاشته اند یا پل چهل چشمه به خاطر اینکه این پل در ابتدا چهل گذرگاه آب داشت که بعدها هفت تای آنها مسدود شد و به سی و سه پل معروف گردید. و نام های دیگری نظیر پل شاه عباسی، پل جلفا و پل زاینده رود.

سی و سه پل

سی و سه پل برای تردد مردم به شهر جلفا ساخته شد که خیابان چهار باغ کهنه عباسی را به خیابان چهار باغ بالا و باغ جریب و عباس آباد متصل می کند. در دو طرف این پل معبر باریکی در طول پل تعبیه شده که دارای سقف می باشد. همچنین یک پیاده رو در بالا و یک پیاده رو در پایین دارد که گذرگاه پایین با فاصله کمی از بستر رودخانه قرار دارد.

قسمت های پایینی پل از سنگ و آهک ساخته شده و قسمت های بالایی پل نیز با آجر و گچ تکمیل شده است. این پل در طول سالیان دراز با هیبت اولیه خود تفاوت زیادی نکرده. در دو طرف معبر اصلی غرفه ها و ایوانچه هایی تعبیه شده که جایی برای نشستن مردم بودند و هنوز هم این غرفه ها وجود دارند.

سی و سه پل

در دوره صفویه ارامنه اصفهان جشن های آبریزان و خاج شویان را در کنار این پل برگزار می کردند. آنگونه که مورخان و سیاحان خارجی نوشته اند شاه عباس اول در هرحال در جشن آبریزان شرکت می کرد. در کتاب زندگانی شاه عباس اول آمده که جشن نوروز تا هفت شبانه روز ادامه می یافت و این پل به شکل باشکوهی آزین بندی و چراغانی می شد و به دستور شاه بر سر پل گلریزان می کردند.

پیشنهاد مطالعه برای شما:   حمام وکیل | گرمابه تاریخی با کاشی کاری و نقش و نگارهای بینظیر

سیاحان خارجی زیادی در وصف پل الله وردی خان زبان به تمجید گشوده اند، از جمله سر پرسی سایکس انگلیسی که این پل را از پل های ممتاز دنیا یاد کرده، شاردن فرانسوی آن را شاهکار معماری و شگفت آفرین خوانده و دن گارسیا آن را در زمره بهترین آثار معماری ایران نامیده است و به قول لرد کرزن:« انسان هیچ انتظاری ندارد برای دیدن آنچه که روی هم رفته می توان آن را باشکوه ترین پل دنیا نامید، ناچار از مسافرت به ایران باشد.»

و در انتها اگر تمایل به دیدن پل های تاریخی زاینده رود دارید علاوه بر سی و سه پل، می توانید از پل خواجو، پل مارنان، پل جویی و پل شهرستان نیز دیدن کنید.

نشانی:

بلوار کاوه، خیابان چهارباغ بالا، سی و سه پل

بلوار هزار جریب، خیابان چهارباغ پایین، سی و سه پل

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *