مسجد شیخ لطف الله

مدت زمان مطالعه مطلب: 2 دقیقه

شیخ لطف الله

مسجد شیخ لطف الله

مسجد شیخ لطف‌الله در شهر در قرن یازدهم ساخته شده است .

این مسجد به دستور شاه عباس اول در دوره صفویه بنا گردید، ساخت این مسجد 18 سال طول کشیده است. سردر این مسجد تا سال 1011 ساخته شده است . در این سردر کتیبه ای به خط ثلث علیرضا عباسی نوشته شده است. معمار و بنای مسجد، استاد محمد رضا اصفهانی بوده است که نام او در داخل محراب مسجد در دو لوحهُ کوچک آورده شده است. این‌ مسجد از لحاظ‌ زیبایى‌ نقوش‌ و اسلیمى‌ هاى‌ به‌ کار رفته‌ در آن‌ بى‌نظیر به‌ شمار مى‌آید.

شیخ لطف الله

شخص شیخ لطف الله از علمای بزرگ شیعه از مردم میس و از قراء جبل عامل؛ لبنان امروزی بوده است که به دعوت شاه عباس اول، را محل اقامت خود قرار داد. به پاس حضور این عالم در شهر مسجدی برای تدریس و نمازگزاری وی اختصاص داده شد و وجه تسمیهُ مسجد به نام شیخ لطف‌الله به همین جهت است. شیخ لطف الله 6 سال قبل از در گذشت شاه عباس اول دار فانی را وداع گفت.

پیشنهاد مطالعه برای شما:   پل ورسک

شیخ لطف الله

مسجد شیخ لطف الله خان از مساجد بسیار زیبای اصفهان می باشد گنبد این مسجدهم از نمای بیرونی هم از درون کاشى‌‌کارى‌هاى‌ زیبا پوشیده‌ شده و همچنین بر روی آن آیات قرآن نوشته شده است. در بالای این گنبد منفذی برای روشنایی و تهویه تعبیه شده است. گنبد به‌ نقوش‌ اسلیمى‌ بسیار ظریفى‌ تزیین‌ شده‌ که‌ در قشر خارجى‌ به‌ یک‌ ستاره‌ هشت‌گوش‌ ساخته‌ شده‌ از کاشى‌هاى‌ معرق‌ رنگارنگ‌ منتهى‌ مى‌شود.

در بالاترین نقطه گنبد قسمت کلاهک مانندی وجود دارد که‌ با کره‌هایى‌ منظم‌ تزیین‌ شده است‌، محراب‌ از یک‌ طاق‌ دندانه‌ دار تشکیل‌ شده که‌ بر فراز آن‌ نقوش‌ ظریف‌ اسلیمى‌ نقش‌ بسته است‌.

پیشنهاد مطالعه برای شما:   معبد آناهیتا

برای اولین بار برای مرمت و بازسازی سردر و گنبد این مسجد در سال‌ 1307  اقدام شد.حتی کتیبه نصب شده در سردر نیز نمایانگر این تغییرات است . در قسمت ورودی مسجد شیخ لطف الله خان یک حوض‌ 8 ضلعی وجود دشته که در سال‌های‌ 1316 تا 1318 حذف شده است. مسجد شیخ لطف الله خان یکی از محراب های خارق العاده جهان اسلام را دارد که از لحاظ معماری و زیبایی بسیار مشهود می باشد.این محراب با کاشی‌کارى معرق و مقرنس‌هاى بسیار دلپذیر تزیین شده است. درون محراب دو لوح وجود دارد. در اطراف محراب کتیبه‏هایى به خط علیرضا عباسى و خطاط دیگرى که باقر نام داشته است، دیده مى‏شود.

نشانی: مسجد شیخ لطف الله در ضلع شرقی میدان نقش جهان و مقابل عمارت عالی ‌قاپو و در همسایگی مسجد امام اصفهان واقع شده ‌است.


 

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *