تبریز | شهر اولین ها

مدت زمان مطالعه مطلب: 8 دقیقه

تبریز

تبریز

امروز قصد داریم شما را با سومین شهر ایران از نظر وسعت و چهارمین شهر ایران از نظر جمعیت، بیشتر آشنا کنیم، تا اگر قصد سفر به این شهر زیبا را داشتید، حداکثر لذت را از نقاط دیدنی و جاذبه های توریستی آن ببرید. با تورکام همراه باشید.

شهر که به شهر “اولین ها” مشهور است، اولین پایتخت ایران در دوره صفویان بود. این شهر، مرکز استان است. یازدهمین استان بزرگ کشور و امن ترین استان از نظر جرایم و نیز اولین استان از لحاظ صادرات محصولات غیر نفتی در کشور است. شهر تبریز از دیرباز یکی از شهرهای مهم و تأثیر گذار در مسائل مختلف کشور بوده و هست، و همواره قهرمان های بزرگ و عالمان والاقدری از این دیار به پاخاسته اند. در عین حال مردمانی بسیار مهربان، صمیمی و مهمان نواز دارد؛ و هر کسی که به این خطه از کشورمان سفر کرده، بی شک بهترین خاطرات را در این شهر برای خودش به یادگار برده است، چرا که آب و هوای دلپذیر، آثار تاریخی زیبا، آبشارهای متعدد، محیط های دنج و بکر، جنگل های انبوه و بسیاری از ویژگی های دیگر، این شهر و این استان را به مقصدی بی نظیر برای سفر تبدیل کرده است.

در ادامه به معرفی برخی از این جاذبه ها می پردازیم.

ائل گلی 

شاید از هر شهروند تبریزی درباره یک مکان تفریحی برای گردش سوال کنید بلااستثنا همه آنها ابتدا پارک ائل گلی را به شما پیشنهاد می دهند. ما نیز درآغاز این راهنمای سفر، پارک ائل گلی را به شما پیشنهاد می دهیم. ائل گلی با قدمتی طولانی، یکی از مکان های محبوب تبریزی ها و مسافران تبریز است. این پارک تاریخی به دوره آق قویونلوها برمی گردد ولی تغییرات اساسی آن در زمان قاجار و به دست قهرمان میرزا پسر هشتم عباس میرزا نایب السلطنه صورت گرفته است.

این پارک زیبا دارای یک دریاچه در وسط آن است که آب آن از انشعاب رود لیقوان تأمین می شود. در این دریاچه که عمیق ترین قسمت آن تا 12 متر هم می رسد، امکان قایق سواری نیز وجود دارد. اطراف این دریاچه توسط درختان بلند و بعضاً کهنسال احاطه شده است. در وسط دریاچه یک عمارت دو طبقه زیبا به چشم می خورد که امروزه به عنوان تالار غذاخوری و رستوران استفاده می شود. این عمارت توسط یک خیابان به ضلع جنوبی پارک متصل می شود.

علاوه بر درختان سرسبز پارک، گلکاری های آن نیز جلوه خاصی به پارک داده اند که می توانید عکس های زیبایی از خود به ثبت برسانید. همچنین امکانات دیگری نظیر شهربازی و ایترنت بی سیم در این مجموعه در نظر گرفته شده است. اگر هم قصد ماندن داشته باشید می توانید از هتل های اطراف پارک بهره مند شوید. هتل پارس ائل گلی یکی از بهترین هتل های اطراف پارک و تبریز است که دارای 17 طبقه و همچنین رستوران گردان می باشد.

پیشنهاد مطالعه برای شما:   تهران | شهر ۷۲ ملت

تبریز

برج ساعت و کاخ شهرداری

در مرکزی ترین نقطه شهر ، میدان شهرداری (ساعت) قرار دارد که مردم به این میدان “ساحات قاباغی” به معنی “جلوی ساعت” می گویند چرا که در مقابل این میدان کاخ شهرداری تبریز قرار گرفته و روی برج 30 متری عمارت یک ساعت تعبیه شده که هر 15 دقیقه زنگ آن به صدا درمی آید. این کاخ یکی از زیباترین و مستحکم ترین بناهای تبریز است که در سال 1314 ه.ش. در مدت 4 سال در زمان رضا میر پنج (رضاشاه) ساخته شده است و اولین شخصی که در این ساختمان به عنوان رئیس شهرداری مشغول فعالیت شد، حاج ارفع الملک جلیلی بود.
این ساختمان از ابتدا، عمارت شهرداری تبریز بوده و هم اکنون نیز به عنوان شهرداری مرکزی تبریز مورد استفاده قرار می گیرد. این کاخ زیر نظر مهندسان آلمانی و به سبک ساختمان های آلمان قبل از جنگ جهانی، به شکل یک عقاب در حال پرواز ساخته شده است، نمای خارجی آن نیز با سنگ تراشیده شده پوشانده شده است.

تبریز

خانه مشروطه

یکی از مهم ترین بناها و خانه های این شهر، خانه حاج مهدی کوزه کنانی است که در زمان مشروطیت، محل اصلی تجمع سران مشروطه جهت برنامه ریزی نهضت بود. این خانه دو طبقه، با 1300 مترمربع وسعت، در سال 1247 ه.ش. با معماری رایج آن دوره و مشخصه های آن نظیر نورگیر، درهای منبت کاری شده، پنجره های ارسی، کلاه فرنگی و … ساخته شده است. در این خانه شخصیت هایی مثل ستارخان و باقرخان، حاجی میرزا آقا فرشی و بسیاری از افراد مهم به فعالیت های سیاسی و مدیریت اوضاع می پرداختند.
این خانه در سال 1367 ه.ش. توسط سازمان میراث فرهنگی خریداری و پس از تعمیرات و بازسازی، در سال 1375 ه.ش. به عنوان موزه مشروطه در معرض دید عموم قرار گرفت. این موزه در خیابان شهید مطهری واقع در غرب بازار تبریز قرار دارد.

پیشنهاد مطالعه برای شما:   شیراز

تبریز

مسجد کبود

“گوی مسجد” نام مسجد زیبای کبود تبریز، به زبان آذری است که یکی از زیباترین بناهای تاریخی به جا مانده این شهر می باشد. این مسجد به علت رنگ لاجوردی کاشی های آن به این نام خوانده می شود، البته این مسجد به نام های دیگری مثل مسجد شاه جهان یا مسجد مظفریه نیز مشهور است. این مسجد در سال 870 ه.ق. و به دستور ابوالمظفر جهانشاه پسر قره یوسف، یکی از حاکمان قراقویونلوها ساخته شد. این مسجد نیز در زلزله 1193 ه.ق. آسیب شدیدی دید و دیوارها، سقف و مناره های آن به کلی خراب شد.
بنا به اسناد باقی مانده از گردشگران قدیمی، این مجموعه، علاوه بر مسجد، دارای مدرسه، خانقاه، کتابخانه و … بود که امروزه ازبین رفته اند. این مسجد دو شبستان و دو مناره بلند داشت و یک ایوان، که به نقل از چلبی جهانگرد معروف، بلندتر از طاق کسری بود.

 

تبریز

موزه آذربایجان

پس از بازدید از مسجد زیبای کبود، پیشنهاد می کنم از موزه آذربایجان، دومین موزه باستان شناسی ایران که از مهم ترین موزه های ایران نیز محسوب می شود، دیدن کنید. این موزه در نزدیکی مسجد کبود قرار دارد. نقشه ساختمان این موزه توسط آندره گدار، سیّاح و ایران شناس فرانسوی ریخته و با همکاری اسماعیل دیباج ساخته شد و در سال 1341 ه.ش. رسماً افتتاح گردید. موزه آذربایجان دارای سه طبقه است که در هریک، آثار مختلف از دوره ها و زمان های متفاوت به نمایش گذاشته شده، که از قدیمی ترین آثار آن می توان مجموعه سفال های تپه اسماعیل آباد مربوط به هزاره پنجم قبل از میلاد اشاره کرد.
در سالن سکه ها و مهرهای ایرانی نیز قدیمی ترین سکه های ایرانی ضرب شده، به نمایش گذاشته شده است. همچنین اشیاء عتیقه از دوره های هخامنشی، ساسانی و اشکانی و همچنین هزاره های قبل از میلاد نیز وجود دارد. در طبقه زیرزمین این موزه مجسمه های نفیسی از مجسمه ساز مشهور تبریزی، آقای احد حسینی، در معرض نمایش است که بیشتر با موضوع سرگذشت انسان و خلق و خوی او، به ویژه در قرن 20 کار شده اند. در طبقه اول نیز می توان به ظروف سفالی مربوط به دوره ایلخانی و دیگر اشیاء به جا مانده اشاره کرد.

تبریز

مقبره عون بن علی (تفرجگاه عینالی)

یکی از زیارتگاه های پرطرفدار تبریز که در آن دو تن از فرزندان حضرت علی(ع) در آن مدفون هستند، مقبره عون بن علی است. این مقبره وعده گاه بسیاری از کوهنوردان است چرا که در ارتفاع 1800 متری در کوه های سرخاب قرار دارد. این کوه و این مقبره در زبان محلی به “عینالی” معروف است و قدمت آن به دوره ایلخانان برمی گردد، البته بنای فعلی در اواسط قاجاریه ساخته شده است زیرا بنای اولیه در زمین لرزه سال 1193 ه.ق. با خاک یکسان شد.

این گردش به نوعی چندمنظوره است، زیرا علاوه بر زیارت و کوهنوردی، در کنار مقبره یک زمین بازی ایجاد شده است. همچنین یک رستوران سنگی نیز ساخته شده که می توان یک صبحانه یا ناهار لذت بخش در دل کوهستان نوش جان کرد. علاوه بر مقبره امامزاده ها، یادمان چند شهید گمنام دفاع مقدس نیز در آنجا احداث شده است. تله کابین عینالی نیز در صورت تکمیل شدن پروژه، بزرگترین تله کابین کشور خواهد شد، که در حال حاضر فاز اول آن به طول 1480 متر بهره برداری شده و فاز های 2 و 3 آن در حال آماده سازی است.

تبریز

بازار تبریز

یکی از جاذبه های قدیمی شهر که بیشتر مورد علاقه خانم ها است، بازار بزرگ تبریز می باشد که نوع معماری، آرایش مغازه ها و ویژگی های دیگر آن، باعث شده این بازار به عنوان یکی از زیباترین قطب های اقتصادی تبریز و حتی کشور تبدیل شود. این بازار از دیرباز شهرت جهانی داشت و علت آن قرار گرفتن این بازار در مسیر جاده ابریشم بود و به عنوان یکی از مراکز اصلی تبادل کالا رونق فراوانی داشت. این بازار نیز در زلزله ویرانگر سال 1193 ه.ق. آسیب دید ولی با همت نجف قلی خان بیگلربیگی بازسازی و تعمیر شد.

از وسط این بازار رود “مهران رود” عبور می کند و بازار را به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم می کند. که قسمت شمالی به علت جدا ماندن از بقیه بازار رونق کمتری دارد و بازار اصلی قسمت جنوبی می باشد. این بازار نیز همانند سایر بازارهای قدیمی دارای دو راسته عمود بر هم است. و راسته های فرعی آنها را به هم مربوط می سازند. یکی از ویژگی های این بازار سرپوشیده دارا بودن تیمچه های فراوان، کاروانسراهای متعدد، تنوع مشاغل و وجود مدارس و مساجد و حوزه علمیه در آن است که تاریخ نویسان و جهانگردان مشهوری مثل ابن بطوطه، مارکوپولو و … از این بازار مطلب ها نوشته اند.

از زیباترین بخشهای این بازار می توان به بازار – کاروانسرا – تیمچه امیر اشاره کرد که در ابتدا کسبه آن به بزازی و پارچه فروشی مشغول بودند ولی امروزه به زرگری و جواهرفروشی اشتغال دارند. این بخش از بازار توسط میرزا محمد خان امیر نظام زنگنه در سال 1255 ه.ق. بنا شده است. تیمچه مظفریه نیز از دیگر بخش های معروف بازار است که بانی آن حاج شیخ محمد جعفر قزوینی، آن را در سال 1305 ه.ق. همزمان با ولیعهدی مظفرالدین میرزای قاجار احداث و به ولیعهد پیشکش کرد و نام آن را “مظفریه” نهاد.

این تیمچه، دو طبقه و دارای 52 حجره می باشد که صاحبان آن هم اکنون به تجارت فرش مشغول هستند و یکی ازمراکز صدور فرش آذربایجان و ایران به سایر نقاط جهان می باشد.

تبریز

هرچقدر از دیدنی ها و جاذبه های این شهر بنویسیم کم گفته ایم و این نوشتار نیز گنجایش آن را ندارد لذا در ادامه تنها به معرفی نام مناطق گردشگری تبریز اکتفا می کنیم.

ارگ علیشاه

، تبریز، خیابان ارگ

کافه گالری قندریز

آذربایجان شرقی، تبریز، جاده ائل گلی، مابین فلکه خیام و فلکه گلشهر، روبروی قنادی تک درخت، جنب بانک ملت

مقبره الشعرا

آذربایجان شرقی، تبریز، تقاطع خیابان ثقةالاسلام و عارف

مجموعه باغلارباغی

آذربایجان شرقی، تبریز، در مجاورت بلوار استاد شهریار

کلیسای مریم مقدس

آذربایجان شرقی، تبریز، میدان نماز

موزه استاد شهریار

آذربایجان شرقی، تبریز، خیابان ارتش تبریز و محله مقصودیه

موزه تاریخ طبیعی تبریز

آذربایجان شرقی، تبریز، بلوار آزادی

پارک ولیعصر (پارک موزیکال تبریز)

آذربایجان شرقی، تبریز، بلوار ولیعصر، روبروی دادگستری

خانه علی مسیو

آذربایجان شرقی، تبریز، خیابان ارتش جنوبی، کوچه صدر، پلاک 50

پارک ملی کنتال 

آذربایجان شرقی، تبریز

تفرجگاه جنگلی عباس میرزا

آذربایجان شرقی، تبریز، ضلع جنوبی اتوبان شهید کسائی

خانه تاریخی حیدرزاده

آذربایجان شرقی، تبریز، خیابان بازار، میدان نماز

سد نهند

آذربایجان شرقی، تبریز، 43 کیلومتری شمال شهر تبریز، نزدیک روستای نهند

پارک امیر کبیر

آذربایجان شرقی، تبریز، منطقه 3، خیابان امیر کبیر

پارک مشروطه

آذربایجان شرقی، تبریز، بلوار مشروطه

و …

امیدوارم در برنامه سفرتان حتماً شهر زیبای تبریز را در نظر بگیرید و از این سفر لذّت ببرید.

 


چنانچه تجربه بازدید از شهراولین ها را داشته اید ، دیدگاه خود را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

  1. حامد عباسی
    12:27 2019/04/20

    مقاله خوب و کاملی بود. متشکرم