تالار اشرف

مدت زمان مطالعه مطلب: 2 دقیقه

تالار اشرف

تالار اشرف

یکی از کاخ های باقی مانده از دوره باشکوه صفوی، تالار اشرف می باشد. این عمارت نیز همانند سایر قصرهای منطقه دولت خانه، نظیر کاخ هشت بهشت، تالار تیموری، تالار سرپوشیده، رکیب خانه و … از کاخ های مورد علاقه خاندان صفوی بود. در واقع این تالار محل سکونت پادشاه و حرمسرای او محسوب می شد.

در این نوشته کوتاه سری به تالار اشرف خواهیم زد، با ما همراه باشید.

زمان دقیق تأسیس این تالار مشخص نیست ولی با توجه به موقعیت آن، می توان زمان ساخت تالار اشرف را به دوره شاه عباس دوم و شاه سلیمان نسبت داد.
دلایل گوناگونی برای نامگذاری این عمارت ذکر شده از جمله اینکه چون اشرف افغان در آن سکونت داشته و یا چون تالار اشرف، اشرف بر سایر عمارات دولت خانه بوده، ولی با توجه به تحقیقات، قوی ترین قول این است که در تزئینات این کاخ از ورقه های طلای فراوانی (که از سکه های طلای اشرفی تهیه می شدند) استفاده شده است.

پیشنهاد مطالعه برای شما:   باغ فردوس

تالار اشرف نیز از تأثیرات منفی جنگ جهانی اول در امان نماند و تبدیل به انبار علوفه شد و بعد از آن نیز اردوگاه یک واحد نظامی بود. مرمت هایی هم که تالار اشرف را از خرابی نجات داد، از دوره قاجار شروع شد. البته تعمیرات بعد از دوره قاجار توسط نقّاشان برجسته ، افزایش چشمگیری یافت. بیشترین شهرت این قصر هم مربوط به همین گچبری ها و نقاشی های زیبا می باشد.

تالار اشرف

تورکام از شما دعوت می کند که از این مکان زیبا دیدن فرمایید.

نشانی:  خیابان باغ گلدسته، غرب خیابان استانداری، محدوده باغ استانداری

 

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *