یزد

مدت زمان مطالعه مطلب: 10 دقیقه

یزد

یزد

اگر هنوز تصمیم نگرفته اید به کجا سفر کنید، پیشنهاد می کنیم حتماً سری به اولین شهر خشتی جهان، یکی از نمادهای مقاومت در دل بیابان، یعنی شهر زیبای بزنید. ، تاریخی ترین شهر ایران و بعد از شهر و نیز، دومین شهر قدیمی و تاریخی زنده دنیاست. سفر به یک تجربه کاملاً متفاوت است، چرا که عمران و آبادانی در وسط دره ای خشک و پهناور، در میان رشته کوه های شیرکوه و خرانق مایه شگفتی است و لقب نگین کویر ایران حقیقتاً برازنده این شهر است، چرا که معماری خارق العاده شهر، تسخیر اندک بادهای آسمانی از طریق بادگیرها و رام کردن آبهای زیرزمینی به وسیله قنات ها نشان دهنده نبوغ مردم نیک سرشت و نرم خوی می باشد و به همین دلیل است که این شهر، به شهر قنات ها و بادگیر ها نیز شهرت دارد و جالب است بدانید که بلندترین بادگیر خشتی دنیا و همچنین طولانی ترین قنات ایران در قرار دارد.
درباره قدمت دو نظیریه وجود دارد، یکی اینکه بنای اولیه این شهر را مربوط به زمان اسکندر مقدونی می دانند و نظر دوم اینکه این شهر در زمان ساسانیان و به دستور یزدگرد اول به نام « گرد» ساخته شد و نام به معنی فرخنده هم از همان دوران باقی مانده است. مردم ، مردمانی بسیار خون گرم و مهربان هستند و در دینداری و خداپرستی از همان ابتدا زبانزد بودند به طوری که پس از تغییر دین ایران زمین از زرتشتی به اسلام، شهر لقب دارالعباد به خود گرفت. قبل از اسلام نیز آیین های دین زرتشتی در این شهر با تقدس و احترام خاصی برپا می شد و هم اکنون نیز این مراسمات در آتشگاه های بسیار قدیمی توسط زرتشتیان آنجا برگزار می شود. یکی از این مراسمات، جشن سده است که در شامگاه دهم بهمن ماه با روشن کردن آتشی بزرگ به عنوان یکی از چهار عنصر مقدس طبیعت، با حضور مردم و روحانیون زرتشتی آغاز می شود و بانوان با پختن آش مخصوص و خوراکی های سنتی این جشن را پربارتر می کنند.
یکی دیگر از مراسم های مردم شیعه یزد، نخل گردانی در ظهر عاشورا است. این مراسم در شهرهای دیگری هم برگزار می شود ولی این مراسم در یزد با شکوه و عظمت خاصی برگزار می شود. بزرگترین نخل استان یزد در شهرستان تفت می باشد.

مراسم نخل گردانی

شهرستان یزد به دلیل قرار گرفتن در کمربند خشک جهانی، تقریباً دارای دو فصل سرد و گرم است، به طوری که از اسفندماه تا مهر، فصل گرما و از آبان تا بهمن، فصل سرما می باشد. لذا بهترین زمان برای سفر به این شهر از اسفند ماه تا اواخر اردیبهشت و از مهر ماه تا آذر است.
برای اقامت در این شهر سه گزینه پیش رو دارید، اول اینکه یزد نیز همانند دیگر کلانشهر های ایران دارای هتل های مدرن با کیفیت ها و درجه های متفاوت است که شما می توانید با استفاده از سیستم رزرواسیون سایت تورکام، به راحتی و با خیال آسوده هتل مورد نظر خود را رزرو کرده و از تخفیف های ویژه که در قرار داد با بیش از 600 هتل در سراسر کشور بسته شده، استفاده کنید. از هتل های خوب این شهر می توان به هتل جهانگردی، زنبق، کاروان، فیروزه، ارگ جدید و … اشاره کرد. گزینه دوم شما که تورکام هم این را پیشنهاد می کند، اقامت در هتل های سنتی و فوق العاده زیبای این شهر کویری است، که می توانید در این هتل ها، در زمان سفر کنید و به زمان های گذشته برگردید. هتل های فهادان، والی، داد، مشیرالممالک، ادیب الممالک، کوروش و … از بهترین هتل های سنتی این شهر هستند. گزینه سوم هم، خانه های بومی و محلی هستند که برخی از شهروندان یزدی منزل هایی را جهت اقامت مسافران اجاره می دهند. به هرحال اقامت در خانه های خشتی، تجربه متفاوت و جذابی می تواند باشد.
یکی از بخش های جدایی ناپذیر هر مسافرت، خورد و خوراک است. این شهر نیز دارای غذاها و شیرینی جات محلی و معروفی است که می توانید در رستوران های شهر پیدا کنید. معروف ترین رستوران شهر، رستوران حاجی آشپز است که می توانید آش شولی و قیمه یزدی که از معروف ترین غذاهای این شهر هستند، در آنجا پیدا کنید. از رستوران های دیگر می توان به رستوران های مشیرالممالک، خوان دو حد، ماهور، ادیب الممالک، ابوالمعالی، ملک التجار و … اشاره کرد. اگر اهل غذاهای خارجی هستید می توانید به رستوران ایتالیایی سزار مراجعه کنید. همچنین اگر با نامزدتان به مسافرت آمده اید، می توانید در یکی از کافی شاپ های شهر مثل کافه آلما، باغ دولت آباد، بلنسی و … یک عصر خاطره انگیز را تجربه کنید.

کیک یزدی
حتماً تا به حال اسم قطاب، باقلوا و کیک یزدی به گوشتان خورده است، اینها مشهورترین شیرینی های یزد هستند که می توانید در قنادی حاج خلیفه بهترین نوعشان را تهیه کنید، همچنین می توانید با نان برنجی، سوهان، لوزهای پنجگانه، شامی یزدی، حاجی بادام و پشمک کامتان را شیرین کنید.
در صورتی که قصد خرید سوغات داشته باشید باید بدانید که سوغاتی های مشهور یزد، منسوجات یزد مثل شعربافی، زری‌دوزی، مخمل، دارایی‌بافی (ایکات)، ترمه یا انگشت بافت، روتختی، دستمال یزدی، شمد و چادرشب، همچنین سجاده، زیلو، پتو، سفره، قالی، قالیچه، گلیم، بقچه، روفرشی، ظروف مسی، لنگ، حصیر، سرامیک، کاشی و… می باشد که می توانید به راحتی در بازارهای یزد تهیه کنید. بازار خان، بازار مسگرها، مجتمع تجاری ستاره و آریا نمونه ای از این بازارهاست که ترمه فروشی رضایی و همچنین خجسته از معروف ترین ترمه فروشی های بازار خان می باشند.

لوز بادام
گذشته از این همه جذابیت، اماکن گردشگری و جاذبه های توریستی این شهر نیز در نوع خودش جالب توجه هستند چرا که برخی از آنها در دنیا بی نظیرند، مثلاً بلندترین بادگیر خشتی جهان، و یا پیرترین سرو جهان که کهنسال ترین موجود زنده دنیا هم هست و نمونه هایی از این قبیل.
در ادامه به معرفی برخی از دیدنی های این شهر زیبا می پردازیم. لطفاً با تورکام همراه باشید.

آب انبار شش بادگیره

ارزش آب در شهرهای کویری مثل یزد، بیشتر از طلا نباشد، کمتر از آن نیست. به خاطر همین است که 75 آب انبار در آن وجود دارد. یکی از معروف ترین آب انبارها، آب انبار شش بادگیره است. این آب انبار دارای شش بادگیر هشت وجهی به ارتفاع 10 متر است که سه تای آنها از ابتدا همراه بنا بود ولی سه تای دیگر در بازسازی سال 1371 توسط استاد علی سیاه و استاد غلامرضا ساخته شده اند که با اندکی دقت، به تفاوت آنها با سه تای دیگر پی می برید. قدمت این آب انبار به 180 سال قبل می رسد یعنی دوره قاجاریه. این بنا دو ورودی در سمت شمال و جنوب دارد و مخزن آن دوهزار مترمکعب آب در خود جا می دهد. راه پله های آن هم در امتداد هم هستند و از دو قسمت روباز و مسقف تشکیل می شود و از ورودی جنوبی تا مخزن 55 پله وجود دارد. این آب انبار در بلوار آیت الله کاشانی، خیابان دهم فروردین، خیابان قصاب قرار دارد.

آب انبار شش بادگیره

آتشکده وَرهُرام

آتشکده ها از مکان های مقدس زرتشتیان است که از آنها برای نگهداری از آتش مقدس و انجام اعمال عبادی خود استفاده می کنند. ورهرام که به معنای پیروزی است یکی از این آتشکده های یزد می باشد. مجوز ساخت این آتشکده در سال 1313 ه.ش. توسط رضا میرپنج (رضاشاه) داده شد. این آتشکده به سبک آتشکده های پارسیان هند ساخته شده است، در واقع نقشه این آتشکده توسط مهندسان پارسی کشیده شده و با نظارت جمشید امانت ساخته شده است. جمشید امانت یکی از زرتشتیان ایران و یکی از چند برادر خاندان امانت است که زمین این آتشکده را به نام پدرشان وقف کرده بودند.

آتشکده ورهرام
هرچند که بنای این آتشکده بیش از 80 سال قدمت دارد ولی آنچه که باعث شهرت این آتشکده است، آتشی است که در آن نگهداری می شود. این آتش به گفته بزرگان زرتشت، بیش از 1530 سال است که روشن است. به این صورت که آتش ورهرام یا آتش پیروزی به مدت 700 سال در شهر عقدای یزد نگهداری شده، سپس به مدت 300 سال در ترک آباد اردکان و بعد از آن تاکنون در یزد روشن مانده است. هم اکنون شخصی ملقب به هیربد وظیفه روشن نگه داشتن این آتش را به عهده دارد.
آتشکده ها از قدیم الایام معماری ساده ای دارند، آتشکده ورهرام در میان یک حیاط پر از درختان همیشه سبز قرار دارد و ارتفاع ساختمان آن 21 متر است و در ورودی آن 8 پله وجود دارد، مقابل ساختمان هم یک حوض دایره شکل قرار دارد که پر از سکه هایی است که بازدید کنندگان درون آن ریخته اند. سردر آن هم با نقشی از فروهر تزیین شده و سرستون های آن با الهام از تخت جمشید ساخته شده است. در داخل آتشکده هم عکس هایی از زرتشت و فرازهایی از اوستا به چشم می خورد. این آتشکده در میدان ابوذر، خیابان آیت الله کاشانی، تقاطع خیابان ویلا واقع شده است.

آتشکده ورهرام

موزه مارکار

موزه مارکار در نزدیکی آتشکده ورهرام است و شما می توانید بعد از بازدید از آتشکده، از این موزه هم دیدن فرمایید. مارکار یکی از زرتشتیان نیک سرشت هندی بود. نام کامل او پشوتن جی دوسابایی مارکار است و در ایران و یزد خدمات ارزنده ای به خصوص برای زرتشتیان انجام داده است، از جمله ساخت پرورشگاه برای کودکان بی سرپرست ، ساخت هنرستان جهانگیری، ساخت دبستان و دبیرستان دخترانه مارکار ، ساخت دبستان و دبیرستان پسرانه و پرورشگاه مارکار در، ساخت برج گاهنمای فردوسی (میدان ساعت) ، اهدای زمین پارک مارکار در یزد و … . مارکار در طول عمر خود سه مرتبه به ایران آمد و سه بار هم از شاه مملکت نشان عالی دریافت کرد.

موزه مارکار
ساختمان این موزه دارای معماری بی نظیری است و قبلاً به عنوان خوابگاه دبستان و دبیرستان مارکار بود. موزه در زیرزمین ساختمان قرار دارد و شما می توانید در آن با با تاریخچه مجموعه آموزشی مارکار، اشوزرتشت نخستین پیام آور ایرانی، جشن ها و آیین ها سنتی زرتشتیان، زیارتگاه های زرتشتیان، گاتها کتاب مقدس زرتشتیان، پوشش سنتی زرتشتیان و… آشنا شوید.  این موزه در نزدیکی آتشکده ورهرام است که آدرس دقیق بلوار آیت الله کاشانی، میدان مارکار، خیابان منتظر قائم، کوچه میلاد می باشد.

موزه مارکار

مجموعه امیرچخماق

شاید به جرأت می توان گفت که یکی از اصلی ترین نمادهای شهر یزد، مجموعه امیرچخماق است. این مجموعه که یک یادگاری ارزنده و باارزش از امیر جلال الدین چخماق، یکی از کارگزاران شاهرخ تیموری و حاکم وقت شهر است که با کمک همسرش فاطمه خاتون ساخته است. این مجموعه که شامل تکیه، میدان، خانقاه، قنادخانه، حمام، کاروانسراها، چاه آب سرد و مسجد امیر چخماق در قرن 8 ه.ق. ساخته شده است.

مجموعه امیرچخماق
این مجموعه در دوره های مختلف بازسازی و ملحقاتی داشته است، مثلاً در زمان شاه عباس 4 سوقی روی کاروانسرا احداث شد و یا فضای مقابل مسجد و سردر بازار به یک حسینیه تبدیل شد. در اواخر دوره قاجار، مردم به خاطر تبرک از حسینیه، مرده های خود را در میدان امیرچخماق دفن می کردند و به یک گورستان تبدیل شده بود ولی از اوایل قرن 13 ه.ش. از ادامه این کار جلوگیری شد.
مسجد امیرچخماق که مسجد جامع نو هم نامیده می شود، دارای کاشی های معرق در اطراف گنبد، محراب با طاقنمای مقرنس کاری شده و … است که از نظر زیبایی، بعد از مسجد جامع یزد در رتبه دوم قرار دارد. یکی دیگر از شاخص های این میدان نخل حیدری ها است. این نخل بزرگ عمری بیش از 450 سال دارد که به دوره صفویان می رسد، یعنی حتی قبل از ساخته شدن این حسینیه این نخل وجود داشت. این مجموعه در میدان بهشتی، خیابان امام خمینی، میدان امیرچخماق قرار دارد.

امیرچخماق

باغ دولت آباد

یکی از علاقه مندی های ایرانیان از دیرباز، ساختن باغ های زیبا و دل انگیز بود، حتی شرایط بیابانی و کویری هم مانع این علاقه نمی شد. نبوغ ایرانیان به کمک طبع لطیفشان آمد و از دل کویر به وسیله قنات ها آب را از دوردست ها راهنمایی کرده و باغ های زیبایی را می ساختند. یکی از قدیمی ترین باغ های ایرانی همین باغ دولت آباد یزد است که قدمت آن به سال 1160 ه.ق. همزمان با سلسله های افشاریه و زندیه می رسد. این باغ که بانی آن محمد تقی خان بافقی، حاکم وقت شهر است، از قسمت های مختلفی تشکیل شده است، برای مثال عمارت سردر، ساختمان هشتی و بادگیر، عمارت بهشت آئین و تالار آینه، عمارت تهرانی، آب انبار دو دهانه و باغ ناصر.

باغ دولت آباد
جالب است بدانید که بلندترین بادگیر خشتی جهان با ارتفاع 33 متر در همین باغ قرار دارد. این باغ دارای دو در است که در اصلی رو به خیابان شهید رجایی قرار دارد، که رفت وآمد به باغ هم از همین در صورت می گیرد، و در دوم هم رو به بلوار دولت آباد باز  می شود. فضای داخلی باغ سرسبز است و درختانی مثل سرو، کاج و انگور، و گل هایی مثل گل محمدی و گل سرخ در آن وجود دارد.
داخل عمارت اتاق های متعددی قرار دارد که در هر یک حوضی از جنس مرمر وجود دارد و درهایی که رو به باغ باز می شوند، دارای شیشه های رنگی است که در روزهای آفتابی با انعکاس نور خورشید، فضای دل انگیزی ایجاد می کند. این باغ تاریخی در بلوار نواب صفوی، خیابان شهید رجایی قرار دارد.

باغ دولت آباد

قطعاً بزرگترین شهر خشتی دنیا دارای جاذبه های تاریخی فراوانی است که شرح همه آنها در این مجال کوتاه نمی گنجد، لذا به معرفی نام برخی از آنها اکتفا می کنیم.

مسجد جامع کبیر

یزد، محله فهادان، خیابان امام، خیابان مسجد جامع، مسجد جامع کبیر

خانه لاری ها

یزد، محله فهادان، بالاتر از مسجد جامع کبیر یزد

مدرسه و بقعه سید رکن‌الدین

یزد، محله فهادان، خیابان امام، خیابان مسجد جامع، نرسیده به مسجد جامع جنب هتل علی بابا

بقعه دوازده امام یزد

یزد، محله فهادان، بقعه دوازده امام

زندان اسکندر

یزد، محله فهادان، جنب بقعه دوازده امام، زندان اسکندر

حمام ابوالمعالی

یزد، محله فهادان، حمام ابو المعالی

موزه آب یزد

یزد، میدان امیر چخماق، ابتدای خیابان قیام، موزه آب

بازار خان

یزد، میدان امیر چخماق، خیابان قیام، بالاتر از موزه آب، بازار خان

 

امیدوارم در برنامه سفرتان حتماً این شهر زیبا را در نظر بگیرید و از این سفر لذّت ببرید.

تورکام از شما دعوت می کند تا از این شهر زیبا دیدن فرمایید. 


چنانچه از این شهر زیبا بازدید کرده اید تجربه خود را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *