خانه زینت الملوک

مدت زمان مطالعه مطلب: 3 دقیقه

خانه زینت الملوک

خانه زینت الملوک

یکی از آثار تاریخی و زیبای که مربوط به دوره قاجار می شود، خانه زینت الملوک یا زینت الملک قوام می باشد. این بنا در اواسط سلطنت ناصر الدین شاه در مدت 12 سال (1302 – 1290 ه.ق.) به دستور علی محمد خان قوام الملک ساخته شد.

در این نوشته کوتاه سری به این عمارت تاریخی خواهیم زد، با ما همراه باشید.

خانه زینت الملوک

بنای زینت الملوک در فاصله بسیار نزدیک از نارنجستان قوام قرار دارد. نکته جالب توجه این است که نارنجستان و عمارت زینت الملک هر دو متعلق به علی محمد خان می باشد. در واقع این دو عمارت، یک بنای واحد محسوب می شود. به خاطر سبک زندگی رایج آن دوره، اکثر خانه های دروه قاجار دو حیاط داشتند؛ یک حیاط اندرونی برای اهل منزل و یک حیاط بیرونی برای مهمانی ها و افراد نامحرم. علی محمد خان قوام به جای یک خانه با دو حیاط، دو عمارت هر کدام با یک حیاط ساخته است. در اصل خانه زینت الملک اندرونی برای نارنجستان می باشد. این دو عمارت از طریق یک راه زیرزمینی به یکدیگر ارتباط دارد.

خانه زینت الملوک
علت نامگذاری این عمارت، سکونت خانم زینت الملک قوام، دختر قوام الملک چهارم، می باشد. زینت الملک زنی مؤمنه و خیّر بود و سفره های اطعام او برای مستمندان همیشه باز بود.

پیشنهاد مطالعه برای شما:   شهريرى

حیاط خانه زینت الملک دارای ازاره های سنگی مشبک و حجاری شده به منظور تهویه و روشنایی زیرزمین عمارت، دو باغچه زیبا و یک حوض بزرگ، همچنین منبت کاری ها و آینه کاری ها و کاشی کاری های بسیار زیبا با تصاویری از حیوانات و گل بوته ها، که شاخص ترین آنها در پیشانی عمارت با تصاویر خورشید، دو فرشته و دو شیر شمشیر به دست به همراه آیه« نصر من الله و فتح قریب» زیبایی خاصی به آن داده است.

این ساختمان بیش از 20 اتاق در اطراف حیاط و یک ایوان بدون سقف و یک زیرزمین بسیار بزرگ دارد. و یک نکته جالب درباره زیرزمین، اینکه این خانه تنها منزلی در است که زیرزمینش سرتاسر  بنا را فراگرفته است. البته امروزه تبدیل به موزه تندیس شخصیت های بزرگ شده است.

خانه زینت الملوک

تصویر سمت راست: دختر سعد بن ابوبکر بن سعد زنگی، اَبش خاتون، فرمانروای

تصویر سمت چپ: دختر کورش بزرگ (آتوسا )

تورکام از شما دعوت می کند که از این مکان زیبا دیدن فرمایید.

نشانی:

استان ، شهر شیراز، انتهای خیابان لطفعلی خان زند، محله گود عربان، عمارت زینت الملک قوام

 


درصورتیکه از این عمارت تاریخی سفر کرده اید، تجربیات خود را در قسمت نظرات بیان کنید.

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *